ՀՀ իշխանություններն արտահանձնել են Թուրքիային կազմակերպված հանցավորության մեջ ներգրավված 2 անձի, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ–ն։
«Արձագանքելով Ինտերպոլի Կարմիր ծանուցմամբ ներկայացված խնդրանքին` 2025 թվականի հունվարի 19-ին Հայաստանը Թուրքիային է արտահանձնել երկու անձի, որոնք Թուրքիայում ներգրավված են եղել կազմակերպված հանցավորության մեջ», – ասված է հաղորդագրության մեջ։
Թուրքական աղբյուրները բացահայտել են Հայաստանից արտահանձնված անձանց մասին մանրամասներ, ընդգծելով նրանց հանցավոր գործունեությունն ու Ինտերպոլի հետախուզման գործընթացը:
Թուրքական լրատվամիջոցները տեսանյութ են տարածել, որտեղ հատուկ ջոկատայինները տեղափոխում են Հայաստանից արտահանձնված երկու անձանց։
Daily Sabah-ի տվյալներով՝ նրանց անուններն են Էրքան Յըլմազ և Իբրահիմ Կայմակ։ Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Ալի Երլիքայան նշել է, որ Յըլմազը 15 տարի շարունակ ազատության մեջ է եղել, իսկ այդ ընթացքում նրան առնչվող 43 ձերբակալման օրդեր է տրվել։ Նա ընդգրկված է Ինտերպոլի ամենահետախուզվողների ցուցակում վերջին 14 տարիների ընթացքում, հայտնում է Factor.am-ը։
Իբրահիմ Կայմակը, ըստ Երլիքայայի, փախուստի մեջ է եղել վեց տարի՝ խուսափելով 10 ձերբակալման օրդերից և միջազգային ձերբակալության մեկ օրդից, որը տրվել է մեկ տարի առաջ։
Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարը սոցիալական ցանցերում գրել է, որ Հայաստանի հետ համագործակցության արդյունքում երկու անձանց ձերբակալությունն ու արտահանձնումը հնարավոր են դարձել։
Երլիքայան շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Տիգրան Դադունցին՝ նշելով նրա դերակատարությունը գործընթացում։
«Թուրքիան և Հայաստանը լարված հարաբերություններ ունեն Խորհրդային Միության փլուզումից հետո։ Սակայն վերջին տարիներին կողմերը որոշ քայլեր են արել հարաբերությունները կարգավորելու ուղղությամբ, թեև այդ գործընթացը դանդաղ է ընթանում։ Արտահանձնման նման դեպքերը երկու երկրների միջև հազվադեպ են տեղի ունենում»,- գրել են թուրքական լրատվամիջոցները։

20 Январь 2025 - 07:13 AMT
Власти Армении экстрадировали в Турцию двух человек, обвиняемых в причастности к организованной преступности, сообщает МИД Армении.
«В ответ на запрос Интерпола по Красному уведомлению 19 января 2025 года Армения передала Турции двух лиц, участвовавших в организованной преступности на территории Турции», — говорится в заявлении.
Турецкие СМИ опубликовали видеозапись, где спецназ сопровождает экстрадированных лиц. По данным Daily Sabah, их имена — Эркан Йылмаз и Ибрагим Каймак. Министр внутренних дел Турции Али Ерликая отметил, что Йылмаз скрывался 15 лет, имея 43 ордера на арест. Последние 14 лет он числился в списке наиболее разыскиваемых Интерполом, передает Factor.am.
Каймак, по словам Ерликая, находился в бегах шесть лет, избегая исполнения 10 ордеров на арест и одного международного ордера, выданного год назад.
Министр внутренних дел Турции выразил благодарность заместителю министра юстиции Армении Тиграну Дадунцу, отметив его роль в процессе. Ерликая назвал арест и экстрадицию результатом совместных усилий.
«Отношения между Турцией и Арменией остаются напряженными с момента распада Советского Союза. Однако в последние годы стороны предприняли шаги для нормализации отношений, хотя процесс идет медленно. Экстрадиция такого рода — редкий случай для обеих стран», — пишут турецкие СМИ.