«Հանուն Հանրապետության» կուսակցության նախագահ Արման Բաբաջանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ հաջորդ շաբաթ Վաշինգտոնում Հայաստանն ու ԱՄՆ-ը կստորագրեն Հայաստանի և ԱՄՆ-ի ռազմավարական գործընկերության համաձայնագիրը, որը կարևոր քայլ է երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման համար։
Նա նշել է, որ համաձայնագիրը ներառում է մի քանի առանցքային ուղղություններ։
«Անվտանգության ոլորտում այն խթանում է պաշտպանական համակարգերի արդիականացումը, համատեղ վարժանքները և տարածաշրջանային կայունության նախաձեռնությունները, տալով Հայաստանին ավելի ամուր գործիքներ իր ինքնիշխանությունը պաշտպանելու համար։
Էներգետիկայի ոլորտում այն առաջնահերթություն է տալիս վերականգնվող էներգիայի նախագծերում ներդրումներին, էներգետիկ ցանցի արդիականացմանը և կայուն էներգետիկ տեխնոլոգիաների կիրառմանը՝ բարձրացնելով Հայաստանի էներգետիկ անկախությունը։
Տնտեսության մեջ այն խթանում է ԱՄՆ ներդրումները ՏՏ, ենթակառուցվածքների և գյուղատնտեսության ոլորտներում, ընդլայնում առևտրային հնարավորությունները և աջակցում ձեռներեցությանը՝ ստեղծելով բարձրարժեք աշխատատեղեր։ Տեխնոլոգիաների ոլորտում այն նպաստում է համագործակցությանը արհեստական ինտելեկտի, կիբերանվտանգության և թվային ենթակառուցվածքների ոլորտներում՝ արագացնելու Հայաստանի նորարարական զարգացումը։
Համաձայնագիրը արտացոլում է Հայաստանի և ԱՄՆ-ի համատեղ նվիրվածությունը ժողովրդավարությանը, կայունությանը և առաջընթացին՝ ապահովելով Հայաստանի համար անվտանգ և բարեկեցիկ ապագայի հստակ ուղի»,–ասվում է գրառման մեջ։

На следующей неделе в Вашингтоне Армения и США подпишут Соглашение о стратегическом партнерстве между Арменией и США, что станет важным шагом для укрепления двусторонних отношений. Об этом сообщает председатель партии «Во имя республики» Арман Бабаджанян.
«Это соглашение включает несколько ключевых направлений. В области безопасности оно способствует модернизации оборонных систем, совместным учениям и инициативам по региональной стабильности, предоставляя Армении более прочные инструменты для защиты своего суверенитета.
В энергетической сфере оно придает приоритет инвестициям в проекты возобновляемой энергии, модернизации энергетической сети и внедрению устойчивых энергетических технологий, повышая энергетическую независимость Армении.
В экономике оно стимулирует инвестиции США в области информационных технологий, инфраструктуры и сельского хозяйства, расширяет торговые возможности и поддерживает предпринимательство, создавая высококачественные рабочие места.
В сфере технологий оно способствует сотрудничеству в области искусственного интеллекта, кибербезопасности и цифровой инфраструктуры, ускоряя инновационное развитие Армении», – отметил Бабаджанян.
По его словам, Соглашение отражает совместную приверженность Армении и США демократии, стабильности и прогрессу, обеспечивая для Армении ясный путь к безопасному и процветающему будущему.