Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, թե Ադրբեջանում 2025–ի համար նախատեսված և 5 մլրդ դոլար կազմող ռեկորդայիան ռազմական բյուջեի ընդունումը «պարտադրված է» Հայաստանի սպառազինմամբ Արևմուտքի կողմից։
«Մենք ստիպված ենք համարժեք միջոցներ ձեռնարկել։ 2025–ի մեր ռազմական բյուջեն ռեկորդային կլինի՝ մոտ 5 մլրդ դոլար»,–ասել է Ալիևը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ըստ Ալիևի՝ Հայաստանին զինում են Ֆրանսիան, Հնդկաստանը և ԱՄՆ–ն։ Նա հավելել է, որ Վաշինգտոնում չեն խոստովանում դա, թեև Ադրբեջանն «ամերիկյան ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռների առկայություն է գրանցել հայկական օդանավակայաններում»։
Անդրադառնալով ռուսական արտադրության զենքի գնումներին՝ Ալիևն ասել է, որ Բաքուն հետագայում ևս մտադիր է ռուսական զենք գնել, սակայն այժմ օբյեկտիվ պատճառնելով այդ գործընթացը կասեցված է։
«Վերջին առնվազն 3 տարում ռուսական զենքի գնման նոր պայմանագրեր չեն կնքվել»,–ասել է նա՝ բացատրելով դա ՌԴ–ում «ներքին պահանջարկով»։
Ադրբեջանի նախագահն ասել է, որ ռազմական պայմանագրերի կասեցումը դիտարկում է որպես «օբյեկտիվ պատճառներով ժամանակավորապես կասեցված»։
Ալիևը նաև հայտարարել է, որ Երևանն ու Բաքուն չեն համաձայնեցրել ապագա խաղաղության պայմանագրի 2 կետ՝ միջազգային ատյաններում միմյանց դեմ հայցերից հրաժարվելն ու սահմանին երրորդ երկրների ուժերի ներկայությունը։
Միայն վերջին շրջանում Ադրբեջանի իշխանությունների տարբեր ներկայացուցիչներ մի շարք պահանջներ են ներկայացրել ՀՀ–ին՝ ԱԳ փոխնախարար Էլնուր Մամեդովի հնչեցրած՝ միջազգային ատյաններում հայցերից հրաժարվելու պահանջից բացի, ԱԳ նախարար Բայրամովը ԵԱՀԿ–ում խոսել է ՀՀ Սահմանադրությունը փոխելու և ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը լուծարելու անհրաժեշտության մասին, իսկ այդ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, թե ՀՀ–ն պետք է երկխոսություն սկսի այսպես կոչված «արևմտյան Ադրբեջանի» համայնքի հետ, որի տակ հարևան երկրում հասկանում են ՀՀ գրեթե ամբողջ տարածքը, այդ թվում՝ Երևանը։ Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմետ Հաջիևը հայտարարել է, թե ԵՄ առաքելության գործունեությունը ՀՀ–ում պետք է ավարտվի։

18 Декабрь 2024 - 09:21 AMT
Алиев: Азербайджан принял рекордный военный бюджет из-за вооружения Армении и планирует закупать оружие РФ
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «Азербайджан вынужден принять рекордный военный бюджет в 5 миллиардов долларов из-за накачки Армении вооружениями со стороны Запада». Такое заявление он сделал в интервью ВГТРК и РИА Новости.
«Мы, естественно, вынуждены предпринимать адекватные меры. Следующий наш военный бюджет в 2025 году будет рекордным – это порядка 5 миллиардов долларов», – отметил он.
По словам Алиева, «за вооружением Армении стоят Франция, Индия и США», причем, как отметил президент Азербайджана, «в Вашингтоне не признают этих поставок, хотя Баку отследил американские военно-транспортные самолеты в армянских аэропортах».
Алиев заявил также, что Азербайджан планирует и далее закупать российское оружие, но этот процесс приостановлен по объективным причинам.
«Да, планирует. Но должен сказать, что последние как минимум три года новых контрактов на закупку российского оружия подписано не было», – сказал он.
По словам Алиева, временное отсутствие новых контрактов объясняется работой российского ВПК «на внутреннего потребителя».
Президент Азербайджана отметил, что в Баку пошли на сдвиг сроки реализации военных контрактов с РФ, заключенных еще четыре года назад. В то же время Алиев подчеркнул, что рассматривает реализацию оборонных контрактов как «временно приостановленную по объективным причинам».