Երևանի արձագանքը «Շաբաթվա լուրեր» ծրագրի թողարկմանը զարմացրել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովային։ Վերջինս ընդգծել է, որ խոսքը լրագրողի տեսակետի մասին է։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանը հրավիրվել է ՀՀ ԱԳՆ՝ կապված հունվարի 12-ի հաղորդման հետ։ Հայկական կողմը հայտարարել էր, որ հաղորդման մեջ հնչել են Հայաստանի ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը սպառնացող արհեստական նարատիվներ։
Զախարովան ընդգծել է, որ երբևէ խոսք չի եղել Հայաստանում արտատարածքային միջանցքներ ստեղծելու մասին։ Ընդհակառակը, ամրագրվել է, որ երկրներն ունեն իրենց տարածքով անցնող երթուղիների նկատմամբ ինքնիշխանություն և իրավազորություն։
«Միշտ լսել ենք Երևանից, որ Հայաստանը հավատարիմ է խոսքի ազատությանը, առավել ևս, որ գործող իշխանությունները դա դարձրել են իրենց առաջնահերթությունը։ Ռուսաստանի պաշտոնական դիրքորոշումը լավ հայտնի է Երևանին», – նշել է Զախարովան։
Նա հիշեցրել է, որ Մոսկվան հետևողականորեն հանդես է գալիս տարածաշրջանում տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման օգտին՝ 2020-2022թթ․ եռակողմ պայմանավորվածությունների հիման վրա։ Խոսքը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի պայմանավորվածությունների մասին է։
«Ապաշրջափակվում են բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային ուղիները։ Հայաստանը երաշխավորում է ապահովել անվտանգ հաղորդակցություն Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի միջև՝ երկու ուղղությամբ քաղաքացիների և բեռների անխոչընդոտ տեղաշարժի նպատակով։
Տրանսպորտային հաղորդակցության վերահսկողությունը կատարում է ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ ծառայությունը։ Կողմերի համաձայնությամբ՝ նախատեսվում է կառուցել նոր տրանսպորտային ճանապարհներ, որոնք կապելու են Նախիջևանը Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների հետ», – ավելացրել է Զախարովան։
Նա նշել է, որ այս դրույթները հանդիսանում են Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի փոխվարչապետների ղեկավարած եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեության հիմքը։ Խումբը արդեն հասել է էական արդյունքների՝ մոտենալով երկաթուղային կապի վերականգնմանը։
«Ցավոք, արևմտյան երկրների ավերիչ ազդեցության և հայկական կողմի որոշումների պատճառով խմբի աշխատանքը դադարեցվել է», – նշել է նա։
ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը համոզմունք է հայտնել, որ փոխգործակցության արագ վերսկսումը հնարավորություն կտա վերականգնել տարածաշրջանի տրանսպորտային համակարգը և նպաստել նրա սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը։

Yerevan’s reaction to the broadcast of the “Vesti Nedeli” news program surprised the official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova. She emphasized that the discussion concerns journalists’ opinions.
Earlier, it became known that the Russian ambassador to Armenia was summoned to the Armenian MFA regarding the January 12 broadcast. The Armenian side stated that the broadcast promoted narratives allegedly threatening Armenia’s sovereignty and territorial integrity.
“We have always heard from Yerevan that Armenia adheres to the principles of free speech. Moreover, the current Armenian leadership has made this a priority. Russia’s official position on these issues is well-known to Yerevan,” Zakharova stated, according to Sputnik Armenia.
She reminded that Moscow has consistently advocated for unblocking transport and economic links in the region based on the 2020-2022 trilateral agreements.
The agreements of November 9, 2020, and January 11, 2021, envision the unblocking of all economic and transport routes. Armenia committed to ensuring safe transportation between Azerbaijan’s western regions and Nakhijevan for the unhindered movement of citizens and goods.
“As per the agreement, control over transportation is carried out by Russia’s FSB border service. By mutual agreement, new transportation routes connecting Nakhijevan with Azerbaijan’s western regions are planned,” Zakharova added.
She noted that these provisions are the basis for the activities of the trilateral working group led by the deputy prime ministers of Russia, Azerbaijan, and Armenia. The group has achieved significant progress, nearing the restoration of rail connections between the two countries.
Zakharova emphasized that there was never any talk of creating extraterritorial corridors in Armenia. On the contrary, it was agreed that countries retain sovereignty over routes within their territories.
“Unfortunately, due to the destructive influence of Western actors and decisions by the Armenian side, the group’s work has stalled,” she noted.
The Russian MFA representative expressed confidence that resuming collaboration would restore the region’s transport system and contribute to its socio-economic development.