ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդի 31-րդ նիստում ունեցած ելույթում անդրադարձել է նաև Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը՝ նշելով, որ երբ արդեն ձեռք բերված համաձայնությունները կյանքի կոչվեն, դրանք դրական ազդեցություն կունենան տարածաշրջանի և ժողովուրդների վրա։
Նա նշել է, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների լիակատար կարգավորումը, հատկապես դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը և սահմանների բացումը, կարող է լինել խաղաղության և կայունության կարևոր մյուս ներդրումը տարածաշրջանում։
«Այս նպատակով մենք շարունակում ենք երկխոսությունը մեր թուրք գործընկերների հետ և իրականացնում որոշ գործնական քայլեր, այդ թվում՝ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև կամուրջի, ինչպես նաև Գյումրի-Կարս երկաթգծով սահմանային անցման տեխնիկական պահանջների համատեղ գնահատում: Երբ համաձայնությունները կյանքի կկոչվեն, դրանք դրական ազդեցություն կունենան տարածաշրջանի և դրա սահմաններից դուրս ժողովուրդների վրա»,–ասել է Միրզոյանը։
Թուրքիայի անվտանգության խորհրդի նիստում ընդունված հայտարարության մեջ ասվում է, որ Անկարան ցանկանում է և ակնկալում է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բանակցություններում գրանցված դրական տեղաշարժը կհանգեցի խաղաղության պայմանագրի կնքման, ինչը բխում է տարածաշրջանի բոլոր երկրների շահերից։

Полное урегулирование отношений между Арменией и Турцией, особенно установление дипломатических отношений и открытие границ, может стать еще одним важным вкладом в мир и стабильность в регионе. Об этом заявил глава МИД РА Арарат Мирзоян, выступая на 31-м заседании СМИД ОБСЕ.
«С этой целью мы продолжим диалог с нашими турецкими партнерами и реализацию некоторых практических шагов, в том числе совместную оценку технических требований к мосту между Арменией и Турцией, а также погранпереходу на железной дороге Гюмри-Карс», – сказал он.
Мирзоян отметил, что, когда договоренности будут претворены в жизнь, они окажут положительное воздействие на население в регионе и за его пределами.
24 сентября 2024 года премьер-министр Армении Никол Пашинян и турецкий лидер Реджеп Тайип Эрдоган встретились в Турецком доме в Нью-Йорке и по подчеркнули готовность продолжить процесс нормализации без предварительных условий и придать новый импульс отношениям.