Կայացել է ՀՀ–ում կայանալիք COP17 համաժողովի կազմակերպման և անցկացման կոմիտեի 1-ին նիստը։ Վարչապետի որոշմամբ ստեղծված Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) կազմակերպման և անցկացման կոմիտեի նիստն անցել է վարչապետի գլխավոր խորհրդական Համբարձում Մաթևոսյանի ղեկավարությամբ:
Կոմիտեի նիստում քննարկվել են COP17-ի կազմակերպման վերաբերյալ առանցքային հարցերը՝ միջոցառումների բովանդակության և տեխնիկական կազմակերպման մասով:
Կոմիտեն նախանշել է COP17-ի կազմակերպման քայլերի հաջորդականությունը, գույքագրել առկա տեսանելի և կանխատեսվող խնդիրները, ինչպես նաև պլանավորել Կոմիտեի առաջիկա աշխատանքները:
Կոմիտեի նիստի ընթացքում ձևակերպվել են անհրաժեշտ հանձնարարականներ:
Հայաստանը COP17 համաժողովը կհյուրընկալի 2026 թվականին։ Ընտրությունը կատարել են Կոլումբիայի Կալի քաղաքում ընթացող COP16-ի մասնակից երկրները։ Միջոցառումը նվիրված է բնապահպանական խնդիրների քննարկմանը, կլիմայի փոփոխությունը դադարեցնելու և կենսաբազմազանությունը պաշտպանելու համար համաձայնեցված լուծումներ գտնելուն:

Под председательством главного советника премьер-министра Амбарцума Матевосяна состоялось первое заседание созданной решением премьер-министра Комитета по организации и проведению 17-й Конференции сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP17). Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Входе заседания были обсуждены ключевые вопросы организации COP17, которая пройдет в Армении, с точки зрения содержания и технической организации мероприятий.
Комитет наметил последовательность шагов по организации COP17, провел инвентаризацию актуальных и прогнозируемых проблем, а также составил план предстоящей работы Комитета.