Հայ ազգային կոնգրեսն (ՀԱԿ) անընդունելի է համարում ՀՀ իշխանությունների «ակնհայտ և բացարձակ անտարբերությունը» Արցախի գերեվարված ղեկավարների ճակատագրի հարցում։ Կուսակցությունն իր հայտարարությամբ դատապարտում է ոչ միայն Ադրբեջանի կողմից կազմակերպված դատավարությունները, այլ նաև ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների, Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի լռությունն ու անգործությունը։ Այդ մասին ասվում է կուսակցության հայտարարության մեջ։
«ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները, որոնք 1992 թվականից ի վեր բանակցություններում ճանաչել են Արցախի ղեկավարներին որպես լեգիտիմ գործընկերներ, առաջին հերթին պետք է պահանջեին նրանց ազատությունը։ Սակայն նրանց լռությունը խորացնում է անարդարությունը։
Հայաստանի իշխանությունները պարտավոր են նրանց ազատման հարցը դարձնել հայ-ադրբեջանական հաշտեցման և խաղաղության հաստատման օրակարգի անբաժանելի մաս։ Նրանք պետք է դիմեն միջազգային հանրությանը, Մինսկի խմբի երկրներին, ՄԱԿ-ին, ԵԱՀԿ-ին, Եվրոպայի Խորհրդին և Եվրոպական խորհրդարանին՝ ներկայացնելով Ադրբեջանում մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումները, մասնավորապես՝ արդար դատաքննության իրավունքի ոտնահարումը»,- ասված է հայտարարությունում։
ՀԱԿ-ը դատապարտել է նաև հայկական հանրության մեջ հնչող ցանկացած մեղադրանք, ուղղված գերության մեջ գտնվող Արցախի ղեկավարներին՝ շեշտելով, որ կարևոր է նրանց կյանքը, առողջությունը և անվտանգ վերադարձը հայրենիք։

Армянский национальный конгресс (АНК) осудил «очевидное и абсолютное равнодушие» властей Армении к судьбе арестованных лидеров Арцаха. В заявлении партия осудила не только организованные Азербайджаном судебные процессы, но и молчание и бездействие стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ—США, Франции и России.
«Страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ, которые с 1992 года признавали лидеров Арцаха легитимными партнёрами в переговорах, должны первыми потребовать их освобождения. Их молчание лишь усугубляет несправедливость.
Власти Армении обязаны сделать вопрос их освобождения неотъемлемой частью повестки армяно-азербайджанского примирения и установления мира. Они должны обратиться к международному сообществу, странам Минской группы, ООН, ОБСЕ, Совету Европы и Европарламенту, чтобы привлечь внимание к грубым нарушениям прав человека в Азербайджане, в частности, к отказу в праве на справедливый суд», — говорится в заявлении.
АНК также осудил любые обвинения в адрес арестованных лидеров Арцаха, звучащие в армянском обществе, подчеркнув важность их жизни, здоровья и безопасного возвращения на родину.
В сентябре 2023 года, после девятимесячной блокады Арцаха и этнической чистки армянского населения, Азербайджан арестовал бывших президентов Арцаха Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна и Араика Арутюняна, а также экс-государственного министра Рубена Варданяна, министра иностранных дел Давида Бабаяна и других должностных лиц. Им предъявлены сфабрикованные обвинения, которые могут привести к пожизненному заключению. 17 января в Баку состоялось первое судебное заседание по их делу.