ԲԴԽ անդամի թեկնածու Ալեքսանդր Սիրունյանը հրաժարվել է մեկնաբանել իր հայտարարությունները, որոնք պարունակում էին ոչ հարիր բառապաշար և հայհոյանքներ՝ ուղղված արցախցիներին։
«Մեկնաբանություն չունեմ, թողեք անցնեմ»,- ասել է Սիրունյանը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Քաղհասարակության քննադատությանը անդրադառնալով՝ Սիրունյանը նշել է, որ ուրախ է, որ գոյություն ունի քաղհասարակություն։ Այնուամենայնիվ, նա «չզղջաց» արցախցիների դեմ ատելության խոսքի համար։
Սիրունյանի թեկնածության առաջադրումը հասարակական կազմակերպությունների քննադատության առարկա է դարձել։ Ըստ նրանց՝ իշխող կուսակցության ներկայացուցչի առաջադրումը չի կարող ապահովել դատական համակարգի անկախությունը օրենսդիր և գործադիր մարմիններից:
ՔՊ-ական պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը նշել է, որ ծանոթ չէ ԲԴԽ անդամի թեկնածու Ալեքսանդր Սիրունյանի՝ ատելություն քարոզող գրառումներին, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նրա կարծիքով՝ քանի դեռ անձը պաշտոն չի զբաղեցնում, որն իրենից պահանջում է քաղաքական զսպվածություն, նա իրավունք ունի արտահայտել այնպիսի մտքեր, որոնք կարող են որևէ խմբի համար հաճելի չլինել։
«Խոսքը վերաբերում է լեգիտիմ այն շեմին, որը Եվրոպական դատարանը դիտարկում է ընդունելի խոսքի ազատության տեսանկյունից»,- ասել է Վարդանյանը Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում։
Ալեքսանդր Սիրունյանի թեկնածությունն առաջադրվել է ՔՊ-ի կողմից ԲԴԽ անդամի պաշտոնի համար։ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանը հրապարակել էր Սիրունյանի գրառումները, որոնք պարունակում էին ատելության քարոզ և հայհոյանքներ։

20 Январь 2025 - 11:57 AMT
Александр Сирунян, кандидат в члены Высшего судебного совета (ВСС), отказался прокомментировать свои заявления, содержавшие оскорбительную лексику и ругательства в адрес жителей Арцаха.
«Комментариев нет, дайте пройти», — сказал Сирунян, сообщает «Пастинфо».
Обращаясь к критике со стороны гражданского общества, Сирунян отметил, что рад существованию такого сектора. Однако он не выразил раскаяния за свои высказывания с ненавистническим содержанием в адрес жителей Арцаха.
Кандидатура Сируняна вызвала критику со стороны общественных организаций, которые считают, что представитель правящей партии не может гарантировать независимость судебной системы от законодательной и исполнительной властей.
Депутат от правящей партии «Гражданский договор» Владимир Варданян заявил, что не знаком с предполагаемыми постами Сируняна, пропагандирующими ненависть, сообщает Aysor.am.
«На мой взгляд, пока человек не занимает должность, требующую политической сдержанности, он имеет право высказывать мнения, которые могут быть неприятны для определённых групп», — сказал Варданян в беседе с журналистами в Национальном собрании.
Он подчеркнул, что такие вопросы находятся в рамках легитимного порога свободы выражения мнений, определённого Европейским судом по правам человека.
Кандидатура Александра Сируняна на пост члена ВСС была выдвинута партией «Гражданский договор». Депутат фракции «Армения» Кристине Варданян опубликовала посты Сируняна, которые, предположительно, содержали ненавистническую риторику и оскорбления.