Հայաստանը վերացրել է Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից 2020 թվականին կատարած գնահատողական այցի շրջանակներում հայտնաբերված հիմնական թերությունները, որոնց պատճառով հայտնվել էր ԵՄ ավիացիոն «սև ցուցակում»։ Այս մասին հայտնել են ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
2020 թ. հունիսի 2-ին Եվրահանձնաժողովը հրապարակել էր ԵՄ ավիացիոն թարմացված «սև ցուցակը», որում առաջին անգամ ընդգրկվել էր նաև Հայաստանը՝ բոլոր տեղական ավիափոխադրողներով: Հայկական ավիացիայում հայտնաբերվել էր 41 թերություն։
ՏԿԵ նախկին նախարար Գնել Սանոսյանը բազմիցս նշել է, որ գլխավոր խնդիրը եղել է տեսուչների, մասնագետների պակասը, նրանց աշխատավարձերը բարձր չեն եղել, ինչը հանգեցրել է նրան, որ նրանցից շատերը գնացել են մասնավոր ավիաընկերություններ ու տեղափոխվել այլ երկրներ: Դա էլ դարձել է Հայաստանին «սև ցուցակում» ընդգրկելու հիմքերից մեկը։
Նախարարությունից հայտնել են նաև, որ Հայաստանը դիմել է ԵՄ Շարժունակության և տրանսպորտի հարցերով գլխավոր տնօրինությանը 2024թ․հոկտեմբերի 1–ին` նախաձեռնելով «սև ցուցակից» հայկական ավիաընկերություններին դուրս բերելու գործընթացի մեկնարկը։
Սակայն մեկնարկը տրվել է միայն նոյեմբերի 13-ին, երբ տեղի է ունեցել Հայաստանի ներկայացուցիչների և Շարժունակության և տրանսպորտի հարցերով գլխավոր տնօրենության հետ առաջին հանդիպումը։
Դեկտեմբերի 24-ին հայկական կողմը վերացված թերությունները փոխանցել է հանձնաժողովի տնօրինությանը ՝ փաստաթուղթը պաշտոնապես վավերացնելու և համապատասխան որոշում կայացնելու համար:
«ԵՄ թռիչքներ կատարելու արգելք ունեցող ավիաընկերությունների ցուցակից դուրս գալու հնարավոր ժամկետն արդեն իսկ կախված է ԵՄ Շարժունակության և տրանսպորտի հարցերով գլխավոր տնօրինության կողմից ձեռնարկվելիք գործողությունների ժամկետներից»,– նշված է հաղորդագրությունում։
Գերատեսչությունում նշել են նաև, որ ԵՄ թռիչքներ կատարելու արգելք ունեցող ավիաընկերությունների ցուցակում հայտնվելը որոշ խոչընդոտներ է ստեղծել հայկական փոխադրողների համար դեպի ԵՄ տարածք թռիչքներ իրականացնելու համար, սակայն որպես այդ խնդրի լուծում հայկական փոխադրողները դեպի ԵՄ թռիչքներ կարող են իրականացնել` օգտագործելով այլ ավիաընկերությունների օդանավեր' վերջիններիս հետ բաց վարձակալության պայմանագրեր կնքելու միջոցով։
«Սև ցուցակը» ԵՄ թռիչքային անվտանգության ցուցակն է (EU Air Safety List): ԵՄ-ի ավիացիոն կանոնակարգերի համաձայն` 2020 թ. հունիսից արգելվել է հայկական ավիափոխադրողների մուտքը ԵՄ օդային տարածք:

Armenia has fully addressed the deficiencies that led to its inclusion in the European Union's aviation blacklist. Relevant documents were submitted to the European Commission's Directorate for Mobility and Transport, and the Armenian side is now awaiting a response. This was confirmed by Armenia’s Ministry of Territorial Administration and Infrastructure, according to Sputnik Armenia.
Earlier, the Civil Aviation Committee stated that the last of 41 deficiencies would be resolved by December. Former Minister of Territorial Administration and Infrastructure Gnel Sanosyan explained that the Civil Aviation Committee had operated for years with limited staff. Low salaries drove many specialists to private companies or led them to emigrate, contributing to Armenia’s inclusion in the EU’s blacklist.
On October 1, 2024, the Civil Aviation Committee submitted an official request to the European Commission. The first meeting with EU representatives took place on November 13, and on December 24, Armenia submitted materials confirming all deficiencies had been resolved.
“The timeline for lifting the ban on Armenian airlines flying to EU countries depends on the decision of the European Commission’s Directorate-General for Mobility and Transport,” the ministry’s statement reads.
The ban on flights has created challenges for Armenian airlines. However, carriers can operate using other companies’ aircraft under certain agreements.
In 2020, Armenia was included in the EU’s updated aviation safety blacklist due to non-compliance with international safety standards. Other countries on the list included Afghanistan, Angola, Congo, Nepal, and Sudan.
Nevertheless, on November 15, 2021, Armenia signed a Comprehensive Aviation Agreement with the EU. This agreement allows Armenian and European companies to fly freely, provided Armenia continues aligning its legislation with EU standards in aviation safety, air traffic management, environmental protection, and other areas.