Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, ում գործով հունվարի 17–ին Բաքվում նախատեսված է դատական նիստ, հայտնել է ադրբեջանական բանտում իր պահման պայմանների և իր իրավունքների խախտումների մասին։ Ուղերձը, որը հրապարակվել է նրա ֆեյսբուքյան էջում երեք լեզվով՝ հայերեն, ռուսերեն և անգլերեն, ընտանիքին փոխանցվել է հեռախոսազրույցի միջոցով։
Նա հայտարարել է, որ ոչ մի ցուցմունք չի տվել և որ իր ստորագրությամբ բոլոր արձանագրությունները կեղծ են։
«Պաշտոնապես հայտարարում եմ հետևյալը. Իմ ձերբակալման առաջին օրվանից ի վեր ես ոչ մի ցուցմունք չեմ տվել, բացառությամբ առաջին հարցաքննության, որի ժամանակ ուղղակի ասել եմ իմ անուն-ազգանունը: Եվս մեկ անգամ ընդգծում եմ. իմ ստորագրությամբ բոլոր արձանագրությունները կեղծ են: Այդ փաստաթղթերն իրականում գոյություն չունեն: Իմ փաստաբանին և թարգմանչին ստիպել են իրենց ստորագրությունները դնել այդ փաստաթղթերի տակ»,- շեշտել է Վարդանյանը՝ պնդելով իր անմեղությունը և հայտարարելով, որ այս գործը քաղաքականացվել է։
Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայության մեկուսարանում պահվող Վարդանյանն ընդգծում է, որ իր ազատազրկման 470 օրերից 340-ը անցկացրել է մենախցում, իսկ 23 օրը՝ պատժախցում։ Նրա պնդմամբ՝ իրեն տեղեկացրել են, որ իր դեմ ներկայացված 42 մեղադրանքներից մի քանիսը ենթադրում են ցմահ ազատազրկում։
«Մինչև հիմա ինձ հնարավորություն չի տրվել ծանոթանալու պաշտոնական մեղադրական եզրակացությանը: Ինձ և իմ փաստաբանին ընդամենը թույլ են տվել թերթել 422 հատորանոց քրեական գործը ադրբեջաներենով, որին ես չեմ տիրապետում, և դրա համար հատկացվել է բավականին կարճ ժամանակահատված՝ 2024թ. դեկտեմբերի 9-ից մինչև 2025թ. հունվարի 8-ը: Հոդվածների ցանկը, որոնցով ինձ մեղադրանքներ են առաջադրված, ռուսերենով ես ստացել եմ միայն 2025թ. հունվարի 8-ին», – նշել է Վարդանյանը։
Նա նաև ավելացրել է, որ իր, իր փաստաբանի և թարգմանչի վրա ճնշումներ են գործադրվել՝ ստիպելով ստորագրել փաստաթղթեր հետին թվով, ներառյալ կեղծ հարցաքննությունների արձանագրություններ։
Նախկին պաշտոնյան մի շարք պահանջներ է առաջադրել, այդ թվում՝ իրեն և իր փաստաբանին հնարավորություն տալ լիարժեք ծանոթանալ գործի նյութերին ռուսերենով, չեղարկել կեղծ փաստաթղթերը, դատավարությունը կազմակերպել բաց ձևաչափով՝ միջազգային լրատվամիջոցների և իրավապաշտպան կազմակերպությունների ներկայությամբ։ Նա նաև պահանջել է իր գործը միավորել մյուս մեղադրյալների գործերի հետ։
«Ո՛չ չարություն, ո՛չ ատելություն ես չեմ զգում: Հակառակը, ես անկեղծորեն կարեկցում եմ բոլոր նրանց, ովքեր օրենք, բարոյական սկզբունքներ ու Ղուրանի պատվիրաններ են խախտում: Ես վստահ եմ, որ իրական խաղաղությունը հնարավոր կլինի միայն այն ժամանակ, երբ հակամարտությունում ներգրավված երկրների առաջնորդները, իրենց հասարակությունների հավանությամբ, կկարողանան միասին ծաղիկներ խոնարհել այս պատերազմում բոլոր ընկածների շիրիմներին»,- նշված է ուղերձում։
Վարդանյանը եզրափակել է իր հայտարարությունը՝ շեշտելով. «Իմացեք, որ ես ամուր եմ, դիմանում եմ և հավատում եմ, որ ճշմարտությունը հաղթելու է»։
Ադրբեջանական բանտերում պահվում է 23 հայ, այդ թվում՝ 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ի ռազմական հարձակման արդյունքում գերեվարված 16 անձ։ Գերեվարվածների շարքում են արցախցի 8 բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, որոնց թվում՝ նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը, Արայիկ Հարությունյանը, ինչպես նաև Ազգային ժողովի նախագահ Դավիթ Իշխանյանը, Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը և այլ պաշտոնյաներ։ Բաքուն նրանց առաջադրել է ծանր մեղադրանքներ, ներառյալ ահաբեկչություն և ապօրինի զինված խմբավորումների կազմակերպում։

