Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է Բաքվում Լեռնային Ղարաբաղի նախկին բարձրաստիճան ղեկավարության նկատմամբ կազմակերպված դատավարությանը` նշելով, որ արձագանքելու բան չկա։
«Դե ինչ կա այստեղ արձագանքելու։ Հետևում ենք, տեսնում ենք՝ ինչ է կատարվում։ Բայց արձագանքելու որևէ բան չկա։ Ակնհայտ է, թե ինչ է տեղի ունենում։ Ցավալի է, հույս ունենանք, որ դատավարությունը հնարավորություն կտա այդ մարդկանց ինչ-որ ձևով հետ բերելու, ազատելու քննարկում ունենալ»,- ասել է Ալեն Սիմոնյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Լրագրողը նաև հարց է ուղղել այն մասին, որ Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչները և ընդդիմությունը հայտարարում են, թե հայկական կողմը բավարար ջանքեր չի գործադրել։ Այս դիտարկմանը Սիմոնյանը պատասխանել է, որ չի հետևում Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պաշտոնյաների հայտարարություններին և գտնում է, որ նրանք պետք է հնարավորինս զերծ մնան գործընթացին միջամտելուց։
«Ղարաբաղի նախկին պաշտոնյաների հայտարարություններին և ասածներին միտված չեմ հետևել ու համարում եմ, որ ավելի լավ կլինի, որ իրենք հնարավորինս շատ չխառնվեն, լռեն։ Իրենք ինչքան խառնվեցին, ինչ արեցին, դրա հետևանքը տեսանք։ Կարծում եմ, որ ճիշտը իրենց կողմից լռելն է»,- ընդգծել է ԱԺ նախագահը։
Ադրբեջանը ապօրինի ձերբակալել և շինծու մեղադրանքներ է առաջադրել Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ղեկավարներին, ներառյալ նախագահներ Արկադի Ղուկասյանին, Բակո Սահակյանին, Արայիկ Հարությունյանին, ինչպես նաև ԼՂ Ազգային ժողովի նախկին ղեկավար Դավիթ Իշխանյանին, արտաքին գործերի նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանին, պաշտպանության նախկին նախարար Լևոն Մնացականյանին, պաշտպանության նախարարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանին և նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին։ Ռուբեն Վարդանյանի գործը շինծու քրեական գործընթացում առանձնացվել է այլ գործերից, և նրա դատաքննությունը տեղի է ունեցել առանձին։ Վարդանյանի հաջորդ դատական նիստը նախատեսված է հունվարի 27-ին, իսկ մյուսների նիստը՝ հունվարի 21-ին։
Կեղծ մեղադրանքներ են ներկայացվել նաև Վասիլի Բեգլարյանին, Էրիկ Ղազարյանին, Դավիթ Ալահվերդյանին, Գուրգեն Ստեփանյանին, Լևոն Բալայանին, Մադաթ Բաբայանին, Գարիկ Մարտիրոսյանին և Մելիքսեթ Փաշայանին։

21 Январь 2025 - 11:09 AMT
Председатель Национального Собрания Ален Симонян прокомментировал суды над бывшими высокопоставленными руководителями Нагорного Карабаха, организованные в Баку, отметив, что реагировать не на что.
«Ну а что тут можно прокомментировать? Мы наблюдаем, видим, что происходит. Но реагировать не на что. Очевидно, что именно происходит. Это печально, и будем надеяться, что суды предоставят возможность для обсуждений, чтобы каким-то образом вернуть этих людей и добиться их освобождения», – заявил Симонян, сообщает «Арменпресс».
Журналист также задал вопрос о заявлениях представителей Нагорного Карабаха и оппозиции, что армянская сторона не приложила достаточно усилий. В ответ Симонян отметил, что не следит за высказываниями бывших чиновников Нагорного Карабаха и считает, что они должны воздержаться от вмешательства в процесс.
«Я не следую за заявлениями и высказываниями бывших чиновников Нагорного Карабаха и считаю, что было бы лучше, если бы они сохраняли молчание и не вмешивались. Мы уже видели последствия их вмешательства. Думаю, с их стороны правильным будет молчание», – подчеркнул председатель парламента.
Азербайджанские власти незаконно задержали и выдвинули сфабрикованные обвинения против бывших лидеров Нагорного Карабаха, включая президентов Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна и Араика Арутюняна, а также бывшего председателя Национального Собрания Давида Ишханяна, экс-министра иностранных дел Давида Бабаяна, бывшего министра обороны Левона Мнацаканяна, экс-заместителя министра обороны Давида Манукяна и бывшего государственного министра Рубена Варданяна. Дело Рубена Варданяна было выделено в отдельное производство, и его следующий суд состоится 27 января, тогда как слушания по остальным делам намечены на 21 января.
Ложные обвинения также выдвинуты против Василия Бегларяна, Эрика Казаряна, Давида Алавердяна, Гургена Степаняна, Левона Балаяна, Мадата Бабаяна, Гарика Мартиросяна и Меликсета Пашаяна.