Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանի հետ հանդիպմանն ասել է, որ Թեհրանը պատրաստ է նպաստել տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատմանը։
Արաղչին բարձր է գնահատել Թեհրանի և Երևանի միջև բարիդրացիական հարաբերությունները՝ շեշտելով երկկողմ կապերի հետագա զարգացման կարևորությունը, հայտնում է Արմենպրեսը Mehr գործակալության վրա հղումով։
Կոստանյանը բարձր է գնահատել Իրանի դիրքորոշումները Հարավային Կովկասի զարգացումների հարցում՝ ընդգծելով խաղաղության և անվտանգության հաստատման կարևորությունը։
«Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը հիմնված է բարիդրացիական հարևանության քաղաքականության շարունակման և Իրանի հետ բոլոր ուղղություններով հարաբերությունների զարգացման վրա»,- նշել է Կոստանյանը։
Աշխատանքային այցով Թեհրանում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը հանդիպում է ունեցել նաև ԻԻՀ գերագույն առաջնորդի խորհրդական, Արտաքին հարաբերությունների ռազմավարական խորհրդի ղեկավար Քամալ Խարազիի և ԻԻՀ ԱԳ նախարարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Մաջիթ Թախթ Ռավանչիի հետ:
Կոստանյանը Քամալ Խարազիին է ներկայացրել Հայաստանի արտաքին քաղաքականության օրակարգային հարցերին ու տարածաշրջանային վերջին զարգացումներին առնչվող գործընթացների մանրամասները։
Կոստանյանը Թեհրանում հանդիպել է նաև ԻԻՀ ԱԳ նախարարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Մաջիթ Թախթ Ռավանչիին: Ընդգծվել է միմյանց արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների նկատմամբ փոխադարձ հարգանքը: Կոստանյանը զրուցակցին է ներկայացրել նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը հավատարիմ է խաղաղության օրակարգին և նույնն ակնկալում է Ադրբեջանից: Այս համատեքստում կարևորվել է Հայաստանի դիմակայունության բարձրացմանն ուղղված քայլերը:

Iranian Deputy Foreign Minister Abbas Araghchi expressed Tehran’s readiness to contribute to the establishment of peace and stability in the region during a meeting with Armenian Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan.
Araghchi praised the friendly relations between Tehran and Yerevan, highlighting the importance of further developing bilateral ties, Armenpress reports, citing Mehr News Agency.
Kostanyan commended Iran’s position on developments in the South Caucasus, underlining the significance of ensuring peace and security.
"Armenia’s foreign policy is grounded in fostering good-neighborly relations and developing ties with Iran in all areas," Kostanyan stated.
During his working visit to Tehran, Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan also met with Kamal Kharazi, advisor to the Supreme Leader of Iran and head of the Strategic Council on Foreign Relations, as well as Majid Takht-Ravanchi, Iran’s Deputy Foreign Minister for Political Affairs.
Kostanyan briefed Kamal Kharazi on Armenia's foreign policy agenda and provided details on recent regional developments.
During a meeting with Majid Takht-Ravanchi, the parties emphasized mutual respect for each other’s foreign policy priorities. Kostanyan also provided an update on the latest developments in the Armenia-Azerbaijan normalization process, reiterating Armenia's commitment to the peace agenda and expecting the same from Azerbaijan. In this context, he highlighted measures aimed at enhancing Armenia’s resilience.