Հայաստանը ողջունել է Գազայում հրադադարի հաստատման մասին համաձայնագիրը, որով նախատեսվում է ապահովել գերիների և պատանդների ազատ արձակումը։ Այդ մասին ասվում է Հայաստանի ԱԳ նախարարության X-ի միկրոբլոգում։
«Հայաստանը ողջունում է Գազայում հրադադարի մասին համաձայնագիրը, որը պետք է ապահովի երկու կողմերի պատանդների և գերիների ազատ արձակումը՝ հույս հայտնելով, որ այն կարևոր նշանակություն կունենա Պաղեստինի և Իսրայելի ժողովուրդների անվտանգության ապահովման և Մերձավոր Արևելքի ավելի լայն տարածաշրջանում համապարփակ խաղաղության և կայունության ճանապարհ հարթելու համար»,-է գրառման մեջ։
ՀՀ ԱԳՆ–ն նաև կարևորել է միջնորդ երկրների ջանքերը։
«Գնահատելի են միջազգային համայնքի՝ հատկապես ԱՄՆ-ի, Կատարի և Եգիպտոսի միջնորդական ջանքերը, որոնք հանգեցրել են այս նշանակալի հանգրվանին»,-նշված է գրառման մեջ։
Հունվարի 15-ին հայտնի դարձավ, որ Իսրայելի և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման միջև հրադադարի համաձայնագիր է կնքվել։ Որպես միջնորդ են հանդես եկել Կատարը, Եգիպտոսը և ԱՄՆ-ն: Համաձայնագրով նախատեսվում է դադարեցնել 15 ամիս շարունակվող ռազմական գործողությունները։ Կատարի վարչապետ շեյխ Մոհամեդ բին Աբդուլռահման ալ Թանին հայտնել է, որ հրադադարն ուժի մեջ կմտնի հունվարի 19-ին։

Armenia has welcomed the ceasefire agreement in Gaza, which aims to ensure the release of prisoners and hostages, says the statement issued by the Armenian Foreign Ministry on X.
"Armenia welcomes the ceasefire agreement in Gaza, which is expected to secure the release of hostages and captives from both sides. We express hope that this agreement will play a significant role in ensuring the safety of the Palestinian and Israeli peoples, paving the way for comprehensive peace and stability in the Middle East region," the post reads.
The Armenian Foreign Ministry also emphasized the efforts of the mediating parties.
"The mediation efforts of the international community, particularly those of the United States, Qatar, and Egypt, which have led to this significant milestone, are commendable," the statement added.
On January 15, it was announced that Israel and Hamas reached a ceasefire agreement. Qatar, Egypt, and the United States acted as mediators. The agreement, which aims to end 15 months of ongoing military conflict, will take effect on January 19, according to Qatar's Prime Minister Sheikh Mohammed bin Abdulrahman Al Thani.