Հայ գործարարների ասոցիացիայի և «Տաշիր» ընկերությունների խմբի նախագահ Սամվել Կարապետյանն իր աջակցությունն է հայտնել Բաքվում ապօրինի պահվող հայ գերիներին՝ կոչ անելով միավորել ջանքերը նրանց պաշտպանության համար։ Այդ մասին ասվում է նրա հայտարարության մեջ։
«Այսօր Բաքվում սկսվում է անցյալ տարվա սեպտեմբերին կալանավորված Լեռնային Ղարաբաղի հայերի, այդ թվում՝ նախկին նախագահների և քաղաքացիական անձանց դատավարությունը, ինչպես նաև Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ առանձին գործընթացը»,–նշել է նա։
Նա նշել է, որ բոլորի՝ միջազգային հանրության, իրավապաշտպան կազմակերպությունների, Ադրբեջանի ղեկավարության, ձերբակալվածների ընտանիքների և հենց բանտարկյալների համար է ակնհայտ, որ հունվարի 17–ին Բաքվում սկսվող դատավարությունը ցուցադրական գործընթաց է։
«Ստեղծված իրավիճակում մենք չենք կարող անտարբեր մնալ: Այսօր ցանկանում եմ դիմել հանրության ամենալայն շրջանակին՝ որպես սփյուռքի անդամ, քաղաքացի, ընկեր, հայ և պարզապես հոգատար մարդ՝ արդարության կոչով», – նշել է գործարարը։
Կարապետյանը հիշեցրել է, որ մոտ 500 օր հայ գերիները գտնվում են Բաքվի բանտերում՝ զրկված իրենց իրավունքներից, այդ թվում՝ պաշտպանության, կապի և տեղեկատվություն ստանալու հնարավորությունից։ Նրա խոսքով՝ նրանց հանդեպ կիրառվում են մեթոդներ, որոնք կոպտորեն ոտնահարում են մարդու իրավունքների միջազգային նորմերը։
«Մարդիկ, որոնք երկար տարիներ պաշտպանել են իրենց ժողովրդի խաղաղ կյանքի իրավունքը, այսօր իրենք ունեն մեր աջակցության և պաշտպանության կարիքը։ Կոչ եմ անում բոլոր ներգրավված կողմերին ապահովել այս մարդկանց արդարության օրինական իրավունքը։ Մենք հավատարիմ ենք մնում մեր հայրենակիցներին աջակցելու և դժվար պահերին նրանց կողքին գտնվելու ավանդույթներին։ Թող նրանց վերադարձը տուն դառնա արդարության և մարդկության հաղթանակի խորհրդանիշ», – ասված է հայտարարությունում։

17 Январь 2025 - 10:22 AMT
Президент Союза армянских бизнесменов и группы компаний «Ташир» Самвел Карапетян выразил поддержку армянским пленным, незаконно удерживаемым в Баку, призвав к объединению усилий для их защиты, говорится в его заявлении.
«Сегодня начинается судебный процесс над армянами из Нагорного Карабаха, арестованными в сентябре прошлого года, включая бывших лидеров и гражданских лиц, а также отдельное дело против Рубена Варданяна», — отметил он.
Он подчеркнул, что начавшийся 17 января суд — это «показательный процесс», что очевидно как для международного сообщества, так и для правозащитников, азербайджанских властей, семей арестованных и самих пленников.
«Мы не можем оставаться равнодушными в этой ситуации», — заявил Карапетян. «Как представитель диаспоры, гражданин, друг, армянин и просто неравнодушный человек, я призываю к справедливости».
Карапетян напомнил, что армянские пленные находятся в тюрьмах Баку почти 500 дней, лишённые права на защиту, связи и доступ к информации. Он подчеркнул, что в отношении них применяются методы, грубо нарушающие международные нормы прав человека.
«Люди, которые годами защищали право своего народа на мирную жизнь, сегодня сами нуждаются в нашей поддержке. Призываю все заинтересованные стороны обеспечить их законное право на справедливость. Пусть их возвращение станет символом торжества человечности и справедливости», — говорится в заявлении.
Рубен Варданян, удерживаемый в Азербайджане, заявил 16 января, что не давал никаких показаний и назвал все подписанные протоколы сфабрикованными. Он подтвердил свою невиновность и потребовал прекратить политизированное дело против него и других армян. Судебное заседание по его делу запланировано на 17 января в 15:00 в Баку.