Պաշտոնական Վաշինգտոնն արձագանքել է ՀՀ-ին զինելու մասին Ադրբեջանի նախագահի մեղադրանքներին՝ շեշտելով, որ ԱՄՆ անվտանգային աջակցությունը և Հայաստանին, և Ադրբեջանին ուղղված է ԱՄՆ-ի և ՆԱՏՕ-ի ուժերի հետ փոխգործակցության ամրապնդմանը՝ բարելավելու բանակի պրոֆեսիոնալիզմը, ինչպես նաև Իրանի հետ երկու երկրի սահմանի ամրապնդմանը, հայտնում է «Ազատությունը»։
Ռուսական պետական հեռուստաալիքներին տված իր վերջին հարցազրույցում Իլհամ Ալիևը պնդել էր, թե Հայաստանին զենքի մատակարարման հարցում առաջատարը Ֆրանսիան է, երկրորդ տեղում Հնդկաստանն է, երրորդում՝ ԱՄՆ-ն։ Ո՛չ Երևանը, ո՛չ Վաշինգտոնը երբևէ չեն հայտարարել զինամթերքի մատակարարման մասին։
Պետդեպարտամենտի խոսնակն ուղիղ չի պատասխանել հարցին, թե ինչ զինամթերքի մասին է խոսում Ալիևը, և արդյոք իրականությանը համապատասխանում է նրա պնդումը։
«ԱՄՆ–ն Հայաստանին ու Ադրբեջանին իր անվտանգային աջակցությունն այնպես է հաշվարկում, որպեսզի վստահ լինի, որ այն հարձակողական նպատակներով կիրառելի չէ ու չի խաթարում կամ խոչընդոտում կայուն և արժանապատիվ խաղաղության շուրջ բանակցությունների շարունակական ջանքերին»,–ասել է նա։
Մեթյու Միլլերը նաև շեշտել է, որ Միացյալ Նահանգներն աջակցում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև շարունակական շփումներին՝ աշխատելու կոնֆլիկտի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ։
Ալիևն ասել էր նաև․ «Ֆրանսիան ու Հնդկաստանը չեն թաքցնում, որ Հայաստանին մահաբեր զենք են մատակարարում, ԱՄՆ-ը չի խոստովանում, բայց մենք հետևել ենք [ամերիկյան] ռազմական բեռնատար ինքնաթիռներին, որոնք վայրէջք են կատարել հայկական օդանավակայաններում ու զինամթերք տարել»։

Официальный Вашингтон отреагировал на обвинения президента Азербайджана в поставках оружия Армении, заявив, что американская помощь в сфере безопасности, оказываемая как Армении, так и Азербайджану, направлена на укрепление взаимодействия с силами США и НАТО, повышение профессионализма армии, а также усиление охраны границ обеих стран с Ираном, пишет «Азатутюн».
В своем недавнем интервью российским государственным телеканалам Ильхам Алиев утверждал, что основным поставщиком оружия для Армении является Франция, на втором месте — Индия, а на третьем — США.
«Франция и Индия не скрывают, что поставляют Армении летальное оружие, США этого не признают, но мы отслеживали военные транспортные самолёты, которые приземлялись в армянских аэропортах и доставляли боеприпасы», — заявил Алиев.
Ни Ереван, ни Вашингтон никогда не заявляли о поставках боеприпасов. На вопрос издания, о каких боеприпасах говорит Алиев и соответствуют ли его утверждения действительности, представитель Госдепартамента США прямого ответа не дал.
«США оказывают свою помощь в сфере безопасности Армении и Азербайджану таким образом, чтобы быть уверенными, что она не может быть использована в наступательных целях и не подрывает или не препятствует усилиям по продолжению переговоров о стабильном и достойном мире», – отметил Миллер.
Представитель Госдепа Мэтью Миллер также подчеркнул, что США поддерживают продолжение контактов между Арменией и Азербайджаном с целью достижения мирного урегулирования конфликта.