Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի պատգամավոր Շտեֆան Մյուլլեր-Ալտերմատը Հայաստանի ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը միանգամայն ճիշտ և իմաստուն պատասխան է համարում Ադրբեջանի կողմից ձևակերպված պնդումներին ու պահանջներին։ Նա այդ մասին ասել է՝ անդրադառնալով Հարավային Կովկասում հաղորդակցային ուղիների ապաշրջափակման համար ՀՀ ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին, ինչպես նաև այդ համատեքստում Ադրբեջանի միակողմանի պնդումներին ու պահանջներին։
Շվեյցարացի պատգամավորի դիտարկմամբ՝ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը բավական լուրջ է, և ռացիոնալության ու բանականության դիտանկյունից ոչ ոք չի կարող ընդդիմանալ դրան, գրում է Արմենպրեսը։
«Հայաստանի ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկը» միանգամայն ճիշտ և իմաստուն պատասխան է Ադրբեջանի կողմից ձևակերպված պահանջներին և պնդումներին։ Բանական տեսանկյունից ոչ ոք չի կարող ընդդիմանալ այս նախաձեռնությանը, և այն, որ Հայաստանը ներկայացրել է խաղաղության լուրջ նախագիծ, բացահայտում է ագրեսորին, որին կարելի է գտնել Ադրբեջանում»,-շեշտել է պատգամավորը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը նպաստում է խաղաղությանը, բայց դրանում նաև բացակայում են այլ խնդիրներ, որոնք նույնպես առնչվում են հայերին։
Նրա կարծիքով՝ շատ կարևոր է, որ միջազգային հանրությունն աշխատանք իրականացնի՝ ուղղված ոչ միայն «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի իրագործմանն, այլև Ադրբեջանի գործողությունների հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի հայերի՝ իրենց հայրենիք վերադառնալու և այլ իրավունքների պաշտպանությանը։
«Հրամայական է, որ միջազգային հանրությունն աշխատի, որպեսզի Արցախում կատարված անարդարությունը պարզապես չմոռացվի։ Հասկանալի է, որ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը չի կարող որևէ պահանջ ներկայացնել իր խաղաղության ծրագրերում՝ հաշվի առնելով իր երկրի համեմատաբար թույլ դիրքերը։ Ուստի կարևոր է, որ միջազգային հանրությունը պահանջի ոչ միայն «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի իրագործումն, այլ նաև Լեռնային Ղարաբաղի հայերի վերադարձի իրավունքը, նրանց ինքնորոշման իրավունքը և մշակութային ժառանգության պաշտպանությունը»,-ընդգծել է շվեյցարացի պատգամավոր Շտեֆան Մյուլլեր-Ալտերմատը։

Stefan Müller-Altermatt, Member of the National Council of Switzerland’s Federal Assembly, has described the Armenian government’s Crossroads of Peace project as an “absolutely correct and wise response” to the claims and demands formulated by Azerbaijan.
In written comments for Armenpress, the Swiss legislator said that from a rational point of view, no one can oppose this initiative.
“The 'Crossroads of Peace' is an absolutely correct and wise response to the claims formulated by Azerbaijan. From a rational point of view, no one can oppose this initiative, and the fact that Armenia has presented a serious peace project clarifies the role of the aggressor – which is to be found in Azerbaijan,” he said when asked about the Crossroads of Peace project and the Azerbaijani government’s claims in this regard.
The Swiss MP added that while the Crossroads of Peace project promotes peace, it also excludes issues that are also relevant to Armenians.
"With ‘Crossroads for peace’, Armenia has presented a project that promotes peace, but also excludes issues that are also relevant to Armenians. It is imperative that the international community works towards ensuring that the injustice committed in Artsakh is not simply forgotten. It is clear that the Pashinyan government cannot make any demands in its peace plans in the country's great distress. It is therefore important that the international community not only demands ‘Crossroads for Peace’, but also the right of return of the Karabakh Armenians, their right to self-determination and the protection of their cultural heritage," he said.