Լիբանանի նորընտիր նախագահ Ժոզեֆ Աունը Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինի հետ հանդիպման ժամանակ կարևորել է հայ համայնքի ակտիվ մասնակցությունը կազմվելիք կառավարությանը և երկրի վերականգնման գործընթացին։
Արամ Ա-ն իր ելույթում ընդգծել է, որ Աունի ընտրությամբ Լիբանանի պատմության նոր էջ է բացվում, հայտնում է կաթողիկոսարանի մամուլի ծառայությունը։
Արամ Ա–ն ներկայացրել է Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունը՝ ներքին ու թեմական կառոյցներով:
«Լիբանանի համար այս դժվարին ժամանակներում նախագահի ջանքերը պետք է դիտարկել որպես ազգի փրկությանն ուղղված առաքելություն», – ասել է Արամ Ա-ն։
Հանդիպման ավարտին Արամ Առաջինն ու Լիբանանի խորհրդարանի պատգամավոր, ՀՅԴ առաջնորդ Հակոբ Բագրատունին առանձնազրույց են ունեցել պետության ղեկավարի հետ նոր կազմվող կառավարության կազմի վերաբերյալ։
Բեյրութի առաջին հայկական եկեղեցին՝ Սբ. Նշանը, կառուցվել է 1851-ին, այժմ գործում են հայ առաքելական 8, կաթոլիկ՝ 4 և ավետարանական՝ 4 եկեղեցիներ, որոնց կից կան կիրակնօրյա դպրոցներ։ Առաջին հայկական դպրոցը բացվել է 1859-ին։ Ներկայումս (2003) գործում են մոտ 25 դպրոցներ, արհեստագիտական վարժարաններ, Համազգային հայագիտական բարձրագույն հիմնարկը, Հայկազյան համալսարանը։

20 Январь 2025 - 14:34 AMT
Новоизбранный президент Ливана Жозеф Аун на встрече с Католикосом Великого Дома Киликийского Арамом Первым подчеркнул важность активного участия армянской общины в формировании нового правительства и в процессе восстановления страны.
В своем выступлении Арам I отметил, что избрание Ауна открывает новую страницу в истории Ливана, сообщает пресс-служба католикосата.
Арам Первый также представил внутренние и епархиальные структуры Католикосата Великого Дома Киликийского.
«В эти трудные времена для Ливана усилия президента должны рассматриваться как миссия, направленная на спасение нации», — заявил Арам Первый.
В конце встречи Арам Первый и депутат парламента Ливана, лидер АРФД Акоп Багратуни провели частную беседу с президентом, обсудив состав нового правительства.
Первая армянская церковь в Бейруте — Святого Ншана — была построена в 1851 году. В Ливане действуют 8 армянских апостольских, 4 католических и 4 евангелических церкви, при которых функционируют воскресные школы. Первая армянская школа была основана в 1859 году, а по состоянию на 2003 год в стране работают около 25 школ, ремесленных училищ и высших учебных заведений.