Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ Երևանն ու Բաքուն չեն համաձայնեցրել ապագա խաղաղության պայմանագրի 2 կետ՝ միջազգային ատյաններում միմյանց դեմ հայցերից հրաժարվելն ու սահմանին երրորդ երկրների ուժերի ներկայությունը։ Այդ մասին նա ասել է ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում։
«Իրականում խաղաղության պայմանագրի ստորագրման ուղղությամբ մեծ առաջընթաց ենք գրանցել։ Այդ փաստաթղթոի 17 կետից 15–ը համաձայնեցված է, մնացել է 2–ը։ Կազանում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ իմ վերջին հանդիպմանը այն, ինչ ես լսեցի և զգացի, այն էր, որ այդ երկու կետը համաձայնեցված չեն, բայց կարող են ընդունվել Հայաստանի կողմից՝ ես նկատի ունեմ մեր պայմանները։
Կետերից մեկը վերաբերում է միմյանց հանդեպ միջազգային հայցերից հրաժարվելուն, մյուսը՝ մեր սահմանին այլ երկրների ներկայացուցիչների չտեղակայելուն»,–ասել է նա։
Միայն վերջին շրջանում Ադրբեջանի իշխանությունների տարբեր ներկայացուցիչներ մի շարք պահանջներ են ներկայացրել ՀՀ–ին՝ ԱԳ փոխնախարար Էլնուր Մամեդովի հնչեցրած՝ միջազգային ատյաններում հայցերից հրաժարվելու պահանջից բացի, ԱԳ նախարար Բայրամովը ԵԱՀԿ–ում խոսել է ՀՀ Սահմանադրությունը փոխելու և ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը լուծարելու անհրաժեշտության մասին, իսկ այդ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, թե ՀՀ–ն պետք է երկխոսություն սկսի այսպես կոչված «արևմտյան Ադրբեջանի» համայնքի հետ, որի տակ հարևան երկրում հասկանում են ՀՀ գրեթե ամբողջ տարածքը, այդ թվում՝ Երևանը։ Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմետ Հաջիևը հայտարարել է, թե ԵՄ առաքելության գործունեությունը ՀՀ–ում պետք է ավարտվի։

Baku and Yerevan have not agreed on two clauses of the future peace treaty – withdrawal of international lawsuits against each other, and the presence of third countries on the border, Azerbaijani President Ilham Aliyev said in an interview with VGTRK and RIA Novosti.
"We have actually made great progress on the peace treaty. Of the 17 articles of this document, 15 have been agreed upon, and two remain. During my last meeting with the Prime Minister of Armenia in Kazan, what I heard and felt was that these two articles have not been agreed upon, but can also be accepted by Armenia. I mean our conditions," he said.
According to the President of Azerbaijan, "one of them concerns refraining from international lawsuits against each other." "Another article concerns not placing representatives of other countries on our border," he noted.
In 2022, Yerevan and Baku began discussing a future peace treaty. Last year, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said Yerevan was ready to recognize Azerbaijan's sovereignty within Soviet borders, that is, together with Karabakh.
Earlier, Aliyev stated that in order to sign a peace treaty with Yerevan, it is important that Armenia put an end to territorial claims against Azerbaijan in its constitution and other legislative acts, and that the activities of the OSCE Minsk Group be terminated.