Հայաստանը վերացրել է Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից 2020 թվականին կատարած գնահատողական այցի շրջանակներում հայտնաբերված հիմնական թերությունները, որոնց պատճառով հայտնվել էր ԵՄ ավիացիոն «սև ցուցակում»։ Այս մասին հայտնել են ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
2020 թ. հունիսի 2-ին Եվրահանձնաժողովը հրապարակել էր ԵՄ ավիացիոն թարմացված «սև ցուցակը», որում առաջին անգամ ընդգրկվել էր նաև Հայաստանը՝ բոլոր տեղական ավիափոխադրողներով: Հայկական ավիացիայում հայտնաբերվել էր 41 թերություն։
ՏԿԵ նախկին նախարար Գնել Սանոսյանը բազմիցս նշել է, որ գլխավոր խնդիրը եղել է տեսուչների, մասնագետների պակասը, նրանց աշխատավարձերը բարձր չեն եղել, ինչը հանգեցրել է նրան, որ նրանցից շատերը գնացել են մասնավոր ավիաընկերություններ ու տեղափոխվել այլ երկրներ: Դա էլ դարձել է Հայաստանին «սև ցուցակում» ընդգրկելու հիմքերից մեկը։
Նախարարությունից հայտնել են նաև, որ Հայաստանը դիմել է ԵՄ Շարժունակության և տրանսպորտի հարցերով գլխավոր տնօրինությանը 2024թ․հոկտեմբերի 1–ին` նախաձեռնելով «սև ցուցակից» հայկական ավիաընկերություններին դուրս բերելու գործընթացի մեկնարկը։
Սակայն մեկնարկը տրվել է միայն նոյեմբերի 13-ին, երբ տեղի է ունեցել Հայաստանի ներկայացուցիչների և Շարժունակության և տրանսպորտի հարցերով գլխավոր տնօրենության հետ առաջին հանդիպումը։
Դեկտեմբերի 24-ին հայկական կողմը վերացված թերությունները փոխանցել է հանձնաժողովի տնօրինությանը ՝ փաստաթուղթը պաշտոնապես վավերացնելու և համապատասխան որոշում կայացնելու համար:
«ԵՄ թռիչքներ կատարելու արգելք ունեցող ավիաընկերությունների ցուցակից դուրս գալու հնարավոր ժամկետն արդեն իսկ կախված է ԵՄ Շարժունակության և տրանսպորտի հարցերով գլխավոր տնօրինության կողմից ձեռնարկվելիք գործողությունների ժամկետներից»,– նշված է հաղորդագրությունում։
Գերատեսչությունում նշել են նաև, որ ԵՄ թռիչքներ կատարելու արգելք ունեցող ավիաընկերությունների ցուցակում հայտնվելը որոշ խոչընդոտներ է ստեղծել հայկական փոխադրողների համար դեպի ԵՄ տարածք թռիչքներ իրականացնելու համար, սակայն որպես այդ խնդրի լուծում հայկական փոխադրողները դեպի ԵՄ թռիչքներ կարող են իրականացնել` օգտագործելով այլ ավիաընկերությունների օդանավեր' վերջիններիս հետ բաց վարձակալության պայմանագրեր կնքելու միջոցով։
«Սև ցուցակը» ԵՄ թռիչքային անվտանգության ցուցակն է (EU Air Safety List): ԵՄ-ի ավիացիոն կանոնակարգերի համաձայն` 2020 թ. հունիսից արգելվել է հայկական ավիափոխադրողների մուտքը ԵՄ օդային տարածք:

20 Январь 2025 - 12:02 AMT
Армения полностью устранила все замечания, которые ранее стали причиной включения страны в авиационный «черный список» Европейского Союза. Документы, подтверждающие это, были направлены в директорат Европейской комиссии по мобильности и транспорту, и сейчас армянская сторона ожидает ответа. Об этом сообщили в Министерстве территориального управления и инфраструктур Армении, сообщает Sputnik Армения.
Ранее Комитет гражданской авиации заявил, что в декабре завершится работа над устранением последнего из 41 недочета. Гнел Саносян, бывший министр территориального управления и инфраструктур, объяснял, что одной из причин включения страны в список была нехватка квалифицированного персонала в Комитете гражданской авиации. Низкие зарплаты сотрудников вынуждали их переходить в частные компании или эмигрировать.
1 октября 2024 года Комитет гражданской авиации обратился в директорат Европейской комиссии с официальным запросом на исключение из списка. Позднее, 13 ноября, состоялась первая встреча представителей Армении и Европейской комиссии, а 24 декабря армянская сторона передала все материалы, подтверждающие устранение замечаний.
«Вопрос о сроках возможного снятия запрета на полеты армянских авиакомпаний в страны ЕС сейчас находится на рассмотрении генерального директората Европейской комиссии по мобильности и транспорту», – говорится в заявлении ведомства.
Запрет на полеты создает для армянских авиакомпаний определенные трудности, однако перевозчики могут выполнять рейсы, используя самолеты других компаний при наличии соответствующих соглашений.
Напомним, в 2020 году Армения оказалась в обновленном «черном списке» ЕС из-за несоответствия международным стандартам авиационной безопасности. В тот список, помимо Армении, вошли такие страны, как Афганистан, Ангола, Конго, Непал и Судан.
Несмотря на это, 15 ноября 2021 года Армения подписала с ЕС общее авиационное соглашение. Согласно документу, армянские и европейские авиакомпании смогут летать свободно, если Армения продолжит реформы в области авиационной безопасности, управления воздушным транспортом, защиты окружающей среды и других ключевых сферах.