Ադրբեջանն ավերել է Արցախի Կովսական շրջանի 19–րդ դարի Տանձատափ եկեղեցու մեծ մասը։ Դա են վկայում արբանյակային լուսանկարները, որոնք արվել են 2023 թ. հոկտեմբերի 5–ից մինչև 2024 թ. ապրիլի 30–ը, հայտնում է «Caucasus Heritage Watch»–ը։
Տանիքի մեծ մասը փլուզվել է, ինչպես նաև հարավային պատը, որի մեջ խաչքար կար տեղադրված: Նշվում է, որ եկեղեցին տասնամյակներ շարունակ մնացել է վնասված, բայց կանգուն` մինչև վերջին փլուզումը։
Միջազգային դատարանը 2021 թ. դեկտեմբերին պարտավորեցրել է Ադրբեջանին «կանխել հայկական մշակութային ժառանգության պղծումն ու վանդալիզմի ենթարկելն ու պատժել կատարողներին։ Ասվում էր, որ Բաքուն պետք է հետաքննի և պատասխանատվության կանչի մեղսակից բոլոր կողմերին, որոնք վնաս են պատճառել, «եթե չի կարողացել կանխել դա»։ Նշվում է նաև, որ հայկական եկեղեցիները պետք է ընդգրկվեն Ադրբեջանի հուշարձանների ցանկում և վերականգնում նախատեսվի հայ ճարտարապետների հետ համագործակցությամբ:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Մշակույթի և Արտակարգ իրավիճակների կազմակերպության տնօրեն, 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի և դրա երկու արձանագրությունների (1954 և 1999 թթ.) քարտուղար Քրիստա Պիկատն ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղն արդեն երկար տարիներ է, ինչ գտնվում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ուշադրության կենտրոնում․ «կառույցը մտահոգված է տարբեր ծագում ունեցող և տարբեր տեսակի մշակութային արժեքների ենթադրյալ ոչնչացման մասին զեկույցներով»։

Satellite imagery shows that between Oct. 5, 2023, and April 30, 2024, the 19th century Tandzatap church in Kashatagh region of Nagorno-Karabakh sustained major damage, the Caucasus Heritage Watch reports.
Most of the roof has collapsed, as has the southern wall which featured an embedded stone engraved with a cross.
Photographs taken in the mid-1990s indicate that the entryway in the southern wall was already damaged by that time. Also, the stone facing around the windows was no longer present.
The church remained in damaged but stable condition for decades until the recent collapse documented by CHW. The engraved cross, pictured below, is to the left of the large hole where the door once stood.
The village came under Azerbaijan’s control in the aftermath of the 2020 war in Nagorno-Karabakh.
In a Dec 2021 provisional ruling, the International Court of Justice ordered Azerbaijan to “prevent and punish acts of vandalism and desecration affecting Armenian cultural heritage.” Baku must investigate and hold accountable any parties who caused the damage or failed to prevent it.
“Also, the Ministry of Culture should add this 19th c. Armenian church to Azerbaijan’s monument list and plan for its restoration, in collaboration with Armenian architects. As the example of Cyprus has shown, bicommunal cultural heritage work can build bridges,” CHW reports.
“As world leaders gather in Baku for the COP29 summit to advance solutions for the future, they should also call on Azerbaijan to protect the past – particularly the cultural heritage of Karabakh Armenians exiled from their homes.”