ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղում զինվորական կացարանի հրդեհից 2 տարի անց ոչ մի դրական տեղաշարժ չկա, և ավելի շատ հարցեր են առաջացել, քան իրավասու մարմինների կողմից տրվել են պատասխաններ։ Այդ մասին ասուլիսում հայտարարել է տուժողների ներկայացուցիչ, փաստաբան Նորիկ Նորիկյանը։
Նրա խոքով` իրավասու մարմինները գործի վերաբերյալ փնթի և ոչ կոմպետենտ վերաբերմունք են դրսևորում. 2 տարին լիովին բավարար էր գործի վրա լույս սփռելու համար, գրում է Sputnik Արմենիան։
Դատական նիստերի ընթացքում ցուցմունք է տվել 19 տուժողից 14-ը։ Նորիկյանը հիշեցրել է, որ դատավարության ընթացքում երկու ծնող մահացել է, իսկ մնացածները սպասում են իրենց հերթին։ Անգամ կացարանի սեփականատեր հանդիսացող կինը չի հարցաքննվել։
«38 վկայից հարցաքննվել է միայն 4-ը։ Առաջիկա դատական նիստերում հարցաքննվելու են ինչպես զորամասի հրամանատարական կազմը, այնպես էլ ԶՈւ–ի գլխավոր շտաբի ավելի բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ։
Մենք ստացել ենք պատասխան, որ ի գիտություն է ընդունվել մեր դիմումը, և նկատի կառնվի բարձրաձայնված հանգամանքները։ Մենք այլ բան չէինք սպասում»,–ասել է Նորիկյանը։
Փաստաբանի փոխանցմամբ՝ տուժողների և վկաների ցուցմունքները շարունակում են հակասել միմյանց, ինչն էլ առաջացրել է լուրջ անվստահություն գործի նախաքննության նկատմամբ։ Նա նշեց նաև, որ «գործի վրա լույս սփռելու համար երկու տարի լրիվ բավարար ժամանակ էր»։
2023 թվականի հունվարի 19-ին՝ կեսգիշերն անց, հրդեհ էր բռնկվել Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղում տեղակայված ՀՀ ՊՆ ինժեներասակրավորային վաշտի կացարանում։ Դեպքի հետևանքով զոհվել էին 15, վնասվածքներ ստացել՝ 7 զինծառայող։
Դեպքից հետո պաշտոնաթող էին արվել 2-րդ բանակային կորպուսի հրամանատարն ու մի քանի այլ բարձրաստիճան զինվորականներ։ Գործի շրջանակներում հարուցվել են քրեական գործեր՝ կապված հրդեհային անվտանգության կանոնների խախտման և այլ պաշտոնատար անձանց ենթադրյալ անփութության հետ:

20 Январь 2025 - 15:16 AMT
Спустя два года после пожара в военной казарме в селе Азат, Гегаркуникская область Армении, значительного прогресса в деле нет. Вопросов становится больше, чем ответов от компетентных органов, заявил на пресс-конференции представитель потерпевших, адвокат Норик Норикян.
По словам Норикяна, власти проявляют халатное и непрофессиональное отношение к расследованию. «Два года — вполне достаточный срок, чтобы пролить свет на дело», — пишет Sputnik Армения.
В ходе судебных заседаний показания дали 14 из 19 потерпевших. Адвокат напомнил, что за время разбирательств скончались двое родителей. Владелица казармы до сих пор не была допрошена.
«Из 38 свидетелей допрошены только 4. На предстоящих судебных заседаниях будут заслушаны как командный состав военной части, так и более высокопоставленные представители Генерального штаба.
Мы получили ответ о том, что наше заявление принято к сведению, и поднятые вопросы будут учтены. Мы ничего другого и не ожидали», — сказал Норикян.
Адвокат подчеркнул, что противоречия в показаниях потерпевших и свидетелей усиливают недоверие к расследованию. Он также отметил, что «двух лет было более чем достаточно для раскрытия дела».
*19 января 2023 года, вскоре после полуночи, произошел пожар в казарме инженерно-саперной роты Министерства обороны Армении, расположенной в селе Азат, Гегаркуникская область.
В результате трагедии погибли 15 военнослужащих, еще 7 получили ранения. После инцидента своих постов лишились командир 2-го армейского корпуса и ряд других высокопоставленных военных. В рамках дела были возбуждены уголовные дела, связанные с нарушением правил пожарной безопасности и предполагаемой халатностью должностных лиц.*