«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահամանների» ՀԿ իրավական փորձագետ Աննա Մելիքյանը «Քաղաքական դատավարությունները Բաքվում. ի՞նչ է սպասվում Ռուբեն Վարդանյանին և Արցախի նախկին ղեկավարներին» թեմայով քննարկման ժամանակ ասել է, որ «Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը Բաքվում 1987 թվականից ի վեր դրվագներ են մեղսագրվում»։
Նա նշել է, որ այդ անձանց մոտ 1500 դրվագով մեղադրաքներ են առաջադրվել, քրեական գործերը փոխանցվել են դատարան, 15-30 օրվա ընթացքում դատարանը պետք է նախնական նիստ նշանակի ու սկսի գործընթաց, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Կարևոր է փաստել, որ 2020 թվականից ի վեր մենք արձանագրում ենք ազատությունից զրկված անձանց նկատմամբ վերավերմունքը ու դատավարությունները և միանաշանակ է, որ արդար դատաքննության իրավունքի որևէ երաշխիք չի ապահովվում։
Հայրենադարձված գերիների և քաղաքացիական անձանց հետ հարցազրույցները փաստում են, որ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից տրամադրված անվճար փաստաբանները, հանրային պաշտպանները որևէ աջակցություն, փաստացի որևէ արդյունավետ պաշտպանություն չեն իրականացնում։ Եթե լինում են հանդիպումներ, ձևական բնույթ են կրում»,- ասել է Մելիքյանը։
Դեկտեմբերի 16–ին հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանի դատախազներն Արցախի նախկին պետնախարար, գործարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ մոտ 45 հնարավոր մեղադրանքների նոր ու հսկայածավալ փաթեթ են առաջադրել։ Այդ մեղադրանքներով Վարդանյանին սպառնում է ցմահ ազատազրկման հեռանկարը, հայտնել է նրա պաշտպանական թիմը:
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարության դեմ հարուցված քրեական գործն ուղարկել է դատարան։ Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը Հայաստանի պետական մարմիններին դիմել է «համագործակցելու» առաջարակով այդ գործի շրջանակում՝ հայտարարելով, թե «կասկածյալներ» կան նաև ՀՀ տարածքում։

26 Декабрь 2024 - 12:46 AMT
В середине декабря власти Азербайджана распространили два сообщения, в одном из которых говорилось об обвинении в отношении бывшего госминистра Арцаха Рубена Варданяна, а из другого стало известно, что уголовное дело в отношении остальных 15 армян передано в суд. Об этом заявила во время обсуждения по теме «Политические судебные процессы в Баку: что ждет Рубена Варданяна и бывших руководителей Карабаха?» 26 декабря правовой эксперт общественной организации «Защита прав без границ» Анна Меликян.
«В последние месяцы информации об этих лицах было мало, говорили лишь о том, что представлены меры пресечения. Однако публичной информации о том, что происходит в рамках уголовного дела, не было. Впервые власти Азербайджана распространили сообщение, в котором названы имена всех 15 человек, говорится о том, что дело 15 лиц передано в суд. Фактически в эти 15 входят все, кроме Рубена Варданяна.
Если в октябре 2023 года по индивидуализированным обвинениям мы могли понять, кому и какое предъявлено обвинение, то сейчас все носит общий характер, более того этим лицам инкриминируются эпизоды, начиная с 1987 года и по сей день», – заявила Меликян, передает Factor.am.
По ее словам, этим лицам предъявлены какие-то обвинения примерно по 1500 эпизодам.
«Уголовное дело передано в суд, согласно их законодательству, у них есть 15-30 дней на то, чтобы суд назначил какое-то предварительное заседание и начал процесс. В данном случае очень важно констатировать, что с 2020 года и по сей день мы констатируем обращение к лицам, лишенным свободы в контексте конфликта, включая судебные процессы, и очевидно, что никакие гарантии права на справедливое судебное разбирательство не обеспечиваются», – сказала эксперт.