Թուրքիայի ԱԳ նախարար Հաքան Ֆիդանը հայտարարել է, որ Անկարայի ու Երևանի հարաբերությունները կկարգավորվեն, երբ ՀՀ–ն ու Ադրբեջանը խաղաղության պայմանագիր կնքեն։
«Հարաբերությունները Թուրքիայի և Հայաստանի միջև կկարգավորվեն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից հետո»,–ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Ըստ նրա, Անկարայում դիտարկում են խաղաղության հաստատումը ՀՀ և Ադրբեջանի միջև որպես կարևոր տարր Հարավային Կովկասում կայունության ապահովման համար։
«Մենք առավելագույն աջակցություն ենք ցուցաբերում պայմանավորվածությունների ձեռք բերմանը և ուրախ ենք տեսնել, որ կողմերը մոտենում են դրան։ Սահմանին առնչվող վերջին որոշումներն այդ առաջընթացի լավ օրինակ են»,–ասել է Թուրքիայի ԱԳ նախարարը։
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ ՌԴ–ն չի դրդում Երևանին ու Բաքվին հապճեպ խաղաղության պայմանագիր կնքել։

Turkish Foreign Minister Hakan Fidan has once again said that the normalization of its relations with Armenia would depend on the latter’s peace process with Azerbaijan.
Fidan’s remarks come despite Armenia and Turkey earlier agreeing to normalize relations without preconditions.
Fidan told Turkiye newspaper that Ankara’s relations with Yerevan will be normalized after a peace treaty is signed between Armenia and Azerbaijan,” Armenpress reports.
“The relations of Turkey and Armenia will be normalized after the signing of the peace [treaty] between Azerbaijan and Armenia,” Fidan said.
He added that Ankara views the establishment of peace between Armenia and Azerbaijan as an important element for ensuring stability in South Caucasus. “We are providing maximal support to achieving agreements and we are happy to see that the parties are coming closer to it,” the Turkish diplomat said.