ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ԶՈւ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը, գտնվելով Բրյուսելում աշխատանքային այցով, ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում մի շարք երկկողմ հանդիպումներ է անցկացրել։ Նա քննարկումներ է ունեցել Հունաստանի և Վրաստանի պաշտպանության շտաբների պետերի հետ, ինչպես նաև առանձնազրույցներ է անցկացրել Ֆրանսիայի և Շվեդիայի ներկայացուցիչների հետ։
Հունաստանի և Ֆրանսիայի գործընկերների հետ հանդիպումներում ընդգծվել է պաշտպանության ոլորտում համագործակցության բարձր մակարդակը։ Գեներալ-լեյտենանտ Ասրյանը բարձր է գնահատել Աթենքի և Փարիզի ներդրումը Հայաստանի բանակի վերափոխման և զարգացման գործում, հայտնում է պաշտպանության նախարարությունը։
Վրաստանի գործընկերոջ հետ հանդիպման ժամանակ կողմերը քննարկել են համագործակցության ակտիվացման ուղիները։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվել ռազմական վերափոխման հետ կապված առաջավոր փորձի փոխանակմանը։
Շվեդիայի ներկայացուցչի հետ, իր հերթին, շոշափվել է պաշտպանության ոլորտում երկկողմ հարաբերություններ հաստատելու հնարավորությունը։
Նշվել է, որ այս հանդիպումները կարևոր են Հայաստանի զինված ուժերի զարգացման և միջազգային գործընկերների հետ հարաբերությունների խորացման տեսանկյունից։

17 Январь 2025 - 08:10 AMT
Генерал-лейтенант Эдвард Астрян, первый заместитель министра обороны и начальник Генштаба ВС Армении, во время рабочей поездки в Брюссель провёл двусторонние встречи в штаб-квартире НАТО. Он встретился с начальниками штабов Греции и Грузии, а также провёл частные беседы с представителями Франции и Швеции.
На встречах с греческими и французскими партнёрами был подчёркнут высокий уровень сотрудничества в области обороны. Генерал Астрян выразил признательность за вклад Афин и Парижа в трансформацию и развитие армянской армии, сообщили в Министерстве обороны.
Во время беседы с грузинским коллегой обсуждались пути активизации сотрудничества, в том числе обмен передовым опытом военных реформ.
С представителем Швеции рассматривались возможности установления двусторонних отношений в сфере обороны.
Эти встречи признаны важными для развития вооружённых сил Армении и углубления отношений с международными партнёрами.