17 Январь 2025 - 07:40 AMT
Бывший государственный министр Арцаха Рубен Варданян, чей судебный процесс запланирован в Баку на 17 января, сообщил о своих условиях содержания и нарушении своих прав. Сообщение, опубликованное на его странице в Facebook на армянском, русском и английском языках, было передано семье через телефонный разговор.
Он подчеркнул, что не давал никаких показаний, а все документы с его подписью являются подделкой.
«Официально заявляю следующее: с момента моего задержания я не давал никаких показаний, кроме первого допроса, на котором назвал только своё имя и фамилию. Еще раз подчеркиваю: все документы с моей подписью поддельны. Эти документы на самом деле не существуют. Моего адвоката и переводчика заставили поставить подписи под этими документами», — заявил Варданян, настаивая на своей невиновности и называя дело политически мотивированным.
Находясь в изоляторе Службы государственной безопасности Азербайджана, Варданян отметил, что 340 из 470 дней заключения он провел в одиночной камере, а 23 дня — в карцере. По его словам, ему сообщили, что некоторые из 42 обвинений против него предусматривают пожизненное заключение.
«До сих пор мне не предоставили возможности ознакомиться с официальным обвинительным заключением. Моему адвокату и мне лишь позволили бегло просмотреть 422 тома уголовного дела на азербайджанском языке, которого я не знаю, с 9 декабря 2024 года по 8 января 2025 года. Перечень статей, по которым мне предъявлены обвинения, на русском языке я получил только 8 января 2025 года», — отметил он.
Варданян также сообщил, что на него, его адвоката и переводчика оказывалось давление, чтобы заставить их задним числом подписать документы, включая поддельные протоколы допросов.
Бывший чиновник выдвинул ряд требований, в том числе предоставить ему и его адвокату полный доступ к материалам дела на русском языке, аннулировать поддельные документы и провести суд в открытом формате с участием международных СМИ и правозащитных организаций. Он также потребовал объединить его дело с делами других обвиняемых.
«Я не испытываю ни злобы, ни ненависти. Напротив, я искренне сочувствую всем, кто нарушает законы, моральные принципы и заповеди Корана. Я уверен, что истинный мир станет возможен только тогда, когда лидеры стран, вовлеченных в конфликт, с одобрения своих обществ смогут вместе возложить цветы на могилы всех павших в этой войне», — говорится в его обращении.
Он завершил заявление словами: «Знайте, я силён, держусь и верю, что правда победит».
В азербайджанских тюрьмах содержатся 23 армянина, в том числе 16 человек, захваченных в ходе военного наступления 19 сентября 2023 года. Среди пленных — восемь высокопоставленных чиновников Арцаха, включая бывших президентов Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна и Араика Арутюняна, а также спикера Национального собрания Давида Ишханяна, экс-командующего Армией обороны Левона Мнацаканяна и других. Баку предъявил им серьёзные обвинения, включая терроризм и организацию незаконных вооружённых формирований.