Ադրբեջանի դատախազներն Արցախի նախկին պետնախարար, գործարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ մոտ 45 հնարավոր մեղադրանքների նոր ու հսկայածավալ փաթեթ են առաջադրել։ Այդ մեղադրանքներով Վարդանյանին սպառնում է ցմահ ազատազրկման հեռանկարը, հայտնում է նրա պաշտպանական թիմը:
Ռուբեն Վարդանյանի դեմ ներկայացված նոր մեղադրանքներն առնչվում են Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի 20 տարբեր հոդվածների հատկանիշներին։ Շինծու ապացույցները ներկայացված են 100 հատորով, ընդհանուր ծավալը կազմում է մոտ 25,000 էջ, ամբողջը՝ ադրբեջաներեն:
Նշվում է, որ ենթադրյալ «ապացույցներն» ամբողջությամբ թաքցվել են թե Ռուբեն Վարդանյանից, թե հանրությունից՝ այն պատճառաբանությամբ, թե այդ մեղադրանքներն առնչվում են «Ադրբեջանի ազգային անվտանգությանը»: Ռեժիմը, միևնույն ժամանակ, հրաժարվել է Վարդանյանին և նրա փաստաբանին տրամադրել «ապացույցների» պատճենները։ Նրանց թույլատրվում է նյութերին ծանոթանալ առանց պատշաճ թարգմանության, սահմանափակ ժամկետներում, սակայն «ազգային անվտանգության նկատառումներով»՝ նրանք սահմանափակված են որևէ նշում կատարելու հնարավորությունից: Հետևաբար, Վարդանյանն ու նրա փաստաբանը ծայրահեղ կերպով սահմանափակված են իրենց իրավունքներում, որպեսզի դատավարության ժամանակ պատրաստ լինեն պաշտպանության։
«Այս մեղադրանքները Ադրբեջանի ստանձնած միջազգային իրավական պարտավորությունների կոպտագույն խախտում են։ Մեղադրանքների այդ երկար շարանը՝ ակնհայտ ցինիկ փորձ է Ռուբեն Վարդանյանին մեղադրելու այն ամենի մեջ, ինչ ադրբեջանական ռեժիմն արել է Լեռնային Ղարաբաղում։ Ավելին, Ադրբեջանի մերժումը՝ հանրային դարձնելու և ծանոթացման ներկայացնելու Վարդանյանի դեմ ուղղված բոլոր մեղադրանքներն ու այսպես կոչված ապացույցները, վերահաստատում է, որ դրանք քաղաքական դրդապատճառներ ունեն: Ռեժիմը նաև գիտակցում է, որ ցանկացած անկախ դիտորդ կնկատի, որ ներկայացված մեղադրանքներում որևէ արժանահավատ ապացույց չկա ու չի սատարի նրանց մերկապարանոց մեղադրանքները: Այս մոտեցումը հստակորեն ծրագրված է, որպեսզի Ալիևը կարողանա արդարացնել գաղտնի դատավարության անցկացումը, որը կլինի ո՛չ անկախ, ո՛չ էլ անաչառ»,–ասել է Վարդանյան ընտանիքի միջազգային իրավախորհրդատու Ջարեդ Գենսերը։
Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքը, զգուշացնելով, որ այս նոր մեղադրանքներն ազդարարում են Ալիևի կողմից ընդդիմադիր ձայները լռեցնելու ակտիվացող արշավի մասին, կոչ է անում Ժողովրդավար աշխարհին՝ ցույց տալ, որ նման աղաղակող խախտումներն այլևս չեն կարող հանդուրժվել, և ապահովել, որ միջազգային կազմակերպություններն ու լրատվամիջոցները ներկա լինեն դատավարությանը։
«Հորս դեմ ներկայացված այս վերջին մեղադրանքներն արդարադատության ծաղր են և COP29-ի ձախողումների համար հատուցում։ Ռուբեն Վարդանյանը երեք ամիս եղել է Լեռնային Ղարաբաղի պետնախարար, որտեղ նա փորձում էր սոցիալական կենսական ծրագրերի միջոցով բարելավել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կյանքը: Ցավոք, սրա դիմաց նա կանգնել է ցմահ ազատազրկման սպառնալիքի առջև՝ աշխարհի ամենակոռումպացված ռեժիմներից մեկի կողմից։ Նրա ձերբակալությունը և առաջադրված կեղծ մեղադրանքները ազդանշան են ամբողջ աշխարհի հայերի համար, որ ոչ ոք ապահով չէ: Ավելի քան երկու տարի է, ինչ ընտանիքը չի կարողանում տեսնել նրան։ Մենք մտավախություն ունենք, որ հնարավոր է այլևս չկարողանանք նրան տեսնել, եթե ժողովրդավար աշխարհը միջոցներ չձեռնարկի այս անհեթեթությանը վերջ տալու համար»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանի որդին՝ Դավիթ Վարդանյանը:
Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, որը պաշտոնավարել է 2022 թ. նոյեմբերից մինչև 2023 թ. փետրվար, միջազգային իրավունքի նորմերի կոպտագույն խախտումով շարունակում է պահվել Բաքվի բանտում: Նրա դատավարությունը, որն արդեն բազմիցս հետաձգվել է, ակնհայտ է, որ հեռու է լինելու միջազգային ստանդարտներին համապատասխանելուց:

In an unprecedented escalation of its ongoing crackdown on dissent, Azerbaijani prosecutors have unveiled a new and enormous array of some 45 potential charges against unlawfully detained former State Minister of Nagorno-Karabakh Ruben Vardanyan, according to his legal team.
