Լոս Անջելեսում հրդեհի հետևանքով հարյուրավոր հայեր կորցրել են իրենց բնակարանները, բիզնես հաստատությունները։ Ամբողջությամբ այրվել է Լոս Անջելեսի ամենահին հայկական վարժարաններից մեկը` Փասադենայի Սահակ Մեսրոպ հայկական դպրոցը, հայտնում է Ամերիկայի ձայնը։
Դպրոցը հիմնվել էր 1980 թվականին, ուներ մանկապարտեզ և միջին բաժին։
Հրդեհների պատճառով Լոս Անջելեսում հոսանքազրկվել է ավելի քան 220,000 բնակարան և ձեռնարկություն:
Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսը կապ է հաստատել Հյուսիսային Ամերիկայի Արևմտյան հայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ տեր Գեղամ արքեպիսկոպոս Խաչերյանի հետ՝ տեղեկանալու Լոս Անջելեսում տարածվող հրդեհի հետևանքների ու տեղի հայ բնակչության վիճակի մասին, հայտնում է կաթողիկոսությունը:
Հայկական եկեղեցիները հայտարարել են, որ իրենց դռները բաց են բոլոր նրանց համար, ովքեր ապաստանի կարիք ունեն։
Անտառային հրդեհները Լոս Անջելեսի արևմուտքում բռնկվել են հունվարի 7–ին։ Կրակի տարածմանը նպաստում են քամիները։ Կալիֆոռնիայում արտակարգ դրություն է հայտարարվել։

Армянская христианская школа им. Саака и Месропа полностью уничтожена лесным пожаром в штате Калифорния. Об этом сообщил главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян.
«Это ужасно… Армянская христианская школа им. Саака и Месропа превратилась в факел. Я сожалею о потерях наших соотечественников в Лос-Анджелесе. Нет слов для моих друзей, которые потеряли свои дома из-за пожаров в Пасифик-Палисейдс и Альтадене в Пасадене. Нет и дома, где я жил месяц назад», – написал Синанян.
В результате пожара были эвакуированы многие армянские семьи, сотни армян лишились своих домов. Армянские школы, расположенные в зонах огня закрыты.
В районе Лос-Анджелеса продолжают бушевать пять лесных пожаров, а в зоне эвакуации проживают 150 тысяч человек.