Վրաստանի զբոսաշրջության համար 2024 թվականը եղել է ռեկորդային՝ երկիրն ընդունել է մոտ 7․4 մլն միջազգային ճանապարհորդի, որից 5.1 միլիոնը՝ զբոսաշրջիկ։ Այդ մասին հայտարարել է Վրաստանի զբոսաշրջության ազգային վարչության ղեկավար Մայա Օմիաձեն, գրում է Sputnik-georgia-ն։
Օտարերկրյա զբոսաշրջիկների թվում առաջին տեղում շարունակում են մնալ ռուսաստանցիները՝ կազմելով ընդհանուր թվի 19․2 տոկոսը, չնայած նրանց այցելությունների քանակը նախորդ տարվա համեմատ աճել է միայն 0․2 տոկոսով։ Երկրորդ տեղում են թուրք զբոսաշրջիկները (18․1 տոկոս), իսկ երրորդ տեղը զբաղեցրել են հայերը՝ ընդհանուր թվի 12․8 տոկոսը։
Օմիաձեն նշել է, որ Վրաստանը 2025–ին կշարունակի տարբեր երկրներից զբոսաշրջիկների ներգրավման աշխատանքները։
Վրաստանի եկամուտը միջազգային զբոսաշրջությունից 2024 թվականին կազմել է 4․4 միլիարդ դոլար, ինչը 7․3 տոկոսով (300 մլն դոլարով) գերազանցել է 2023 թվականի ցուցանիշը։

21 Январь 2025 - 10:27 AMT
2024 год стал рекордным для Грузии в сфере туризма: страну посетило 7,4 миллиона иностранных граждан, из которых 5,1 миллиона были туристами. Об этом заявила глава Национальной администрации туризма Грузии Майя Омиадзе, сообщает «Спутник Грузия».
Среди иностранных туристов первое место продолжают занимать россияне, составляя 19,2% от общего числа. При этом их количество выросло всего на 0,2% по сравнению с прошлым годом. На втором месте — турецкие туристы (18,1%), а третье место заняли армяне, составив 12,8% от общего числа.
Омиадзе отметила, что Грузия в 2025 году продолжит активную работу по привлечению туристов из разных стран.
Доходы Грузии от международного туризма в 2024 году составили 4,4 миллиарда долларов, превысив показатели 2023 года на 7,3% (300 миллионов долларов).