Լրագրողների պաշտպանության կոմիտեն (CPJ) կոչ է արել Թուրքիային չդադարեցնել ջանքերը՝ բացահայտելու այն մարդկանց, ովքեր կազմակերպել են լրագրող Հրանտ Դինքի սպանությունը։ Ստամբուլի դատարանը հունվարի 9-ին վերաքննել է 2007 թվականին տեղի ունեցած սպանության գործով վերջին դատավարություններից մեկը։ Հրանտ Դինքի գործով որոշ մեղադրանքներ հանվել են վաղեմության ժամկետի հիմքով։
Դինքը, ով եղել է երկլեզու թուրք-հայկական Agos շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիրը, մահվան սպառնալիքներ է ստացել ազգայնական տրամադրված թուրքերի կողմից՝ իր քննադատական հրապարակումների համար, որոնց պատճառով նրան մեղադրել էին «թուրքական ինքնությունը վիրավորելու» մեջ։ Նրա սպանությունը մեծ ցնցում է առաջացրել երկրում։
2023 թվականին մեկնարկած վերջին դատավարությունում 15 ամբաստանյալներ մեղադրվում էին կապ ունենալու մեջ վերջերս մահացած քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի հետ։ Թուրքիան Գյուլենին մեղադրում է «ՖԵՏՕ» կոչվող ահաբեկչական կազմակերպությունը ղեկավարելու և 2016 թվականի ռազմական հեղաշրջման փորձի համար։ Պաշտոնական մարմինների պնդմամբ՝ Գյուլենի կողմնակիցները դեր են ունեցել նաև Դինքի սպանության գործում, գրում է «Առավոտը»։
Նույն օրը դատարանը վերաքննության է ենթարկել նաև 2021 թվականին կայացված որոշ դատավճիռներ։ Գործի քննությունը նախատեսվում է շարունակել փետրվարի 7-ին։
«Լրագրող Հրանտ Դինքի այս հրեշավոր սպանությունից հետո անցած 18 տարիների ընթացքում բազմաթիվ դատավարություններն ու վերաքննությունները ազդվել են քաղաքականությամբ և չեն ապահովել արդարություն ու հանգստություն Դինքի ընտանիքի համար։ Թուրքիայի իշխանությունները պետք է հաշվի առնեն ընտանիքի փաստաբանների պահանջները, անեն ամեն ինչ դավադրությունը բացահայտելու և այս գրեթե երկու տասնամյակ շարունակվող ամոթը վերջնականապես վերացնելու համար», ասել է CPJ-ի Թուրքիայի ներկայացուցիչ Օզգյուր Օղրեթը։
2022 թվականին Վճռաբեկ դատարանում ներկայացված գործի վերաքննության պահանջում Դինքի ընտանիքի փաստաբանները բողոքել են հետաքննության և դատավարության ընթացքի մի շարք ասպեկտներից։ Նրանք նշել են Դինքի հեղինակությունը թուլացնելու փորձեր, ապացույցների անտեսում կամ ոչ պատշաճ հավաքագրում և դավադրությանը ներգրավված հնարավոր մեղավորների նկատմամբ անհետաքրքրություն։
Երկու ամբաստանյալներ դատապարտվել են ցմահ ազատազրկման։ Մյուսների նկատմամբ ներկայացված մեղադրանքներից մի քանիսը, այդ թվում՝ «ահաբեկչական կազմակերպությանը օժանդակելու, բայց դրա անդամ չլինելու» մեղադրանքը, հանվել են վաղեմության ժամկետի հիմքով։
Դատարանը մեղադրանքները հանել է Օգյուն Սամասթի, Ահմեթ Իսքենդերի, Էրհան Թունջելի, Յասին Հյալեի, Թունջայ Ուզունդալի, Զեյնել Աբիդին Յավուզի և Էրսին Յոլջուի հանդեպ։ Մինչդեռ Ալի Ֆուաթ Յըլմազերն ու Ռամազան Աքյյուրեքը դատապարտվել են ցմահ ազատազրկման՝ «սահմանադրական կարգը վերացնելու փորձի» մեղադրանքով։ Ադեմ Սաղլամը մեղավոր է ճանաչվել «ահաբեկչական կազմակերպության անդամ լինելու» մեջ և դատապարտվել է 6 տարվա, 10 ամսվա և 15 օրվա ազատազրկման։
CPJ-ը մեկնաբանություն ստանալու համար դիմել է Ստամբուլի գլխավոր դատախազին, սակայն պատասխան դեռևս չի ստացել։

The Committee to Protect Journalists (CPJ) has urged Turkey to continue efforts for revealing the organizers behind journalist Hrant Dink's murder.
As reported by Aravot, on January 9, an Istanbul court revisited one of the final hearings regarding the 2007 assassination. Some charges in the Hrant Dink case were dropped due to the statute of limitations.
Dink, editor-in-chief of the bilingual Turkish-Armenian weekly Agos, had faced death threats from nationalist Turks for his judgy publications, which led to accusations of “insulting Turkish identity.” His murder caused widespread shock in the country.
The latest trial, launched in 2023, involves 15 defendants accused of links to the late preacher Fethullah Gülen. Turkey holds Gülen responsible for leading the so-called FETÖ terrorist organization and the 2016 coup attempt. Authorities claim Gülen’s supporters were also involved in Dink's murder.
On the same day, the court also reviewed verdicts issued in 2021. The trial is set to resume on February 7.
"Over 18 years since the heinous murder of journalist Hrant Dink, numerous trials and reviews have been mired in politics, failing to deliver justice to Dink’s family. Turkish authorities must heed the demands of the family’s lawyers, uncover the conspiracy, and put an end to this nearly two-decade-long shame," CPJ’s Turkey representative Özgür Öğret said.
In their appeal to the Supreme Court in 2022, Dink’s family lawyers raised concerns about the investigation and trials. They cited attempts to tarnish Dink’s reputation, evidence mishandling, and lack of interest in potential conspirators.
Two defendants received life sentences. Other charges, including "aiding a terrorist organization without being a member," were dismissed due to the statute of limitations.
The court dropped charges against Ogün Samast, Ahmet İskender, Erhan Tuncel, Yasin Hayal, Tuncay Uzundal, Zeynel Abidin Yavuz, and Ersin Yolcu. Meanwhile, Ali Fuat Yılmazer and Ramazan Akyürek were sentenced to life imprisonment for attempting to overthrow the constitutional order. Adem Sağlam was convicted of being a member of a terrorist organization and sentenced to six years, ten months, and 15 days in prison.
CPJ reached out to the Istanbul Chief Prosecutor’s Office for comment but has yet to receive a response.