Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ՀՀ–ում ներդրված է պետությունից գողացված գույքերի, միջոցների վերադարձի համակարգ՝ հավելելով, որ այն արդյունավետ է գործում և ապահովում է հանրային շահերի պաշտպանությունը։ Նա այդ մասին խոսել է ֆեյսբուքյան եթերում։
«Շատերդ եք լսել ասացվածքը, որ եթե ուզում ես մարդուն կերակրել, ոչ թե նրան ձուկ տուր, այլ նրան սովորեցրու ձուկ բռնել։ Կառավարությունը հետևել է այս տրամաբանությանը, երբ ներդրել է ապօրինի գույքի վերադարձի համակարգը»,-նշել է նա։
Վարչապետի խոսքով՝ այս համակարգը նախատեսված է կոռուպցիոն ճանապարհով ձեռք բերված և ապօրինի կերպով սեփականաշնորհված գույքերի վերադարձի համար։ Փաշինյանը շեշտել է, որ օրենքի ուժով այս գույքերը վերադարձվում ՀՀ–ին։ Նա նշել է, որ համակարգն արդեն տվել է իր առաջին արդյունքները։
«Ես առիթ ունեցել եմ ներկայացնելու այն գույքերը, որոնք արդեն իսկ վերադարձվել են Հայաստանի Հանրապետությանը, և ուզում եմ երկու բան արձանագրել: Առաջինը՝ ապօրինի գույքի վերադարձի և ընդհանրապես պետական շահի և համայնքային շահի համակարգով ապօրինի կերպով ձեռք բերված գույքերի վերադարձի համակարգը վերաբերվում է, այո, նախկինում տեղի ունեցած այդ երևույթներին, 2018 թվականի հեղափոխությունից առաջ տեղի ունեցած նմանատիպ երևույթներին, բայց վերաբերվում է նաև հեղափոխությունից հետո տեղի ունեցող, տեղի ունեցած նման հնարավոր դեպքերին և երևույթներին։ Սա արժևորում է ներդրված համակարգը, որովհետև համայնքային ու պետական շահերի պաշտպանության տանիքի ներքո այդ ապօրինի գույքերի միջոցների վերադարձը թիրախավորում է ոչ թե կոնկրետ ժամանակաշրջան, այլ թիրախավորում է կոնկրետ երևույթ»,-ասել է Փաշինյանը։
Նա հավելել է, որ ժողովրդից գողացված, ապօրինի ճանապարհով ձեռք բերված գույքը պետք է վերադարձվի պետությանը՝ այսինքն ժողովրդին։
«Եվ ես այսօր ուզում եմ արձանագրել, որ այդ համակարգը ներդրված է, գործում է, ինչի առիթով ուզում եմ շնորհավորել բոլորիս, որովհետև դա 2018 թվականի հեղափոխության կարևոր խնդիրներից մեկն էր: Եվ ուզում եմ արձանագրել, որ այն ինչ խոստացել էինք, ահա իրականացված է, ներդրված է և այս ներդրված համակարգը հատիկ առ հատիկ վերադարձնելու է ժողովրդից գողացված բոլոր գույքերը»,-եզրափակել է Փաշինյանը։

Prime Minister Nikol Pashinyan has announced that a system for the recovery of stolen assets and funds has been implemented in Armenia, emphasizing that it operates “effectively to protect public interests.” He shared this information during a live broadcast on Facebook.
“You’ve probably heard the saying, ‘If you want to feed someone, don’t give them fish—teach them how to fish.’ The government followed this logic when introducing the system for the recovery of illegally acquired property,” he said.
According to the Prime Minister, “the system is designed to recover assets obtained through corruption or unlawfully privatized.” Pashinyan underlined that these assets “are being returned to Armenia by the force of law and noted that the system has already produced initial results.”
“I have previously presented the assets already returned to the Republic of Armenia, and I would like to emphasize two points: First, this system for recovering illegal assets, along with the broader framework for protecting state and communal interests, addresses not only instances that occurred before the 2018 revolution but also potential similar cases occurring after the revolution. This expands the significance of the system, as it targets illegal phenomena under the protection of state and communal interests rather than focusing on a specific time period,” Pashinyan explained.
He further stated that assets “stolen from the people and acquired through illegal means must be returned to the state, which means returning them to the people.”
“And today, I want to stress that this system is in place and operational, and I want to congratulate us all on this achievement because it was one of the crucial goals of the 2018 revolution. What we promised has been implemented, the system is in place, and it will recover every asset stolen from the people, step by step,” Pashinyan concluded.