Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ հեռախոսազրույցում, որը չեղարկել է իր մասնակցությունը Բավքվում մեկնարկած COP29-ին, ասել է, որ ՀՀ հետ բանակցությունները կշարունակվեն COP29-ից հետո և կրկին խոսել ՀՀ սահմանադրությունից։
Շոլցը նշել է, որ Գերմանիան աջակցում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության և բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատմանը և կողմերին կոչ է արել համարձակ քայլեր ձեռնարկել, գրում է Trend.az-ը։
Ալիևն ասել է, թե Ադրբեջանի նկատմամբ «Հայաստանի սահմանադրությամբ ամրագրված տարածքային պահանջները դեռևս պահպանվում են»։
«Հայաստանի կողմից փաստաթղթի տեքստի վերաբերյալ առաջարկների էական ձգձգումը բացասաբար է անդրադարձել գործընթացի վրա, սակայն, չնայած դրան, կողմերը մոտ են փաստաթղթի տեքստի շուրջ վերջնական համաձայնեցմանը, և բանակցությունները կշարունակվեն COP29-ի ավարտից հետո»,- հայտարարել է Ալիևը։

11 Ноябрь 2024 - 12:07 AMT
Азербайджан и Армения близки к окончательной договоренности по тексту мирного договора. Об этом заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев после телефонных переговоров с канцлером ФРГ Олафом Шольцем, сообщила пресс-служба главы республики.
«Глава государства напомнил, что существенная задержка предложений Армении по тексту документа негативно отразилась на процессе, но, тем не менее, подчеркнул, что стороны близки к достижению окончательного соглашения по тексту документа и переговоры будут продолжены после завершения КС», — сказано в сообщении.
Канцлер Германии Олаф Шольц отметил, что Германия поддерживает установление мира и добрососедских отношений между Азербайджаном и Арменией.
В разговоре Шольц также сообщил Алиеву о невозможности посетить климатическую конференцию ООН СОР29, которая пройдет в Баку 11-22 ноября.
После получения 11-го редакционного варианта проекта мирного договора официальный Ереван заявил, что несколько вопросов остаются неурегулированными.