Շվեդիայի խորհրդարանի պատգամավոր Էրիկ Հելսբորնըդրական է գնահատում Հայաստանի նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծն ու այդ ուղղությամբ Երևանի կողմից գործադրվող ջանքերը։
Շվեդ պատգամավորը նման կարծիք է հայտնել, անդրադառնալով Հարավային Կովկասում հաղորդակցային ուղիների հնարավոր ապաշրջափակմանն, ինչպես նաև այդ հարցում Երևանի և Բաքվի միջև առկա տարակարծություններին, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Դրական է տեսնել, որ Երևանն ակտիվորեն աշխատում է խնդրի լուծման ուղղությամբ»,-ընդգծել է Էրիկ Հելսբորնը։
Շվեդ պատգամավորն, անդրադառնալով այն հանգամանքին, որ ապաշրջափակման հարցում Ադրբեջանը շարունակում է առաջ քաշել այսպես կոչված «միջանցքի» տրամաբանությունը, շեշտել է, որ Հայաստանի տարածքով անցնող բեռնափոխադրումները պետք է կատարվեն՝ համաձայն հայկական պայմանների։
«Հասկանալի է, որ Ադրբեջանը ցանկանում է ավելի հեշտությամբ մարդկանց և ապրանքները տեղափոխել իր հիմնական տարածքից դեպի արևմտյան էքսկլավի (խմբ․ նկատի է առնվում Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետությունը) տարածք: Բայց Բաքուն պետք է հասկանա, որ հայկական տարածքով անցնող բոլոր փոխադրումները պետք է իրականացվեն հայկական պայմաններով»,-նշել է շվեդ պատգամավորը։
Զրուցակիցն անդրադարձ է կատարել նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ վերջերս արած հայտարարությանը, որ Ադրբեջանի սահմանադրությունը ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ հավակնություններ է պարունակում։
«Հաշվի առնելով Ադրբեջանի ագրեսիաների պատմությունը՝ ես կասեի, որ նման մտահոգությունները հասկանալի են»,–նշել է նա։

Swedish Member of Parliament Erik Hellsborn has positively assessed the Armenian government’s Crossroads of Peace project and Yerevan’s efforts in implementing it, Armenpres reports.
In comments to the agency, Hellsborn touched upon the possible unblocking of connections in the South Caucasus, as well as the disagreements between Yerevan and Baku around that issue.
Speaking about the significance of Crossroads of Peace project, the Swedish lawmaker lauded Yerevan’s active efforts in that direction.
“It's positive to see that Yerevan is actively working on solving the issue,” he said in written comments. In response to a question about Azerbaijan’s continuing narrative of an extraterritorial corridor in the unblocking issue, Hellsborn said that all transport through Armenian land must be done on Armenian terms.
“It's understandable that Azerbaijan wishes to more easily be able to transport people and goods between its mainland and western exclave [Nakhchivan]. But Baku must understand that all transport through Armenian land must be done on Armenian terms,” Hellsborn said.
Erik Hellsborn also touched upon the recent statement by Armenian PM Nikol Pashinyan on the Azeri constitution containing territorial claims against Armenia. "Given Azerbaijan's history of aggressions I would say that such concerns are understandable,” Hellsborn said.