ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդի 31-րդ նիստում իր ելույթում հայտարարել է, որ ՀՀ–ն ու Ադրբեջանը համաձայնության են եկել համաձայնագրի նախագծի նախաբանի և 17 հոդվածից 15-ի շուրջ։
Նա հավելել է, որ եթե լինի բավարար քաղաքական կամք, այն կարող է արագորեն վերջնականացվել և ստորագրվել։
«Այս տարի երկկողմ բանակցությունները հանգեցրին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի սահմանազատման կանոնակարգի ստորագրմանը, որով սահմանազատման հիմք ընդունվեց 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագիրը։ Տեղում մեզ հաջողվեց սահմանազատել ավելի քան 12 կմ սահման, և հուսով ենք, որ այս փաստաթուղթը ճանապարհ կհարթի գործընթացի արդյունավետ շարունակման համար և այդպիսով էապես կնպաստի տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը։
Մենք նաև որոշակի առաջընթաց ենք գրանցել մեր երկու երկրների միջև Խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման ուղղությամբ։ Մենք համաձայնության ենք եկել համաձայնագրի նախագծի նախաբանի և 17 հոդվածներից 15-ի շուրջ, և եթե լինի բավարար քաղաքական կամք, այն կարող է արագորեն վերջնականացվել և ստորագրվել։ Հայաստանը շարունակաբար ապացուցել է իր պատրաստակամությունը ստորագրելու համաձայնագիրը և փակելու թշնամության էջը Հարավային Կովկասում»,–ասել է նա։
Միրզոյանը նշել է, որ խաղաղությունն այլընտրանք չունի, քանի որ տարածաշրջանի ժողովուրդն արդեն շատ է տուժել արյունալի հակամարտություններից։
«Ի հեճուկս բոլոր դժվարություններին, մենք հաստատակամ ենք շարունակելու մեր ջանքերը՝ հասնելու ցանկալի նպատակին։ Այս համատեքստում հայկական կողմի առաջարկած «Խաղաղության խաչմերուկ» կապուղիների նախագիծը մեծ ներուժ ունի բարձրացնելու վստահությունը, ամրապնդելու վստահության մթնոլորտը և խթանելու տարածաշրջանի երկրների միջև ավելի լավ փոխգործակցություն։
Մենք հավատում ենք, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների լիակատար կարգավորումը, հատկապես դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը և սահմանների բացումը, կարող է լինել խաղաղության և կայունության կարևոր մյուս ներդրումը տարածաշրջանում։ Այս նպատակով մենք շարունակում ենք երկխոսությունը մեր թուրք գործընկերների հետ և իրականացնում որոշ գործնական քայլեր, այդ թվում՝ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև կամուրջի, ինչպես նաև Գյումրի-Կարս երկաթգծով սահմանային անցման տեխնիկական պահանջների համատեղ գնահատում: Երբ համաձայնությունները կյանքի կկոչվեն, դրանք դրական ազդեցություն կունենան տարածաշրջանի և դրա սահմաններից դուրս ժողովուրդների վրա»,–ասել է ԱԳ նախարարը։
Մինչդեռ Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը, ելույթ ունենալով ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդի 31-րդ հանդիպմանը, կրկին խոսել է ՀՀ Սահմանադրությունում իբր առկա «տարածքային պահանջների» և ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը լուծարելու անհրաժեշտության մասին։
Դեկտեմբերի 5–ինԱդրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, թե Հայաստանը պետք է բանակցություններ սկսի այսպես կոչված «արևմտյան ադրբեջանցիների» համայնքը հետ և գործնական քայլեր ձեռնարկի նրանց «հիմնարար իրավունքների վերականգնման ուղղությամբ»։ Նա այդ մասին ասել է Բաքվում բացված խորհրդաժողովում, որն անցում է «Վերադարձի իրավունք. Հայաստանից բռնի տեղահանված ադրբեջանցիների համար արդարության վերականգնում» խորագրով։
Նույն օրը՝ դեկտեմբերի 5–ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ խաղաղության պայմանագրի տեքստի մոտ 90 տոկոսն արդեն համաձայնեցված է։ Ավելի վաղ Փաշինյանը հայտարարել է, որ hայկական կողմն առաջարկել է ստորագրել խաղաղության պայմանագրի արդեն համաձայնեցված հոդվածները` մինչև Բաքվում կայանալիք COP29-ը, բայց դա տեղի չունեցավ։ Ադրբեջանը մերժեց այդ առաջարկը։ Ալիևը հայտարարել է, որ առանց ՀՀ սահմանադրության փոփոխության խաղաղության պայմանագրի կնքումն անհնար կլինի։

Armenia continues its constructive engagement in negotiations aiming to fully normalize relations with Azerbaijan, having agreed upon 15 out of the 17 Articles of the draft Agreement, Foreign Minister Ararat Mirzoyan said in his statement at the 31st OSCE Ministerial Council on Thursday, December 5.
“This year the bilateral negotiations led to the signing of the Regulation for border delimitation between Armenia and Azerbaijan, which recognized the 1991 Alma-Ata Declaration as a basis for delimitation of the border. On the ground, we succeeded to delimit more than 12 km of the border, and we hope that this document will pave the way for efficient continuation of the process and thus will largely contribute to stability in the region,” Mirzoyan said.
“We have also managed to achieve some progress towards signing the Peace Agreement between our two countries. We have agreed upon Preamble and 15 out of the 17 Articles of the draft Agreement, and if there is enough political will, it can be concluded and signed swiftly. Well, Armenia has continuously proven its readiness to sign the Agreement and close the page of enmity in South Caucasus.”
According to Mirzoyan, peace has no alternative as the people in the region have already suffered a lot from bloody conflicts.
“Against all odds, we are determined to continue our efforts to reach the desired goal. In this regard, the connectivity project called “Crossroads of Peace” proposed by the Armenian side has a potential to increase trust, build confidence and foster better interaction between the countries of our region,” the diplomat said.
“We believe that full normalization of relations between Armenia and Türkiye, particularly establishment of diplomatic relations and opening of the borders can be another important contribution to peace and stability in the region. To this end, we continue the dialogue with our Turkish counterparts and take some practical steps which include joint assessment of the bridge between Armenia and Turkiye as well as the technical requirements for the border crossing by the Gyumri-Kars railway. Once the agreements are implemented, they will have positive impact on the people of the region and beyond.”
At the same Council, Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov touched on the bilateral relationship between Azerbaijan and Armenia and highlighted that achievements of the commissions of delimitation and demarcation “demonstrate that direct bilateral negotiations are the best and the only viable way to move forward in the normalisation process, which has been consistently advocated for by Azerbaijan.”
However, Bayramov added that “notwithstanding the progress, there are persistent challenges on the path of normalisation”, accusing Armenia of having territorial claims against Azerbaijan.