ՀՀ իշխանություններն արտահանձնել են Թուրքիային կազմակերպված հանցավորության մեջ ներգրավված 2 անձի, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ–ն։
«Արձագանքելով Ինտերպոլի Կարմիր ծանուցմամբ ներկայացված խնդրանքին` 2025 թվականի հունվարի 19-ին Հայաստանը Թուրքիային է արտահանձնել երկու անձի, որոնք Թուրքիայում ներգրավված են եղել կազմակերպված հանցավորության մեջ», – ասված է հաղորդագրության մեջ։
Թուրքական աղբյուրները բացահայտել են Հայաստանից արտահանձնված անձանց մասին մանրամասներ, ընդգծելով նրանց հանցավոր գործունեությունն ու Ինտերպոլի հետախուզման գործընթացը:
Թուրքական լրատվամիջոցները տեսանյութ են տարածել, որտեղ հատուկ ջոկատայինները տեղափոխում են Հայաստանից արտահանձնված երկու անձանց։
Daily Sabah-ի տվյալներով՝ նրանց անուններն են Էրքան Յըլմազ և Իբրահիմ Կայմակ։ Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Ալի Երլիքայան նշել է, որ Յըլմազը 15 տարի շարունակ ազատության մեջ է եղել, իսկ այդ ընթացքում նրան առնչվող 43 ձերբակալման օրդեր է տրվել։ Նա ընդգրկված է Ինտերպոլի ամենահետախուզվողների ցուցակում վերջին 14 տարիների ընթացքում, հայտնում է Factor.am-ը։
Իբրահիմ Կայմակը, ըստ Երլիքայայի, փախուստի մեջ է եղել վեց տարի՝ խուսափելով 10 ձերբակալման օրդերից և միջազգային ձերբակալության մեկ օրդից, որը տրվել է մեկ տարի առաջ։
Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարը սոցիալական ցանցերում գրել է, որ Հայաստանի հետ համագործակցության արդյունքում երկու անձանց ձերբակալությունն ու արտահանձնումը հնարավոր են դարձել։
Երլիքայան շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Տիգրան Դադունցին՝ նշելով նրա դերակատարությունը գործընթացում։
«Թուրքիան և Հայաստանը լարված հարաբերություններ ունեն Խորհրդային Միության փլուզումից հետո։ Սակայն վերջին տարիներին կողմերը որոշ քայլեր են արել հարաբերությունները կարգավորելու ուղղությամբ, թեև այդ գործընթացը դանդաղ է ընթանում։ Արտահանձնման նման դեպքերը երկու երկրների միջև հազվադեպ են տեղի ունենում»,- գրել են թուրքական լրատվամիջոցները։

Armenia extradited two individuals accused of organized crime to Turkey, according to a statement by the Armenian Foreign Ministry.
"Responding to an Interpol Red Notice, Armenia extradited two individuals to Turkey on January 19, 2025, who were involved in organized crime within Turkey," the ministry stated.
Turkish sources revealed details about the extradited individuals, emphasizing their criminal activities and Interpol's role in their apprehension.
Turkish media shared footage showing special forces escorting the extradited individuals. According to Daily Sabah, the individuals are identified as Erkan Yilmaz and Ibrahim Kaymak. Turkish Interior Minister Ali Yerlikaya noted that Yilmaz had evaded capture for 15 years despite facing 43 arrest warrants. He had been on Interpol's most-wanted list for the past 14 years, according to Factor.am.
Kaymak, Yerlikaya explained, had been on the run for six years, evading 10 arrest warrants and one international warrant issued a year ago.
The Turkish Interior Minister expressed gratitude to Armenian Deputy Justice Minister Tigran Dadunts for his role in facilitating the extradition, calling the arrests and cooperation a result of joint efforts.
"Relations between Turkey and Armenia have been tense since the collapse of the Soviet Union. However, recent years have seen some steps toward normalization, albeit at a slow pace. Such extradition cases are rare between the two countries," Turkish media reported.
Turkey's Ministry of Foreign Affairs stated that it appreciated Armenia's cooperation in this matter.