Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Աննա Մկրտչյանը դժգոհություն է արտահայտել խորհրդարանի նիստերի դահլիճում փակցված ՀՀ քարտեզի մակետի վերաբերյալ, որտեղ, ըստ նրա, բացակայում են Արցախն ու մի շարք այլ տարածքներ։
«Հայ ժողովրդի ցավը, բոլորիս ողբերգությունը վերածել են մետաղի ջարդոնի և փակցրել ԱԺ–ի պատին, որպեսզի ավելի ցավեցնեն, նվաստացնեն։ Սա ճակատագրի հեգնանք է, որովհետև այս քարտեզը փակցնելու պարտականությունները դրել են մի մարդու վրա, որը մի քանի տարի առաջ ասում էր, որ Աղդամն իր հայրենիքն է, որ ինքը աղդամցի Ալենն է, ինքը թույլ չի տալու, որ որևէ մեկը գեթ 1 սմ հող հանձնի Արցախից։ Հիմա այսպես կոչված այս քարտեզից ջնջվել է ոչ միայն Աղդամը, այլև մեր հայրենիքի կեսը»,- հայտարարել է Մկրտչյանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Իր ելույթից հետո նա Հայաստանի և Արցախի միասնական քարտեզը փակցրել է ԱԺ նախագահության ամբիոնին։ Սակայն որոշ ժամանակ անց պետական պահպանության ծառայողներից մեկը մտել է նիստերի դահլիճ և հեռացրել այդ քարտեզը։
Նիստը վարող ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը, արձագանքելով Մկրտչյանի հայտարարություններին, ընդդիմադիր պատգամավորին մեղադրել է Հայաստանի Հանրապետությունը «մետաղի ջարդոն» անվանելու համար։
«Ըստ իս՝ այս քարտեզը «մետաղի ջարդոն» անվանելն ակնհայտ վիրավորանք է Հայաստանի Հանրապետության հասցեին։ Տիկին Մկրտչյանը ցուցադրեց քարտեզ, որտեղ կապույտով նշված են Լեռնային Ղարաբաղն ու հարակից 7 շրջանները, այնուհետև ասաց, որ սա մեր հայրենիքն է, որը դավաճան իշխանությունները հանձնեցին։ Տիկին Մկրտչյան, ձեր քաղաքական ղեկավարը 10 տարի նախագահ է եղել, ստացվում է, որ այդ ժամանակ բանակցում էր հայրենիքը հանձնելո՞ւ շուրջ։ Սերժ Սարգսյանը հրապարակային իր ելույթներում ասել է, որ ՀՀ–ն պատրաստ էր 5+2 շրջաններից դուրս գալ, այսինքն հայրենիքի՞ց էր դուրս գալիս, ուզում էր հանձնե՞ր հայրենիքը։ Դուք դավաճա՞ն եք, ձեր թիմը դավաճա՞ն է, դուք դավաճանների հավաքածո՞ւ եք»,- ասել է Ռուբինյանը։
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, անդրադառնալով դահլիճում փակցված մակետին, նշել է, որ այնտեղ պատկերված է այն տարածքը, որը պատկանում է Հայաստանի Հանրապետությանը։
2024 թվականի դեկտեմբերի 29-ին Ալեն Սիմոնյանը սոցիալական ցանցերում լուսանկար էր հրապարակել, որտեղ երևում էր խորհրդարանի նիստերի դահլիճում փակցված քարտեզը։ Այդ քարտեզը, որում բացակայում էին Արցախն ու մի շարք հայկական տարածքներ, նախկինում մի քանի անգամ օգտագործվել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթների ընթացքում՝ ընդգծելու համար, թե ինչ է Հայաստանի ներկայիս իրական տարածքը։

Opposition MP Anna Mkrtchyan from the "I Have Honor" faction expressed discontent with the model of Armenia's map displayed in the National Assembly hall, claiming that it omits Artsakh and several other regions.
“They have turned the pain of the Armenian people, our collective tragedy, into scrap metal and hung it on the parliament wall to humiliate and demean us further. This is a cruel irony, as the duty to display this map was assigned to someone who, years ago, claimed Aghdam as his homeland, calling himself 'Aghdamtsi Alen,' and vowed never to surrender even one centimeter of Artsakh. Now, this so-called map has erased not only Aghdam but half of our homeland,” Mkrtchyan declared, as reported by Sputnik Armenia.
Following her remarks, she displayed a unified map of Armenia and Artsakh on the parliamentary podium. However, moments later, a state security officer entered the hall and removed the map.
Deputy Speaker of Parliament Ruben Rubinyan, who presided over the session, accused Mkrtchyan of insulting Armenia by calling the map “scrap metal.”
“In my view, labeling this map as ‘scrap metal’ is an explicit insult to the Republic of Armenia. Ms. Mkrtchyan presented a map highlighting Nagorno-Karabakh and seven surrounding regions in blue, stating that this is our homeland, which traitorous authorities have surrendered. Ms. Mkrtchyan, your political leader was president for 10 years. Does this mean he was negotiating to surrender the homeland? Serzh Sargsyan publicly stated that Armenia was prepared to withdraw from the 5+2 regions. Was he surrendering the homeland? Does that make him a traitor? Is your team a collective of traitors?” Rubinyan said.
Speaker of Parliament Alen Simonyan, referring to the map displayed in the hall, stated that it depicts the territory belonging to the Republic of Armenia.
On December 29, 2024, Alen Simonyan shared a photo on social media showing the map displayed in the parliamentary hall. The map, which omits Artsakh and several other Armenian regions, had previously been used in several of Prime Minister Nikol Pashinyan’s speeches to emphasize Armenia’s current territorial reality.