Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանի հետ հանդիպմանն ասել է, որ Թեհրանը պատրաստ է նպաստել տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատմանը։
Արաղչին բարձր է գնահատել Թեհրանի և Երևանի միջև բարիդրացիական հարաբերությունները՝ շեշտելով երկկողմ կապերի հետագա զարգացման կարևորությունը, հայտնում է Արմենպրեսը Mehr գործակալության վրա հղումով։
Կոստանյանը բարձր է գնահատել Իրանի դիրքորոշումները Հարավային Կովկասի զարգացումների հարցում՝ ընդգծելով խաղաղության և անվտանգության հաստատման կարևորությունը։
«Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը հիմնված է բարիդրացիական հարևանության քաղաքականության շարունակման և Իրանի հետ բոլոր ուղղություններով հարաբերությունների զարգացման վրա»,- նշել է Կոստանյանը։
Աշխատանքային այցով Թեհրանում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը հանդիպում է ունեցել նաև ԻԻՀ գերագույն առաջնորդի խորհրդական, Արտաքին հարաբերությունների ռազմավարական խորհրդի ղեկավար Քամալ Խարազիի և ԻԻՀ ԱԳ նախարարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Մաջիթ Թախթ Ռավանչիի հետ:
Կոստանյանը Քամալ Խարազիին է ներկայացրել Հայաստանի արտաքին քաղաքականության օրակարգային հարցերին ու տարածաշրջանային վերջին զարգացումներին առնչվող գործընթացների մանրամասները։
Կոստանյանը Թեհրանում հանդիպել է նաև ԻԻՀ ԱԳ նախարարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Մաջիթ Թախթ Ռավանչիին: Ընդգծվել է միմյանց արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների նկատմամբ փոխադարձ հարգանքը: Կոստանյանը զրուցակցին է ներկայացրել նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը հավատարիմ է խաղաղության օրակարգին և նույնն ակնկալում է Ադրբեջանից: Այս համատեքստում կարևորվել է Հայաստանի դիմակայունության բարձրացմանն ուղղված քայլերը:

Заместитель министра иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заявил о готовности Тегерана способствовать установлению мира и стабильности в регионе на встрече с заместителем министра иностранных дел Армении Ваханом Костаняном.
Арагчи высоко оценил дружественные отношения между Тегераном и Ереваном, подчеркнув важность дальнейшего развития двусторонних связей, сообщает «Арменпресс» со ссылкой на агентство Mehr.
Костанян поблагодарил Иран за его позицию по развитию событий на Южном Кавказе, отметив значимость обеспечения мира и безопасности.
«Внешняя политика Армении основана на продолжении политики добрососедства и развитии отношений с Ираном по всем направлениям», – заявил Костанян.
В ходе рабочего визита в Тегеран заместитель министра иностранных дел Армении Вахан Костанян также встретился с советником Верховного лидера Ирана, главой Стратегического совета по международным отношениям Камалем Харази, а также с заместителем министра иностранных дел Ирана по политическим вопросам Маджидом Тахт-Раванчи.
Костанян проинформировал Камаля Харази о приоритетах внешней политики Армении и подробно рассказал о последних региональных событиях.
На встрече с Маджидом Тахт-Раванчи стороны подчеркнули взаимное уважение к внешнеполитическим приоритетам друг друга. Костанян также рассказал о последних событиях в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, подчеркнув, что Армения привержена мирной повестке и ожидает того же от Азербайджана. В этом контексте были выделены меры, направленные на повышение устойчивости Армении.