Բաքվում ընթացող COP29-ի առիթով Բելգիայի Դաշնային, Ֆլանդրիայի, Վալոնիայի և Բրյուսելի խորհրդարանների 20 անդամ դիմել է Ադրբեջանի կառավարությանը և COP29-ին մասնակից Բելգիայի կառավարության պատվիրակությանը` երեք հիմնական պահանջներով. ազատություն Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիներին, Արցախի հայկական մշակութային ժառանգության պաշտպանություն և ադրբեջանական ուժերի դուրսբերում ՀՀ օկուպացված տարածքից, ինչպես նաև ՀՀ դեմ ադրբեջանական ցանկացած ագրեսիայի զսպում։
Հայտարարությունը ստորագրվել է Բելգիայի հիմանական քաղաքական կուսակցությունների կողմից՝ MR, Les Engagés, DéFI, N-VA, CD&V, Vooruit և Groen։ Առաջին երեքի դեպքում հայտարարությունը ստորագրել են անձամբ կուսակցությունների ղեկավարները, հայտնում է Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակը։
Բելգիացի քաղաքական գործիչները նախ շեշտել են, որ իբրև COP29-ը ընդունող երկիր՝ Ադրբեջանը պարտավոր է շոշափելի հավատարմություն ցուցաբերել մարդու իրավունքների, մարդու արժանապատվության և արդարության հիմնարար սկզբունքներին։ Այնուհետև նրանք նշում են իրենց պահանջները՝ հիշեցնելով 2020 թվականի դեկտեմբերի 16-ից հետո Բելգիայի Դաշնային, Ֆլանդրիայի և Վալոնիայի խորհրդարանների կողմից ընդունված՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ բանաձևերը։
Այդ, ինչպես նաև 2021 թվականի մայիսից և 2024 թվականի հոկտեմբերից հետո Եվրոպական խորհրդարանի կողմից ընդունված բանաձևերին համահունչ՝ բելգիացի քաղաքական գործիչներն Ադրբեջանի կառավարությանը կոչ են անում.
· անհապաղ և անվերապահորեն ազատ արձակել Բաքվում պահվող բոլոր հայ ռազմագերիներին, պատանդներին և գերիներին՝ ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը։
· Ապահովել Լեռնային Ղարաբաղում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության՝ ներառյալ վանքերի խաչքարերի անձեռնմխելիությունը։ Զերծ մնալ դրանց ալբանացումից, ինչպես նաև պատմական վերանայումներից։
· Զերծ մնալ Հայաստանի Հանրապետության դեմ սպառնալիքներից և ցանկացած ագրեսիայից, դուրս բերել ադրբեջանական զինուժը Հայաստանի Հանրապետությունում օկուպացված տարածքներից։
Բացի այդ, համահեղինակները Բելգիայի կառավարության պատվիրակությանը կոչ են արել COP29-ին մասնակցության ընթացքում գործել վերը նշված խորհրդարանական բանաձևերի ոգուն համահունչ։
ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակի նախագահ Գասպար Կարապետյանը ողջունել է այս նախաձեռնությունը՝ նշելով. «Մենք երախտապարտ ենք հայտարարության համահեղինակներին, որոնց թվում են խոշոր քաղաքական կուսակցությունների նախագահները, բարձրաստիճան խորհրդարանականները և օրենսդիր մարմնի բոլոր մակարդակների ներկայացուցիչներ։ Անհրաժեշտ է ճնշում գործադրել Ադրբեջանի կառավարության վրա՝ մղելու նրանց հարգել միջազգային նորմերը և գործել դրանց համապատասխան։ Այս հայտարարությունը ընդգծում է այդ անհրաժեշտությունը և հստակ ուղերձ է, որին COP29-ին մասնակից բելգիական պատվիրակությունը պետք է հավատարիմ մնա։ ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակը կշարունակի իր հավատարմությունը արդարությանն ու խաղաղության հաստատմանը և միշտ կձգտի ընդգծել այդ նպատակներին հասնելու համար բովանդակալից և անմիջական գործողությունների անհրաժեշտությունը»:

In the backdrop of the COP29 currently taking place in Baku, 20 members of the Belgian Federal Parliament, the Flemish Parliament, the Walloon Parliament and the Parliament of the Brussels-Capital Region have addressed the Azerbaijani Government and the Belgian government’s delegation to COP29, with three main demands: liberation of the Armenian prisoners of war in Azerbaijan, protection of Armenian cultural heritage in Nagorno Karabakh/Artsakh and withdrawal of the Azerbaijani forces from the occupied sovereign territory of the Republic of Armenia, as well as restraint of any kind of Azerbaijani aggression against the Republic of Armenia, the European Armenian Federation for Justice and Democracy (EAFJD) said in a press release.
The Belgian politicians and parliamentarians who co-signed this statement stem from the major political parties of the country, i.e. MR, Les Engagés, DéFI, N-VA, CD&V, Vooruit and Groen. The presidents of MR – Georges-Louis Bouchez, of Les Engagés – Maxime Prévot, and of DéFI – Sophie Rohonyi also endorsed the statement.
The Belgian politicians emphasize that as the host country, Azerbaijan has an obligation to demonstrate a tangible commitment to the fundamental principles of human rights, human dignity, and justice. Further they state their demands by recalling the resolutions on the Nagorno-Karabakh conflict adopted by the Belgian Federal Parliament, the Flemish Parliament, the Walloon Parliament since December 16, 2020.
In line with these resolutions as well as those adopted by the European Parliament since May 2021 and October 2024, the Belgian politicians urge the government of Azerbaijan to:
"immediately and unconditionally release all Armenian prisoners of war, hostages and captives in Baku, including the military-political leadership of Nagorno Karabakh;
ensure that the Armenian cultural and religious heritage in Nagorno Karabakh stays intact, including the monasteries, khachkars and refrain from their albanisation as well as history revisionism;
refrain from threats and any aggression against the Republic of Armenia, withdraw the Azerbaijani military forces from the occupied territories of the Republic of Armenia.”
Additionally, the co-signatories call on the delegation of the Belgian government to act in the spirit of the above- mentioned parliamentary resolutions while participating in COP29.