Բուդապեշտում ընթացող Եվրոպական քաղաքական համայնքի հինգերորդ գագաթնաժողովի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Էստոնիայի վարչապետ Քրիստեն Միխալի հետ, քննարկել Հայաստան-Էստոնիա բազմաոլորտ համագործակցության զարգացման հնարավորությունները։
Կողմերը նաև անդրադարձել են Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության հարցերին։ Էստոնիայի վարչապետը վերահաստատել է իր երկրի աջակցությունը ԵՄ-ի հետ Հայաստանի հարաբերությունների զարգացման և ընդլայնման գործում։
Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Էստոնիայի կառավարությանը՝ Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված, ինչպես նաև ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների առաջխաղացմանը ցուցաբերված աջակցության համար։
Ի պատասխան՝ Քրիստեն Միխալը նշել է, որ Էստոնիան պատրաստ է շարունակել աջակցությունը և կիսել իր կուտակած փորձն ու գիտելիքները։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտում մասնակցում է Եվրոպական քաղաքական համայնքի հինգերորդ գագաթնաժողովին: Փաշինյանը մի շարք երկրների առաջնորդների հետ մասնակցել է նաև «Տնտեսական անվտանգություն» խորագրով կլոր-սեղան քննարկմանը, որն անցկացվել է փակ ձևաչափով: Նա նաև երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել մի շարք երկրների և միջազգային կառույցների ղեկավարների հետ:

Estonia is ready to continue supporting Armenia, Estonian Prime Minister Kristen Michal said at a meeting with Prime Minister Nikol Pashinyan on the sidelines of the fifth summit of the European Political Community in Budapest.
During the meeting, the possibilities of development of Armenia-Estonia multi-sectoral cooperation were discussed.
Prime Minister Pashinyan thanked the government of Estonia for the support shown to the strengthening of democracy in Armenia, as well as the advancement of institutional reforms.
In response, Kristen Michal noted that Estonia is ready to continue supporting and sharing its accumulated experience and knowledge.
The parties also referred to issues of Armenia-European Union cooperation. The Prime Minister of Estonia reaffirmed his country's support for the development and expansion of Armenia's relations with the EU.