Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, որը գլխավորում է ՀՀ և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովը, հայտարարել է, որ չի կարող ասել, թե Կիրանցից հետո որ ուղղությունից է սկսվելու սահմանազատումը։
«Չեմ կարող ասել, քննարկվում են այդ հարցերը»,- նշել է նա՝ միաժամանակ համաձայն չլինելով գնահատականի հետ, որ գործընթացը փակուղում է հայտնվել, հայտնում է Factor TV-ն։
Նա հավելել է, որ նախապատրաստվում են հաջորդ հանդիպմանը։
«Կոնկրետ ամսաթվի վերաբերյալ պայմանավորվածություն չկա»,- ասել է նա։
Նա չի պատասխանել նաև այն hարցին, թե այս տարի նախատեսվո՞ւմ է որևէ հանդիպում։
«Չե՛մ կարող ասել, որովհետեև երկկողմանի պայմանավորվածությամբ է որոշվում հանդիպման օրը, այս պահին դեռ չկա օրվա վերաբերյալ պայմանավորվածություն»,–նշել է նա։
Ըստ փոխվարչապետի՝ քննարկումներ եղել են, թե որտեղից պետք է սկսվի սահմանազատման հաջորդ փուլը։
«Տարբեր վարկածներ քննարկվել են՝ վերջին հանդիպման ժամանակ, բայց ավելի բան չեմ կարող ասել, կա պայմանավորվածություն հանրային խոսքում սահմանափակվել այն տեղեկությամբ, որը պաշտոնապես հրապարակվել է»։,–ասել է նա։
Նիկոլ Փաշինյանը նոյեմբերի 22-ին Հանրային ՀԸ-ին տված հարցազրույցում հայտարարել էր, որ սահմանազատման հանձնաժողովների հաջորդ հանդիպման ժամանակ կորոշվի, թե որ հատվածում պետք է Երևանն ու Բաքուն շարունակեն սահմանազատումը։ Նա հույս էր հայտնել, որ քննարկումները կշարունակվեն Բաքվում COP29-ի ավարտից հետո։
2024 թվականի օգոստոսին հայտնի դարձավ, որ ավելի քան երկու տարվա բանակցություններից հետո Երևանն ու Բաքուն, ըստ ՀՀ ԱԳՆ-ի, փոխադարձ համաձայնությամբ որոշել են խաղաղության համաձայնագրի նախագծից հանել տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը վերաբերող հոդվածը:

9 Декабрь 2024 - 13:37 AMT
Вице-премьер Армении։ Пока нет договоренности о конкретной дате встречи по делимитации границы с Азербайджаном
Вице-премьер Армении Мгер Григорян заявил, что на данный момент нет договоренности по конкретной дате проведения новой встречи по вопросу делимитации границы с Азербайджаном.
«На основе двусторонних договоренностей определяется дата встречи. На данный момент договоренности о дате встречи нет», – сказал он, пишет FactorTV.
На вопрос о том, на каком участке будет проведен следующий этап делимитации, вице-премьер ответил, что сейчас этот вопрос обсуждается.
«Обсуждения проводились во время последней встречи. Какие-то версии обсуждали, но ничего более не могу сообщить, потому что есть договоренность в публичных речах ограничиваться той информацией, которая официально была опубликована», – сказал Григорян.
При этом вице-премьер опроверг предположение, что процесс находится в тупике. Касательно вопроса разблокирования коммуникации, он отметил, что это отдельная тема, «которая также получит повод для обсуждения».