Երևանին և Բաքվին առաջարկվել է «3+3» հարթակն օգտագործել խաղաղության պայմանագրի վրա աշխատանքն ավարտին հասցնելու համար։ Այդ մասին Ստամբուլում «3+3» տարածաշրջանային խորհրդակցական հարթակի հանդիպման ավարտին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Եվ մենք, և թուրքերը, և իրանցիներն առաջարկել ենք ՀՀ և Ադրբեջանի մեր գործընկերներին օգտագործել հարթակը՝ խաղաղության պայմանագրի վրա աշխատանքն ավարտելու համար»,–ասել է նա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նա հավելել է, որ ՌԴ–ն հիշեցրել է այն նախապատրաստական աշխատանքի մասին, որն արվել է «ՌԴ, ՀՀ և Ադրբեջանի եռակողմ աշխատանքի շրջանակում»։
Ավելի վաղ Թուրքիայի պետական TRT Haber-ը լուր է հրապարակել հոկտեմբերի 18-ին Ստամբուլում կայանալիք «3+3» հանդիպման վերաբերյալ՝ նշելով, որ հանդիպման ավարտին մասնակից երկրները համատեղ հայտարարություն են ընդունելու։
Հայտարարությունում տեղ գտնող դրույթների շարքում «շեշտվելու է տարածաշրջանի երկրների կողմից իրենց միջև եղած խնդիրների՝ երկխոսությամբ լուծելու կարևորությունը», «ընդգծվելու է, որ էական է ՄԱԿ-ի կանոնադրությունում ամրագրված սկզբունքների հիման վրա տարածաշրջանում առկա քաղաքական տարաձայնությունների՝ խաղաղ ճանապարհով կարգավորումը, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և քաղաքական անկախության նկատմամբ հարգանքը, սահմանների անխախտելիությունը, ներքին գործերին չխառնվելը, ուժի կիրառման սպառնալիքի արգելումը և մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքը»:

18 Октябрь 2024 - 13:26 AMT
Москва, Анкара и Тегеран предложили Еревану и Баку использовать площадку «3+3» для завершения работы над мирным договором. Об этом заявил глава МИД России Сергей Лавров по итогам заседания платформы «3+3» (Армения, Азербайджан, Грузия – Россия, Турция, Иран) по Южному Кавказу.
«И мы, и турки, и иранцы предложили нашим коллегам Еревану и Баку использовать площадку «3+3», чтобы завершить работу над мирным договором», – сказал министр, пишет ТАСС.
По его словам, Москва напомнила о тех заделах, которые были созданы в рамках трехсторонней работы России, Армении и Азербайджана как на уровне президентов, так и на уровне министров иностранных дел и других.
Кроме того, он отметил, что есть вопросы, связанные с армяно-турецкой нормализацией.
«Сейчас пока встреч не планируется, армянские коллеги взяли паузу. Они считают, что сначала нужно им напрямую пообщаться с турками и понять, что необходимо сделать», – добавил глава МИД РФ.
«Мне кажется, что это в любом случае связано с армяно-азербайджанской нормализацией, поэтому мы предложили в комплексе эти вопросы рассматривать и стимулировать вовлеченные страны к тому, чтобы они поскорее договаривались, а мы в свою очередь, в данном случае Россия – Иран, готовы оказывать содействие, если будет интерес непосредственных участников», – констатировал Лавров.
С инициативой шестистороннего формата сотрудничества по Южному Кавказу в конце 2020 года выступили президенты Азербайджана и Турции, позднее он получил название «3+3». Последнее заседание на уровне глав МИД прошло в Тегеране в октябре 2023 года.