Դեկտեմբերի 2-ին Հաագա աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ՄՔԴ նախագահ Տոմոկո Ականեի հետ՝ զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել միջազգային արդարադատության համակարգի առջև ծառացած մարտահրավերների շուրջ՝ կարևորելով անկախ դատական մեխանիզմների դերի ամրապնդումը գլոբալ ճգնաժամերին պատշաճ արձագանքելու, ինչպես նաև խաղաղության ապահովմանը նպաստելու գործում։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ընթացիկ տարվա փետրվարին Միջազգային քրեական դատարանին ՀՀ անդամակցությունից ի վեր դատարանի և ՀՀ միջև փոխգործակցության հարցերի շուրջ։
Միրզոյանն ընդգծել է Հայաստանի հանձնառությունը ներգրավվել միջազգային համագործակցության ջանքերում՝ միտված միջազգային իրավական նորմերի պահպանմանն ու իրավունքի գերակայության ապահովմանը։
Ընդգծվել է համագործակցային ջանքերի կարևորությունը մարտահրավերների հաղթահարման գործում։
Հանդիպմանը նաև անդրադարձ է կատարվել Հռոմի Կանոնադրության դրույթներին համապատասխան ազգային օրենսդրության կատարելագործման մասով տարվող աշխատանքներին՝ ուղղված դատարանի հետ փոխգործակցության ընթացակարգային ասպեկտների կարգավորմանը։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը, դատարանի առաջին փոխնախագահ Ռոզարիո Սալվատորե Այտալան և գլխավոր քարտուղար Օսվալդո Ջավալա Գիլերը։

В рамках рабочего визита в Гаагу министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 2 декабря встретился с председателем МУС Томоко Аканэ. На встрече также присутствовали представитель Республики Армения по международно-правовым вопросам Егише Киракосян, первый заместитель председателя МУС Розарио Сальваторе Айтала и секретарь МУС Освальдо Завала Гилер, сообщает пресс-служба МИД РА.
Отмечается, что собеседники обменялись мнениями по вопросам сотрудничества между МУС и Арменией с момента присоединения Армении к Суду в феврале этого года.
Мирзоян подчеркнул готовность Армении участвовать в усилиях международного сотрудничества, направленных на соблюдение международно-правовых норм и обеспечение верховенства права.
Собеседники обменялись мнениями о вызовах, стоящих перед системой международного правосудия, подчеркнув важность укрепления роли независимых судебных механизмов для должного реагирования на глобальные кризисы, а также для содействия обеспечению мира. Мирзоян отметил важность совместных усилий для преодоления этих вызовов.
На встрече также был обсужден ход работы по совершенствованию национального законодательства в соответствии с положениями Римского статута с целью урегулирования процедурных аспектов сотрудничества с судом.