ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Ադրբեջանի հետ շփումներում բարձրացնում են ԼՂ–ից փախստականների հարցը, և որ նրանց վերադարձի հնարավորություն կա։
«Ինչին մենք իրոք ապրումակցում ենք՝ իրենց տները լքած մարդկանց ճակատագիրն է, որոնց կյանքը դասավորվել էր, ձևավորվել, իսկ ոմանց մոտ նաև սկսվել էր այնտեղ: Մյուսներն այնտեղ հուղարկավորված մերձավորներ ու հարազատներ ունեն, ընտանիքների ամբողջ կյանքը, պատմությունն է այդ վայրի հետ կապված: Դա վիթխարի ողբերգություն է, որում, դուք էլ հասկանում եք, շատ ասպեկտներ և նրբերանգներ կան», – ասել է Զախարովան, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նա խոսել է նաև Բաքվի «կառուցողական քայլերի մասին, որոնք ուղղված են հնարավորություն տալու, որ իր հայրենի վայրերը լքած բնակչությունը կարողանա վերադառնալ»։
«Ես ազնվորեն կարող եմ ասել՝ այդ հարցը բարձրացնում ենք ադրբեջանցի գործընկերների հետ երկկողմ շփումներում, ստանում ենք համապատասխան պարզաբանումներ», – ասել է Զահարովան։
Նա վստահեցրել է, որ ռուսական կողմը հիանալի հասկանում է, թե ինչ է նշանակում մարդկանց համար զրկվել այդ վայրերից, որոնց հետ կապված են պատմականորեն։
«Ցանկանում եմ մեկ անգամ ևս ընդգծել՝ վերադարձի հնարավորություն ընձեռվել է… Վերադարձի հնարավորություն եղել է և կա: Եթե մարդիկ հետաքրքրված են իրենց տների, հարազատ վայրերի պահպանմամբ, հավանաբար պետք է օգտվել այդ հնարավորությունից: Մեկ անգամ ևս ընդգծեմ՝ այն կա», – ասել է Զախարովան:

В России действительно сопереживают судьбе людей, которые покинули свои дома, заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя вопрос вынужденного переселения арцахцев из Нагорного Карабаха.
По ее словам, у них имелась и имеется возможность вернуться в Арцах.
«У них сложилась жизнь, у некоторых она и началась там, у кого-то там похоронены близкие и родные, вся история с этим местом связана. Это колоссальная трагедия, в которой есть много аспектов и нюансов», – отметила Захарова на брифинге.
По ее словам, этот вопрос неоднократно комментировался и подчеркивался, он поднимается в контактах с азербайджанскими коллегами.
«Возможность возвращения была предоставлена, однако что было сделано, было сделано. Возможность для возвращения имелась и имеется, и если люди хотят воспользоваться этой возможностью, чтобы сохранить свои дома, то она есть», – сказала Захарова.
Она призвала задать властям Армении вопрос, что те делают для того, чтобы обеспечить безопасное возвращение в свои дома жителей Нагорного Карабаха.