Ադրբեջանի վանդալային գործողություններն Արցախում չեն սահմանափակվում միայն հուշարձանների, գերեզմանոցների և եկեղեցի-վանքերի ոչնչացմամբ, Բաքուն թիրախավորված վերացնում է հայկական գյուղերն ու թաղամասերը։ Այդ մասին հայտնում է «Գեղարդ» հիմնադրամը։
«Այս անգամ ամբողջությամբ ոչնչացվել է Հադրութի շրջանի Մոխրենես գյուղը, որն ադրբեջանական վերահսկողության տակ էր անցել 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ժամանակ», – ասվում է հիմնադրամի հաղորդագրության մեջ։
Արբանյակային պատկերները ցույց են տալիս, որ գյուղի տների մեծ մասը, դպրոցը, մանկապարտեզն ու այլ շինություններ քանդվել են։ Ընդհանուր առմամբ՝ քանդվել է ավելի քան 40 տուն և շինություն, իսկ Մոխրենեսի Սուրբ Սարգիս եկեղեցին մինչև 2022 թվականի հոկտեմբերն էր ամբողջությամբ ավերվել։
Ադրբեջանը 44 օրյա պատերազմից հետո իր տիրապետության տակ անցած Արցախի տարածքներում հետևողականորեն ոչնչացնում է ամեն հայկականը՝ հուշարձաններ, գերեզմանոցներ, եկեղեցիներ, վանքեր, քաղաքներ ու գյուղեր։ Այն եկեղեցիներն ու վանքերը, որոնք ոչնչացնելն ավելի խնդրահարույց է, Բաքում հայտարարում է «աղվանական», կամ ձևախեղում, հանում խաչը, ջնջում հայատառ գրությունները պատերից։ ՅՈւՆԵՍԿՕ–ն, որի մուտքը Արցախ պետք է ապահովվեր պատերազմից հետո, մինչ օրս այցելության թույլտվություն չի ստացել։

Azerbaijan has destroyed the Armenian village of Mokhrenes in Nagorno-Karabakh (Artsakh), according to a geo-located satellite image published by Geghard Foundation.
"Azerbaijan's vandalism is not limited to the destruction of monuments, cemeteries, churches and monasteries. Azerbaijan is deliberately destroying Armenian villages and neighborhoods. This time, the village of Mokhrenes in Hadrut Region, which came under Azerbaijani control during the 44-day war in 2020, has been completely destroyed," the foundation said in a statement on its Facebook page on Tuesday, November 5.
The foundation is noted that satellite images show that most of the houses, a school, a kindergarten and other buildings have been destroyed.
“In total, more than 40 houses and buildings were destroyed, while the Mokhrenes Surb Sarkis Church was completely razed by October 2022,” the report says.
The destruction of the Armenian Church of St. Sarkis (18th-19th centuries) in the village of Mokhrenes in the Hadrut region of Artsakh by Azerbaijanis was first reported by the Caucasus Heritage Watch (CHW). The church in the village of Mokhrenes in Artsakh was operational until the Second Karabakh War in the fall of 2020. According to a CHW report, study note that in the list of Azerbaijani monuments, the Church of St. Sarkis was identified as Albanian temple #232.