«Փաստերի ստուգման հարթակն», արձագանքելով ՌԴ նախագահի այն պնդմանը, որ ՀԱՊԿ–ը «Երևանի փոխարեն չէր կռվելու Ղարաբաղում», ուսումնասիրել է 2020–ի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո պաշտոնական Երևանի հայտարարությունները՝ պարզելու Վլադիմիր Պուտինի հայտարարությունների ճշմարտացիությունը։
Պուտինն ասել է․ «ՀՀ կարծիքը, թե ՀԱՊԿ-ը պետք է կռվեր Լեռնային Ղարաբաղում հայկական կողմի համար, տարօրինակ է»։ Նա նշել է, թե «Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիա չի եղել», և ՀԱՊԿ-ը կոչված է արտաքին ագրեսիայից պաշտպանելու միայն անդամ երկրներին։
Ըստ այդմ, հայկական կողմը երբևէ պաշտոնապես չի պահանջել կամ խնդրել ՀԱՊԿ-ից, որ վերջինիս ստորաբաժանումներն աջակցեն հայկական կողմին Լեռնային Ղարաբաղում։ Միևնույն ժամանակ, բաց աղբյուրներում չկա որևէ վկայություն այն մասին, որ Երևանը 44-օրյա պատերազմի ընթացքում նման ակնկալիքներ է ունեցել ՀԱՊԿ-ից։
Փոխարենը, հայկական կողմը ՀԱՊԿ-ից ռազմական օգնություն է խնդրել 2022 թվականին ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական հարձակման ընթացքում։
«Հայտնի է, որ ՀԱՊԿ-ը և անդամ մի շարք երկրների բարձրագույն ղեկավարությունը ոչ միայն չեն ճանաչել իր անդամ երկրի նկատմամբ Բաքվի ագրեսիան՝ նշելով, որ մարտերը տեղի են ունեցել վիճելի տարածքներում, այլ նաև տարբեր պատճառաբանություններ են բերել ՀՀ-ի օգնության խնդրանքին չարձագանքելու համար։
Ագրեսիայից հետո Երևանի դիմումն անարձագանք մնաց, և միայն շաբաթներ անց ՀԱՊԿ այդ ժամանակվա գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասն ադրբեջանական ներխուժումն անվանեց «սահմանային միջադեպ»՝ նշելով, որ «ՀԱՊԿ դիտորդական խումբ ստեղծելու մասին որոշում չի կայացվել»։
Ավելին, կազմակերպությունը չի արձագանքել նաև նույն թվականի հուլիսին ՀՀ կառավարության նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին դիտորդական առաքելություն տեղակայելու առաջարկին։
Փաստացի, ՀԱՊԿ-ը 2022 թվականին չի արձագանքել հայկական կողմի՝ դիտորդներ ուղարկելու առաջարկին, և այս փաստը հաստատում է անգամ կառույցի այդ ժամանակվա գլխավոր քարտուղարը։
Այսպիսով, ՀՀ-ն օգնություն է խնդրել ՀԱՊԿ-ից ոչ թե 44-օրյա պատերազմի, այլ 2022 թվականին Հայաստանի տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական սեպտեմբերյան ագրեսիայի ընթացքում, ինչին կառույցը չի արձագանքել։
Պուտինը նաև ասել է․ «ՀԱՊԿ–ն այստեղ կապ չունի, քանի որ բուն Հայաստանի հանդեպ ոչ մի արտաքին ագրեսիա չի եղել։ ՀԱՊԿ–ը կոչված է պաշտպանելու անդամ երկրներին արտաքին ագրեսիայից։ Իրադարաձությունները Ղարաբաղում իրենց սպեցիֆիկան ունեն։ Հայաստանը չի ճանաչել Ղարաբաղը որպես անկախ պետություն և հաստատ չի ընդգրկել Ղարաբաղն իր պարագծում։ Նշանակում է՝ այն ամենն, ինչ կատարվել է Ղարաբաղում, իրավաբանորեն Հայաստանի հետ կապ չունի, ուստի հավակնել, որ ՀԱՊԿ–ը պետք է կռվեր այդ անկլավի տարածքում, բավականին տարօրինակ է»։

The Fact Investigation Platform has published a report, refuting Russian President Vladimir Putin’s allegations that Armenia expected the CSTO’s assistance in Azerbaijan’s war against Nagorno-Karabakhk in 2020.
The CSTO (Collective Security Treaty Organization) is a Russia-led security bloc of which Armenia is a member.
Putin on Thursday, November 28 dismissed Yerevan’s strong criticism of the CSTO. He spoke to journalists right after a CSTO summit in Kazakhstan’s capital Astana boycotted by Prime Minister Nikol Pashinian.
“I think that the current situation with the CSTO is most likely dictated by internal political processes in Armenia itself, and, of course, all this is connected with the consequences of the crisis in Karabakh,” he said, commenting on the boycott. “I want to stress that the CSTO has nothing to do with that.”
“What happened has nothing to do with the CSTO because there was no external aggression against Armenia itself,” he said. “The CSTO is supposed to defend its member states against external aggression.”
“The events in Karabakh have their own specificities: Armenia did not recognize Karabakh as an independent state and certainly did not include Karabakh in its perimeter. This means that everything that happened in Karabakh has no legal relation to Armenia. So it’s kind of strange to expect the CSTO to fight on the territory of this enclave,” added Putin.
The Fact Investigation Platform, however, has examined official Yerevan's statements during and after the 44-day war of 2020 to determine the veracity of Putin's statements.
According to the platform, the Armenian side has never officially demanded or asked the CSTO for its units to support the Armenian side in Nagorno-Karabakh. At the same time, there is no evidence in open sources that Yerevan had such expectations from the CSTO during the 44-day war.
Instead, Armenia requested military assistance from the CSTO during the Azerbaijani attack on the sovereign territory of Armenia in 2022.
Back then CSTO and the top leadership of a number of member states not only did not recognize Baku's aggression against a member state, noting that the fighting took place in disputed territories, but also gave various excuses for not responding to Armenia's request for help.
After the aggression, Yerevan's appeal went unanswered, and only weeks later did the then CSTO Secretary General Stanislav Zas call the Azerbaijani incursion a "border incident," noting that "no decision was made to create a CSTO observer group."
Moreover, the organization did not respond to Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan's proposal to deploy an observation mission on the Armenian-Azerbaijani border in July of the same year.
Thus, Armenia asked for help from the CSTO not during the 44-day war, but during Azerbaijan’s September aggression against Armenian territory in 2022, to which the organization did not respond.