Ցեղասպանության կանխարգելման Լեմկինի ինստիտուտը, արձագանքելով COP29-ում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարություններին, նշել է, որ հայերի բնիկ հինավուրց տարածքի նկատմամբ ցեղասպանության միջոցով «Ադրբեջանի ինքնիշխանության վերականգնումը» արդարություն չէ։ Այդ մասին ասվում է կազմակերպության X-ի միկրոբլոգում։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Բաքվում ընթացող ՄԱԿ-ի կլիմայական COP29 համաժողովի բացման իր ելույթում Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմն ու հայաթափումն անվանել է «միջազգային իրավունքի և ինքնիշխանության վերականգնում» և խոսել իր «պատմական հաղթանակի» մասին։
«Որպես անկախ ոչ կառավարական կազմակերպություն մենք պետք է արձագանքենք Ադրբեջանի նախագահին։ Ադրբեջանի ինքնիշխանության «վերականգնումը» հայերի բնիկ հինավուրց տարածքի նկատմամբ ցեղասպանության միջոցով արդարություն չէ՝ ըստ միջազգային իրավունքի։
Ադրբեջանը միայնակ չի գործել՝ առանց Իսրայելի ռազմական օգնության, ինչպես նաև ԱՄՆ Պետքարտուղարության օրհնության դա անհնար կլիներ։ #COP29–ում նստածները պետք է ամաչեն իրենց լռության համար»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Էթնիկ զտումը «միջազգային իրավունքի վերականգնում» անվանող բռնապետը, որն անընդմեջ կառավարում է երկիրը արդեն 20 տարուց ավելի, դժգոհել է Բաքվում COP29-ն անցկացնելու դեմ «բոյկոտի կոչերից և զրպարտչական արշավից»։

The Lemkin Institute for Genocide Prevention has responded to Azerbaijani President Ilham Aliyev's remarks at the COP29 UN climate summit in Baku, blasting its participants for their silence over the genocide against the indigenous Armenian population of Nagorno-Karabakh (Artsakh) in 2023.
In his COP29 speech, Aliyev complained about Western "fake news media" and bragged about the ethnic cleansing of Artsakh.
"'Restoring' Azerbaijani sovereignty over an ancient indigenous Armenian territory through genocide is NOT justice under international law. It’s not even LEGAL under international law,"the Lemkin Institute posted on X.
"Azerbaijan did not act alone—without Israeli military aid and the complicity and blessing of the US State Department, this would not have been possible. To those still sitting at COP29, shame on you for your silence,"the organization added.