Ցեղասպանության կանխարգելման Լեմկինի ինստիտուտը, արձագանքելով COP29-ում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարություններին, նշել է, որ հայերի բնիկ հինավուրց տարածքի նկատմամբ ցեղասպանության միջոցով «Ադրբեջանի ինքնիշխանության վերականգնումը» արդարություն չէ։ Այդ մասին ասվում է կազմակերպության X-ի միկրոբլոգում։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Բաքվում ընթացող ՄԱԿ-ի կլիմայական COP29 համաժողովի բացման իր ելույթում Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմն ու հայաթափումն անվանել է «միջազգային իրավունքի և ինքնիշխանության վերականգնում» և խոսել իր «պատմական հաղթանակի» մասին։
«Որպես անկախ ոչ կառավարական կազմակերպություն մենք պետք է արձագանքենք Ադրբեջանի նախագահին։ Ադրբեջանի ինքնիշխանության «վերականգնումը» հայերի բնիկ հինավուրց տարածքի նկատմամբ ցեղասպանության միջոցով արդարություն չէ՝ ըստ միջազգային իրավունքի։
Ադրբեջանը միայնակ չի գործել՝ առանց Իսրայելի ռազմական օգնության, ինչպես նաև ԱՄՆ Պետքարտուղարության օրհնության դա անհնար կլիներ։ #COP29–ում նստածները պետք է ամաչեն իրենց լռության համար»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Էթնիկ զտումը «միջազգային իրավունքի վերականգնում» անվանող բռնապետը, որն անընդմեջ կառավարում է երկիրը արդեն 20 տարուց ավելի, դժգոհել է Բաքվում COP29-ն անցկացնելու դեմ «բոյկոտի կոչերից և զրպարտչական արշավից»։

13 Ноябрь 2024 - 14:47 AMT
Институт Лемкина: «Восстановление» суверенитета Азербайджана над древней исконно армянской землей путем геноцида не является справедливостью
Американский институт Лемкина по предотвращению геноцидов выступил с заявлением, отреагировав на высказывания президента Азербайджана Ильхама Алиева в рамках проходящей в Баку 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции Организации Объединенных Наций об изменении климата (COP29).
«Восстановление» суверенитета Азербайджана над древней исконно армянской территорией путем совершения геноцида в соответствии с международным правом не является справедливостью. Это даже незаконно в соответствии с международным правом», – говорится в заявлении Института в соцсети X.
Отмечается, что Азербайджан действовал не в одиночку.
«Без военной помощи Израиля, а также соучастия и благословения Госдепартамента США, провернуть это было бы невозможно. Кто все еще присутствует на COP29 – стыдно за ваше молчание», – говорится в сообщении.