ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ ԼՂՀ նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանից ցուցմունքներ կորզելով՝ Բաքուն նպատակ է դրել բացահայտել Գյանջայի հրթիռակոծության հրաման տվողին, որը հետևողականորեն «կարվում» է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վրա։ Բաքվում ընթացող դատավարության «մեխն» Ադրբեջանի համար` Հայաստանին ագրեսոր, օկուպանտ, էթնիկ զտումներ իրականացնող երկիր հռչակելն է: Նա նշել է՝ «ՀՀ իշխանության լռության պայմաններում մեր «երկրի վզին» ինչ էլ ուզենան` կփաթաթեն»:
«Ինչո՞ւ է Ադրբեջանը կենտրոնացել Գյանջայի ուղղությամբ հրթիռակոծությանն ու, մասնավորապես, Արցախի նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանից ցուցմունքներ կորզելուն կամ նկարելուն:
Ադրբեջանական քարոզչական ակնարկներից ակնհայտ է, որ խնդիր է դրված Գյանջայի հրթիռակոծության հրաման տվողի «բացահայտմանը», որն էլ հետևողականորեն «կարվում» է Նիկոլ Փաշինյանի վրա:
Ավելին, Ադրբեջանից ակնարկներ կան, որ եթե այդ հանգամանք ապացուցվի, իսկ Բաքվի դատարանում, ինչ էլ ուզեն կկեղծեն, ապա դա լեգիտիմ իրավունք կվերապահի Ադրբեջանին, որպեսզի ռազմական գործողություններ նախաձեռնի Հայաստանի դեմ:
Այն, որ այդ «ցուցմունքն» արդեն ունեն` հստակ է, այստեղ հարցն այն է, թե դա Հայաստանի դեմ ինչպես կօգտագործեն կամ շանտաժային քաղաքականությունում ինչ նոր նյուանսներ կմտցնեն»,–ասվում է գրառման մեջ։
Հունվարի 21–ին Բաքվի զինդատարանում կշարունակվի Արցախի նախկին ղեկավարների շինծու դատավարության նախապատրաստական նիստը, որը վարում է դատավոր Զեյնալ Աղաևը։ Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի գործով նախնական նիստը կշարունակվի հունվարի 27-ին։

The Secretary of the I Have Honor faction in Armenia’s National Assembly, Tigran Abrahamyan, wrote on his Facebook page that by extracting testimonies from former Artsakh President Arayik Harutyunyan, Azerbaijan aims to identify the person responsible for ordering the missile strikes on Ganja, systematically implicating Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.
“The core of the trial in Baku is Azerbaijan’s effort to label Armenia as an aggressor, occupier, and ethnic cleanser. With the Armenian government’s silence, Azerbaijan will exploit the situation to its advantage,” Abrahamyan wrote.
“Why is Azerbaijan focused on the missile strikes on Ganja and on extracting or fabricating testimony from Harutyunyan?
From Azerbaijani propaganda, it is clear that the goal is to “uncover” who ordered the Ganja missile strikes—a charge they persistently associate with Pashinyan.
Moreover, Azerbaijani hints suggest that if they “prove” this in their courts—where anything can be fabricated—it would give Azerbaijan a perceived legitimate right to initiate military actions against Armenia.”
“It is evident that they already have this ‘testimony.’ The question now is how they will use it against Armenia and what new nuances this will bring to their strategy of blackmail,” Abrahamyan added.
On January 21, a preparatory hearing for the fabricated trial of former Artsakh leaders will continue in Baku’s military court, presided over by Judge Zeynal Aghayev. A preliminary hearing in the case of former Artsakh State Minister Ruben Vardanyan is scheduled for January 27.
In a statement on January 16, Ruben Vardanyan noted that he has not provided any testimony since his arrest other than his name. He emphasized that all records allegedly signed by him are falsified and confirmed that he, his lawyer, and translator have been subjected to pressure.