«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահամանների» ՀԿ իրավական փորձագետ Աննա Մելիքյանը «Քաղաքական դատավարությունները Բաքվում. ի՞նչ է սպասվում Ռուբեն Վարդանյանին և Արցախի նախկին ղեկավարներին» թեմայով քննարկման ժամանակ ասել է, որ «Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը Բաքվում 1987 թվականից ի վեր դրվագներ են մեղսագրվում»։
Նա նշել է, որ այդ անձանց մոտ 1500 դրվագով մեղադրաքներ են առաջադրվել, քրեական գործերը փոխանցվել են դատարան, 15-30 օրվա ընթացքում դատարանը պետք է նախնական նիստ նշանակի ու սկսի գործընթաց, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Կարևոր է փաստել, որ 2020 թվականից ի վեր մենք արձանագրում ենք ազատությունից զրկված անձանց նկատմամբ վերավերմունքը ու դատավարությունները և միանաշանակ է, որ արդար դատաքննության իրավունքի որևէ երաշխիք չի ապահովվում։
Հայրենադարձված գերիների և քաղաքացիական անձանց հետ հարցազրույցները փաստում են, որ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից տրամադրված անվճար փաստաբանները, հանրային պաշտպանները որևէ աջակցություն, փաստացի որևէ արդյունավետ պաշտպանություն չեն իրականացնում։ Եթե լինում են հանդիպումներ, ձևական բնույթ են կրում»,- ասել է Մելիքյանը։
Դեկտեմբերի 16–ին հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանի դատախազներն Արցախի նախկին պետնախարար, գործարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ մոտ 45 հնարավոր մեղադրանքների նոր ու հսկայածավալ փաթեթ են առաջադրել։ Այդ մեղադրանքներով Վարդանյանին սպառնում է ցմահ ազատազրկման հեռանկարը, հայտնել է նրա պաշտպանական թիմը:
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարության դեմ հարուցված քրեական գործն ուղարկել է դատարան։ Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը Հայաստանի պետական մարմիններին դիմել է «համագործակցելու» առաջարակով այդ գործի շրջանակում՝ հայտարարելով, թե «կասկածյալներ» կան նաև ՀՀ տարածքում։

Anna Melikyan, a legal expert at the NGO Protection of Rights Without Borders, said during a discussion on Thursday, December 26, that the military and political leadership of Artsakh (Nagorno-Karabakh) is being accused in Baku of incidents dating back to 1987.
The discussion was called “Political trials in Baku: What awaits Ruben Vardanyan and the former leaders of Artsakh.”
Melikyan stated that the leaders of Nagorno-Karabakh face around 1,500 charges, with the criminal cases now moved to court. The court is expected to schedule a preliminary hearing and begin proceedings within 15 to 30 days.
"Interviews with repatriated prisoners of war and civilians reveal that the free lawyers and public defenders provided by the Azerbaijani authorities offer no real support or effective protection. When meetings do take place, they are merely formalities," Melikyan noted.
As reported in mid-December, Azerbaijani prosecutors have unveiled a new and enormous array of some 45 potential charges against former State Minister of Nagorno-Karabakh Ruben Vardanyan who has been detained for a few months now, according to his legal team. If convicted, Vardanyan faces the grim prospect of life imprisonment, his legal team said in a statement published by PRNewswire.