ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, որը ղբաղվում էր ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմամբ, ենթակա է լուծարման։
Ըստ նրա՝ Բաքուն ու Երևանը կարող են համատեղ նախաձեռնել այդ կառույցի լուծարումը, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
«Մինսկի խումբը կորցրել է իր արդիականությունը։ Հետևաբար, բոլոր համապատասխան կառույցները՝ Մինսկի խումբը, Պլանավորման բարձր մակարդակի խումբը, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի պաշտոնը, ենթակա են լուծարման։ Կարծում ենք, որ այս դեպքում օպտիմալ ուղին կլինի Երևանի և Բաքվի համատեղ առաջարկը նշված ինստիտուտները լուծարելու համար»,–ասել է նա։
Նա նշել է նաև, որ ամեն ինչ սկսվեց Արևմուտքի կողմից այդ կառույցի գործունեության արգելափակումից։
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ ԱՄՆ–ն ու Ֆրանսիան դադարեցրեցին շփումը ՌԴ համանախագահի հետ 2022–ի փետրվարին և արեցին դա իրենց նախաձեռնությամբ։ Այդ շփման դադարեցումը, ՀՀ կողմից Ղարաբաղն Ադրբեջանի մաս ճանաչելը, ինչն արվեց ՀՀ–Ադրբեջան–ԵՄ–Ֆրանսիա գագաթնաժողովից հետո, որն անցավ 2022–ի հոկտեմբերի 6–ին Պրահայում, իրավիճակի արմատական փոփոխությունը գետնի վրա 2023–ի սեպտեմբերին, հանգեցրին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեության դադարեցմանը»,–ասել է նա։

Все структуры Минской группы ОБСЕ по нагорно-карабахскому урегулированию подлежат роспуску, заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Мандат Минской группы ОБСЕ по Нагорному Карабаху утратил свою актуальность. Следовательно, все соответствующие структуры – сама Минская группа, группа планирования высокого уровня и пост личного представителя действующего председателя ОБСЕ по нагорно-карабахскому урегулированию – подлежат роспуску. Полагаем, что оптимальный путь для принятия соответствующего решения на сей счет – это совместное предложение Баку и Еревана о ликвидации указанных институтов», – отметила Захарова.
По ее словам, сопредседатели Минской группы ОБСЕ от США и Франции прекратили общение с российскими сопредседателями в феврале 2022 года и сделали это инициативно.
«Прекращение этого общения, признание Арменией Карабаха неотъемлемой частью Азербайджана по итогам саммита Армения – Азербайджан – Европейский союз – Франция, который прошел 6 октября 2022 года в Праге, кардинальные изменения ситуации на земле в сентябре 2023 года и привели в итоге к прекращению работы Минской группы ОБСЕ», – сказала Захарова.