Ադրբեջանում ապօրինի պահվող Արցախի ղեկավարների դեմ շինծու գործերով հաջորդ նիստերը կկայանան հունվարի 21-ին և 27-ին։ Լուսանկարներ են հրապարակվել՝ ցույց տալու դատական ընթացքը։
Հունվարի 17–ին կայացել է Բաքվում ապօրինի պահվող Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարների դեմ շինծու գործերով առաջին դատական նիստը։ Որպես մեղադրող հանդես է գալիս 6 դատախազ։
Բաքվի զինվորական դատարանում, որը նախագահում է դատավոր Զեյնալ Աղաևը, նիստն անցկացվել է նաև դատավորներ Ջամալ Ռամազանովի և Անար Ռզաևի մասնակցությամբ։ Նշվել է, թե հայերի համար տրամադրվել են հայերենի թարգմանիչներ և փաստաբաններ, գրում է APA-ն։
Ամբաստանյալներին, իբր, բացատրվել են իրենց իրավունքներն ու պարտականությունները հայերենով։
Բաքվում հայտարարել են, թե քրեական գործով ներգրավված է 531,000 տուժած, ինչպես նաև նրանց ներկայացուցիչները։
Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի գործն առանձին քննության է առնվել։ Նշվել է, որ նրան տրամադրվել է փաստաբան և ռուսերենի թարգմանիչ, գրում է APA-ն։
Վարդանյանն ու նրա փաստաբանը, որը պայմանագրային հիմունքներով է մատուցում իր ծառայությունները, ներկայացրել են երկու միջնորդություն։ Առաջին միջնորդությունը վերաբերել է այն պահանջին, որ նրա դեմ հարուցված գործը միացվի մյուս 15 պաշտոնյայի գործերին, ինչը դատարանը մերժել է։ Երկրորդ միջնորդությունը, որը վերաբերում է գործի նյութերին ծանոթանալու համար լրացուցիչ ժամանակ տրամադրելուն, ընդունվել է։ Փաստաբանին տրամադրվել է 10 օր՝ նյութերը ուսումնասիրելու համար։

Следующие слушания по сфабрикованным делам против незаконно удерживаемых лидеров Арцаха в Азербайджане состоятся 21 и 27 января. Были опубликованы фотографии судебного процесса.
17 января в Баку прошло первое заседание по сфабрикованным делам против арцахских военно-политических лидеров. Обвинение представляли шесть прокуроров.
Суд, проходивший в Бакинском военном суде под председательством судьи Зейнала Агаева, также вели судьи Джамал Рамазанов и Анар Рзаев. Согласно информации APA, для армянских обвиняемых якобы были предоставлены переводчики и адвокаты.
Подсудимым якобы разъяснили их права и обязанности на армянском языке.
По утверждению азербайджанской стороны, в деле фигурируют 531 000 потерпевших и их представители.
Дело бывшего госминистра Арцаха Рубена Варданяна выделено в отдельное производство. Как пишет APA, ему предоставлены адвокат и переводчик на русский язык.
Варданян и его адвокат, предоставляющий услуги на договорной основе, подали два ходатайства. Первое — о присоединении его дела к процессу против 15 других должностных лиц — было отклонено. Второе ходатайство, касающееся предоставления дополнительного времени для изучения материалов дела, было удовлетворено, и адвокату выделено 10 дней на ознакомление.
Следующее заседание по делу Варданяна назначено на 27 января.
Баку подтвердил наличие 23 армянских пленных, из которых 17 попали в плен в сентябре 2023 года в результате военной агрессии против Арцаха. Среди них Рубен Варданян, Левон Мнацаканян, Давид Манукян, Давид Бабаян, Давид Ишханян, а также бывшие президенты Арцаха Аркадий Гукасян, Бако Саакян и Араик Арутюнян.
16 января Рубен Варданян заявил, что с момента задержания не давал никаких показаний, кроме своего имени. Он подчеркнул, что все протоколы с его подписью являются подделкой, а также сообщил о давлении, которому подвергались он, его адвокат и переводчик.