ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Հանրապետական անդամ և Հելսինկյան հանձնաժողովի նախագահ Ջո Ուիլսոնն ընդգծել է, որ ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարող է նպաստել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատմանը։ Նա այդ մասին գրել է X-ի իր միկրոբլոգում։
Ըստ նրա, ինչպես Թրամփը խաղաղություն է բերում Մերձավոր Արևելքում, նույնը կարող է անել նաև ՀՀ-ի և Ադրբեջանի դեպքում։
«Մենք կարող ենք Կովկասը կրկին մեծ դարձնել, կառուցել ընդհանուր խաղաղության և բարգավաճման վրա հիմնված Կովկաս։ Դրա համար անհրաժեշտ է խաղաղության պայմանագիր Ադրբեջանի և Հայաստանի մեծ ժողովուրդների միջև։ Ինչպես Դոնալդ Թրամփը խաղաղություն է բերում Մերձավոր Արևելքին, նույնը կանի Կովկասում»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ավելի վաղ հանրապետական կոնգրեսականը ողջունել էր Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ռազմավարական համագործակցության փաստաթղթի ստորագրումը՝ որակելով այն կարևոր ձեռքբերում։ Նա նշել էր, որ «ՌԴ և Իրանի ազդեցությունից զերծ Հարավային Կովկասը կլինի խաղաղ և բարգավաճ, ինչպես երբևէ»։

U.S. Congressman Joe Wilson emphasizes Trump's potential to mediate peace in the South Caucasus.
The Republican member of the U.S. House of Representatives and chairman of the Helsinki Commission, Joe Wilson, has expressed his belief that the newly elected U.S. President Donald Trump could help establish peace between Armenia and Azerbaijan. Wilson shared this viewpoint on X.
According to Wilson, just as Trump fosters peace in the Middle East, he could achieve similar success in the case of Armenia and Azerbaijan.
“We can make the Caucasus great again by building a region based on shared peace and prosperity. For this, a peace agreement between the great peoples of Azerbaijan and Armenia is essential. Just as Donald Trump brings peace to the Middle East, he will do the same in the Caucasus,” Wilson’s post reads.
Earlier, the Republican congressman welcomed the signing of a strategic cooperation document between Armenia and the U.S., describing it as a significant achievement. He noted that “a South Caucasus free from Russian and Iranian influence will be more peaceful and prosperous than ever before.”