Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կազանում ԲՐԻԿՍ-ի գագաթնաժողովի շրջանակում կարճատև զրույց է ունեցել Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ։ Այդ մասին հայտնել է բելառուսական «Pul 1» տելեգրամյան ալիքը։
Հանդիպման մասին այլ մանրամասներ չեն հաղորդվել։ Լուսանկար է հրապարակվել։
Հունիսի 13–ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում հայտարարել էր, որ այլևս երբեք չի այցելի Բելառուս, քանի դեռ նախագահն Ալեքսանդր Լուկաշենկոն է։ Նա հավելել էր, որ այս պահից ՀՀ ոչ մի պաշտոնյա Բելառուս չի այցելի:
ՔՊ-ական պատգամավոր Արթուր Հովհաննիսյանը, անդրադառնալով Փաշինյանի ու Լուկաշենկոյի զրույցին, ասել է, որ հարաբերություններում ոչինչ չի փոխվել, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Ինչպես գիտեք, ԲՐԻԿՍ-ի միջոցառմանը ներկա էր նաև Բելառուսի նախագահը։ Նիկոլ Փաշինյանի հանձնարարությունից հետո ոչինչ չի փոխվել (պաշտոնական մակարդակով հայտարարվել էր, որ պետական ոչ մի պաշտոնյաչպետք է այցելի Բելառուս,-խմբ.)։ Մենք չգիտենք` երեկ ինչի մասին են խոսել, հետևաբար չգիտենք` ինչպես մեկնաբանել, բայց Բելառուսի հետ հարաբերություններում ոչինչ չի փոխվել։ Բելառուսի նախագահն ուղղակի նույն տանիքի տակ էր, որտեղ այդ միջոցառումն էր տեղի ունենում»,-ասել է Հովհաննիսյանը։
Բելառուսում ՀՀ դեսպան Ռազմիկ Խումարյանը կանչվել է Երևան՝ խորհրդակցությունների։ Մինսկն արձագանքել է Փաշինյանի հայտարարություններին՝ նշելով, որ հանգիստ են վերաբերվում նրա «իմպուլսիվ հայտարարություններին» և կանչել է իր դեսպանին խորհրդակցությունների համար։

Armenia's relations with Belarus remain unchanged, said Artur Hovhannisyan, Secretary of the ruling Civil Contract party on Friday, October 25.
Hovhannisyan made the remarks when asked about a conversation between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Belarusian President Alexander Lukashenko on the sidelines of the BRICS+ summit in Russian city of Kazan.
The Belarusian Telegram channel Pool of the First posted a photo of the two leaders in conversation, though no details about their meeting have been disclosed.
"The President of Belarus attended the BRICS summit. Since the previous order (banning Armenian officials from visiting Belarus – Ed.) nothing has changed in our relations. If we don’t know what was discussed, how can we comment? I repeat, our stance is the same; he was simply present at the summit," Hovhannisyan told a press briefing on Friday, Arka.am reports.
On June 12, Pashinyan said in parliament that he would not visit Belarus as long as Alexander Lukashenko is the country’s president. Pashinyan said that "one of the CSTO leaders" (Lukashenko) had supported preparations for the 44-day war in Artsakh, expressing hope for Azerbaijan's victory.