Հունվարի 21-ին Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը բանակցություններ կանցկացնի ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ, ով կժամանի Մոսկվա աշխատանքային այցով՝ հանդիպումը նվիրված է հայ-ռուսական հարաբերություններին և անվտանգության հարցերին Հարավային Կովկասում, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ–ն։
Հանդիպման ընթացքում արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները մտադիր են մանրամասն քննարկել հայ-ռուսական հարաբերությունների ամբողջ շրջանակը՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով համագործակցությանը Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) և եվրասիական տարածքում գործող այլ ինտեգրացիոն միավորումների շրջանակներում։ Նրանց օրակարգում կլինեն նաև միջազգային օրակարգի արդի հարցերը։
Հիմնական ուշադրությունը կկենտրոնացվի Հարավային Կովկասի իրավիճակի վրա։ Կողմերը կքննարկեն քայլեր, որոնք ուղղված են Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների հավասարակշռված կարգավորմանը։
«Հույս ունենք, որ առաջիկա հանդիպումը կանցնի կառուցողական մթնոլորտում, կօգնի խթանել համագործակցության գործնական հարցերը, ինչպես նաև կնպաստի կայունության և անվտանգության ամրապնդմանը Հարավային Կովկասում», – հայտնել են Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունից։

On January 21, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov will hold talks with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, who will visit Moscow on a working trip.
During the meeting, the foreign ministers are expected to engage in a comprehensive discussion of the full spectrum of Russian-Armenian relations, with particular emphasis on cooperation within the Eurasian Economic Union (EAEU) and other integration frameworks in the Eurasian space. Current international issues are also on the agenda., according to the RF MFA press service.
The primary focus will be on the situation in the South Caucasus. The parties will discuss measures aimed at achieving a balanced normalization of relations between Armenia and Azerbaijan.
“We hope the upcoming meeting will be constructive, advance practical cooperation issues, and contribute to strengthening stability and security in the South Caucasus,” the Russian Foreign Ministry stated.