Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, թե Ադրբեջանում 2025–ի համար նախատեսված և 5 մլրդ դոլար կազմող ռեկորդայիան ռազմական բյուջեի ընդունումը «պարտադրված է» Հայաստանի սպառազինմամբ Արևմուտքի կողմից։
«Մենք ստիպված ենք համարժեք միջոցներ ձեռնարկել։ 2025–ի մեր ռազմական բյուջեն ռեկորդային կլինի՝ մոտ 5 մլրդ դոլար»,–ասել է Ալիևը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ըստ Ալիևի՝ Հայաստանին զինում են Ֆրանսիան, Հնդկաստանը և ԱՄՆ–ն։ Նա հավելել է, որ Վաշինգտոնում չեն խոստովանում դա, թեև Ադրբեջանն «ամերիկյան ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռների առկայություն է գրանցել հայկական օդանավակայաններում»։
Անդրադառնալով ռուսական արտադրության զենքի գնումներին՝ Ալիևն ասել է, որ Բաքուն հետագայում ևս մտադիր է ռուսական զենք գնել, սակայն այժմ օբյեկտիվ պատճառնելով այդ գործընթացը կասեցված է։
«Վերջին առնվազն 3 տարում ռուսական զենքի գնման նոր պայմանագրեր չեն կնքվել»,–ասել է նա՝ բացատրելով դա ՌԴ–ում «ներքին պահանջարկով»։
Ադրբեջանի նախագահն ասել է, որ ռազմական պայմանագրերի կասեցումը դիտարկում է որպես «օբյեկտիվ պատճառներով ժամանակավորապես կասեցված»։
Ալիևը նաև հայտարարել է, որ Երևանն ու Բաքուն չեն համաձայնեցրել ապագա խաղաղության պայմանագրի 2 կետ՝ միջազգային ատյաններում միմյանց դեմ հայցերից հրաժարվելն ու սահմանին երրորդ երկրների ուժերի ներկայությունը։
Միայն վերջին շրջանում Ադրբեջանի իշխանությունների տարբեր ներկայացուցիչներ մի շարք պահանջներ են ներկայացրել ՀՀ–ին՝ ԱԳ փոխնախարար Էլնուր Մամեդովի հնչեցրած՝ միջազգային ատյաններում հայցերից հրաժարվելու պահանջից բացի, ԱԳ նախարար Բայրամովը ԵԱՀԿ–ում խոսել է ՀՀ Սահմանադրությունը փոխելու և ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը լուծարելու անհրաժեշտության մասին, իսկ այդ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, թե ՀՀ–ն պետք է երկխոսություն սկսի այսպես կոչված «արևմտյան Ադրբեջանի» համայնքի հետ, որի տակ հարևան երկրում հասկանում են ՀՀ գրեթե ամբողջ տարածքը, այդ թվում՝ Երևանը։ Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմետ Հաջիևը հայտարարել է, թե ԵՄ առաքելության գործունեությունը ՀՀ–ում պետք է ավարտվի։

Azerbaijan is “forced” to approve” a “record” military budget of $5 billion due to the West supplying Armenia with weapons, Azerbaijani President Ilham Aliyev said in an interview with Russian media.
"We are naturally forced to take adequate measures. Our next military budget in 2025 will be a record one – about 5 billion dollars," he noted.
Aliyev noted that France, India and the United States are arming Armenia. However, according to him, Washington does not admit these supplies. He claimed that Azerbaijan has tracked American military transport planes at Armenian airports.
In June, French Minister of the Armed. Forces Sébastien Lecornu announced that Armenia had signed a contract with France to purchase French self-propelled artillery units CAESAR.
Aliyev also noted that Azerbaijan plans to continue purchasing Russian weapons although that process has been suspended for “objective reasons”.
“But I must say that at least in the last three years no new contracts for the purchase of Russian weapons have been signed,” RIA Novosti cited him as saying.
According to Aliyev, the absence of new contracts is explained by the fact that the Russian military-industrial complex now focuses "on the domestic consumer," i.e. Russia’s war on Ukraine.
He said Baku has shifted the deadlines for the implementation of military contracts that were reached four years ago.