Լրագրողների պաշտպանության կոմիտեն (CPJ) կոչ է արել Թուրքիային չդադարեցնել ջանքերը՝ բացահայտելու այն մարդկանց, ովքեր կազմակերպել են լրագրող Հրանտ Դինքի սպանությունը։ Ստամբուլի դատարանը հունվարի 9-ին վերաքննել է 2007 թվականին տեղի ունեցած սպանության գործով վերջին դատավարություններից մեկը։ Հրանտ Դինքի գործով որոշ մեղադրանքներ հանվել են վաղեմության ժամկետի հիմքով։
Դինքը, ով եղել է երկլեզու թուրք-հայկական Agos շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիրը, մահվան սպառնալիքներ է ստացել ազգայնական տրամադրված թուրքերի կողմից՝ իր քննադատական հրապարակումների համար, որոնց պատճառով նրան մեղադրել էին «թուրքական ինքնությունը վիրավորելու» մեջ։ Նրա սպանությունը մեծ ցնցում է առաջացրել երկրում։
2023 թվականին մեկնարկած վերջին դատավարությունում 15 ամբաստանյալներ մեղադրվում էին կապ ունենալու մեջ վերջերս մահացած քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի հետ։ Թուրքիան Գյուլենին մեղադրում է «ՖԵՏՕ» կոչվող ահաբեկչական կազմակերպությունը ղեկավարելու և 2016 թվականի ռազմական հեղաշրջման փորձի համար։ Պաշտոնական մարմինների պնդմամբ՝ Գյուլենի կողմնակիցները դեր են ունեցել նաև Դինքի սպանության գործում, գրում է «Առավոտը»։
Նույն օրը դատարանը վերաքննության է ենթարկել նաև 2021 թվականին կայացված որոշ դատավճիռներ։ Գործի քննությունը նախատեսվում է շարունակել փետրվարի 7-ին։
«Լրագրող Հրանտ Դինքի այս հրեշավոր սպանությունից հետո անցած 18 տարիների ընթացքում բազմաթիվ դատավարություններն ու վերաքննությունները ազդվել են քաղաքականությամբ և չեն ապահովել արդարություն ու հանգստություն Դինքի ընտանիքի համար։ Թուրքիայի իշխանությունները պետք է հաշվի առնեն ընտանիքի փաստաբանների պահանջները, անեն ամեն ինչ դավադրությունը բացահայտելու և այս գրեթե երկու տասնամյակ շարունակվող ամոթը վերջնականապես վերացնելու համար», ասել է CPJ-ի Թուրքիայի ներկայացուցիչ Օզգյուր Օղրեթը։
2022 թվականին Վճռաբեկ դատարանում ներկայացված գործի վերաքննության պահանջում Դինքի ընտանիքի փաստաբանները բողոքել են հետաքննության և դատավարության ընթացքի մի շարք ասպեկտներից։ Նրանք նշել են Դինքի հեղինակությունը թուլացնելու փորձեր, ապացույցների անտեսում կամ ոչ պատշաճ հավաքագրում և դավադրությանը ներգրավված հնարավոր մեղավորների նկատմամբ անհետաքրքրություն։
Երկու ամբաստանյալներ դատապարտվել են ցմահ ազատազրկման։ Մյուսների նկատմամբ ներկայացված մեղադրանքներից մի քանիսը, այդ թվում՝ «ահաբեկչական կազմակերպությանը օժանդակելու, բայց դրա անդամ չլինելու» մեղադրանքը, հանվել են վաղեմության ժամկետի հիմքով։
Դատարանը մեղադրանքները հանել է Օգյուն Սամասթի, Ահմեթ Իսքենդերի, Էրհան Թունջելի, Յասին Հյալեի, Թունջայ Ուզունդալի, Զեյնել Աբիդին Յավուզի և Էրսին Յոլջուի հանդեպ։ Մինչդեռ Ալի Ֆուաթ Յըլմազերն ու Ռամազան Աքյյուրեքը դատապարտվել են ցմահ ազատազրկման՝ «սահմանադրական կարգը վերացնելու փորձի» մեղադրանքով։ Ադեմ Սաղլամը մեղավոր է ճանաչվել «ահաբեկչական կազմակերպության անդամ լինելու» մեջ և դատապարտվել է 6 տարվա, 10 ամսվա և 15 օրվա ազատազրկման։
CPJ-ը մեկնաբանություն ստանալու համար դիմել է Ստամբուլի գլխավոր դատախազին, սակայն պատասխան դեռևս չի ստացել։

Комитет по защите журналистов (CPJ) призвал Турцию не прекращать усилия по установлению организаторов убийства журналиста Гранта Динка.
9 января суд в Стамбуле пересмотрел одно из последних дел, связанных с убийством 2007 года. Некоторые обвинения по делу Гранта Динка были сняты из-за истечения срока давности.
Динк, главный редактор турецко-армянской еженедельной газеты «Агос», получал угрозы от турецких националистов из-за своих публикаций, за которые его обвиняли в «оскорблении турецкой идентичности». Его убийство вызвало широкий резонанс в стране.
В процессе, начатом в 2023 году, 15 обвиняемых подозреваются в связях с покойным проповедником Фетхуллахом Гюленом. Турция обвиняет Гюлена в руководстве террористической организацией FETÖ и попытке государственного переворота в 2016 году. По мнению властей, сторонники Гюлена также были причастны к убийству Динка, пишет «Аравот».
В тот же день суд пересмотрел приговоры, вынесенные в 2021 году. Судебное разбирательство продолжится 7 февраля.
«Спустя 18 лет после этого ужасного убийства многочисленные судебные процессы и пересмотры решений оказались политизированными, так и не предоставив справедливости или утешения семье Динка. Турецкие власти должны учитывать требования адвокатов семьи, сделать все возможное для раскрытия заговора и положить конец этому позорному делу, длящемуся почти два десятилетия», — заявил представитель CPJ в Турции Озгюр Огрет.
В 2022 году адвокаты семьи Динка подали апелляцию в Верховный суд, выразив недовольство ходом расследования и судебных разбирательств. Они указали на попытки дискредитировать Динка, игнорирование доказательств или их ненадлежащее использование, а также отсутствие интереса к подозреваемым в заговоре.
Два обвиняемых были приговорены к пожизненному лишению свободы. Другие обвинения, в том числе в «пособничестве террористической организации без членства в ней», были сняты из-за истечения срока давности.
Суд снял обвинения с Огюна Самаста, Ахмета Искендера, Эрхана Тунджела, Ясина Хяяля, Тунджая Узундаля, Зейнеля Абидина Явуза и Эрсина Йолжу. Между тем Али Фуат Йылмазер и Рамазан Акыюрек были приговорены к пожизненному лишению свободы за попытку свержения конституционного строя. Адем Саглам был признан виновным как член террористической организации и приговорен к шести годам, десяти месяцам и 15 дням лишения свободы.