If convicted, Vardanyan faces the grim prospect of life imprisonment, his legal team said in a statement published by PRNewswire.
The legal team describes Vardanyan as a political prisoner.
The new charges presented against Ruben Vardanyan fall under 20 different articles of Azerbaijan's Criminal Code. “Illustrating the extent to which the regime is desperate to justify its ethnic cleansing of Nagorno-Karabakh and illegal imprisonment of its former leaders, the fabricated evidence is presented in more than 25,000 pages across 100 volumes, all written in Azeri,” reads the statement published by PRNewswire.
The alleged evidence is conveniently hidden both from Vardanyan and public view based on claims the charges relate to the "national security of Azerbaijan." The regime has, at the same time, refused to provide copies of the alleged evidence to Vardanyan and counsel, who are currently only allowed to review these materials without a proper translation and at limited times. Their ability to take notes is also restricted due to "national security," further constraining Vardanyan and his counsel's extremely limited ability to prepare the defense for the trial.
"These charges represent a flagrant violation of Azerbaijan's obligations under international law," said Vardanyan's legal counsel, Jared Genser. "The laundry list of charges—a transparently brazen attempt to blame everything that the Azeri regime did in Nagorno-Karabakh on Ruben—in addition to Azerbaijan's refusal to provide and make public all of the charges and so-called evidence against Ruben for review, reaffirms that the charges are politically motivated and that the regime knows no objective observer would conclude there is any credible evidence to support its allegations. This approach is clearly designed for Aliyev to justify holding a secret trial before a tribunal that will be neither independent nor impartial.
"Warning that the new charges signal an intensifying campaign by Aliyev to silence dissenting voices, the family of Ruben Vardanyan are calling on the democratic world to show that such flagrant violations cannot be tolerated anymore and to ensure international organizations and media are present during the trial.
"The most recent charges against my father, are a travesty of justice and retribution for the failures of COP29 upon an innocent scapegoat," said David Vardanyan, son of Ruben Vardanyan. "Ruben Vardanyan was the State Minister of Nagorno-Karabakh for three months, where he sought to improve the livelihoods of its citizens through meaningful social programs. Sadly, he was rewarded with the threat of life imprisonment by one of the most corrupt regimes on earth. His arrest and these new fallacious charges are a symbol to all Armenians around the world that no one is safe. It has been over two years since our family has been able to see Ruben. We are afraid that we might not be able to see him again if the democratic world does not act to put an end to this non-sense.
"While Vardanyan has already spent more than a year in illegal detention under Azerbaijan's regime, this latest escalation marks a troubling new low in President Ilham Aliyev's authoritarian rule. Freedom House currently gives Azerbaijan a "global freedom score" of seven out of one hundred, placing it behind countries such as Somalia, Myanmar, and Venezuela in measures of political and civil liberties. These latest developments underscore the systemic erosion of fundamental freedoms in Azerbaijan and highlight the regime's ongoing efforts to silence dissent and consolidate power.
Last September, armed forces of the Government of Azerbaijan invaded Nagorno-Karabakh, driving out the 120,000 Armenians of the region. During the flight of the refugees, Vardanyan and seven other former officials were arrested and face spurious and politically motivated charges.