ՀՀ հումանիտար ականազերծման և բուժաշխատողների մասնագիտական խումբը տարհանվել է Հալեպից։
Վերջին օրերին Սիրիայի մի շարք շրջաններում օպերատիվ իրավիճակը կտրուկ սրվել է, և ռազմական ակտիվ գործողություններ են սկսվել, ինչի պատճառով անհնար է դարձել 2019 թվականից Սիրիայի Հալեպի տարածաշրջանում առաքելություն իրականացնող ՀՀ հումանիտար ականազերծման և բուժաշխատողների մասնագիտական խմբի բնականոն գործունեությունը, հայտնում է պաշտպանության նախարարությունը։
Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը՝ որոշում է կայացվել ժամանակավորապես կասեցնել խմբի գործունեությունը Հալեպում։
Նոյեմբերի 29-ի ուշ երեկոյան ՀՀ հումանիտար ականազերծման և բուժաշխատողների մասնագիտական խմբի ամբողջ անձնակազմը ՀՀ ՊՆ ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռով վերադարձել է Հայաստան։
Սիրիայի Հալեպի շրջանում ռազմական գործողությունների հետևանքով ՀՀ քաղաքացիներ չեն տուժել: Հալեպում և Իդլիբում գործող «Ջաբհաթ ան Նուսրա» ահաբեկչական կազմակերպությունը նոյեմբերի 27-ի առավոտյան լայնածավալ գրոհ է ձեռնարկել՝ թիրախավորելով այդ տարածաշրջանների խաղաղ գյուղերը, քաղաքները և ռազմական օբյեկտները։ Մոսկվան այդ գրոհն անվանել է ոտնձգություն Սիրիայի ինքնիշխանության դեմ։ Գրոհող ուժերը համարվում են թուրքամետ։
Թուրքական հետախուզության հետ կապված ուժերը պնդում են, որ Անկարան, որը սատարում է ապստամբներին, հավանություն է տվել հարձակմանը, սակայն, Թուրքիայի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Օնջում Քեջելին հայտարարել է, թե Թուրքիան ձգտում է խուսափել անկայունությունից։

Минобороны Армении приняло решение о временном приостановлении деятельности армянских специалистов гуманитарного разминирования в Алеппо и их экстренной эвакуации. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны РА.
Поздно вечером 29 ноября весь персонал группы специалистов гуманитарного разминирования и медицинских работников на военно-транспортном самолете МО РА вернулся в Армению.
«В последние дни в ряде районов Сирийской Арабской Республики резко обострилась оперативная обстановка и начались активные боевые действия, в результате чего нормальное функционирование группы специалистов гуманитарного разминирования и медработников Армении, выполняющих миссию в районе Алеппо с 2019 года, стало невозможным», — говорится в сообщении МО Армении.
Армения с февраля 2019 года участвует в гуманитарной миссии в Сирии. Армянские саперы и медики работают в Алеппо, очищая территорию от мин и оказывая помощь населению.