ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախագծում ՀՀ Սահմանադրության փոփոխության վերաբերյալ որևէ կետ չկա, և այդ թեմայով քննարկում չի ընթանում։ Նա հստակեցրել է, որ նման պահանջ չի առաջադրվել։
«Խաղաղության պայմանագրի մեջ Սահմանադրության վերաբերյալ կետ չկա: Եվ նման քննարկում գոյություն չունի: Մնացած երկու կետերի վերաբերյալ, որ Բայրամովն ասել է, քննարկումները կշարունակվեն: Կարծում եմ՝ պետք է արձանագրենք, որ շատ դրական է այն փաստը, որ հակառակ կողմը նույնպես նշում է, որ մնացել է երկու կետ, որը պետք է քննարկել»,- ասել է Սիմոնյանը՝ արձագանքելով Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի այն հայտարարությանը, թե իբր քննարկվում է Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխության հարցը, հայտնում է Արմենպրեսը։
ԱԺ նախագահը հավելել է, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի իրադարձություններից հետո սպասվում էին նոր պատերազմներ և լարվածություն, սակայն որոշակի ջանքերի շնորհիվ իրավիճակը վերահսկվել է։
«Մենք կարողացանք ինչ-որ ձևով կառավարել, գալ, հասնել այն բանին, որ ունենք համաձայնեցված մեկ տասնյակից ավելի կետեր: Դա, իմ կարծիքով, շատ մեծ հաղթանակ է երկու կողմերի համար: Ունենք երկու պետությունների միջև կնքված առաջին իրավական փաստաթուղթը, որը պատմության մեջ աննախադեպ բան է։ Ունենք դելիմիտացված սահման, ունենք համաձայնեցում, տրամաբանություն՝ այդ սահմանի գործընթացը շարունակելու: Այո՛, ես համարում եմ, որ գործընթացը դրական է: Եվ ողջունում եմ այն հայտարարությունը, որ ունենք ևս երկու կետ, որոնց վերաբերյալ մենք պետք է դեռ քննարկումներ իրականացնենք»,- նշել է Սիմոնյանը։
Անդրադառնալով Ադրբեջանից հնչող միջազգային ատյաններից միմյանց հայցերը հետ կանչելու պահանջին՝ Սիմոնյանը հայտնել է, որ հարցը քննարկվում է, և կողմերը կհասկանան՝ արդյոք նման քայլն օգտակար է Հայաստանի համար, թե ոչ։ ԱԺ նախագահը հիշեցրել է, որ Հայաստանի դեմ նույնպես ներկայացված են դատական հայցեր։
Սիմոնյանը նշել է նաև, որ այս պահին խաղաղության պայմանագրի տեքստում գերիների վերադարձի կետի ավելացման հնարավորություն չկա։
«Դա առանձին թեմա է, որով անընդհատ զբաղվում ենք: 150-ից ավելի գերի ունեինք, հիմա ունենք 23 հաստատված գերի, որից 11-ը Ղարաբաղի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն է»,- հավելել է նա։

Armenian Parliament Speaker Alen Simonyan stated during a discussion with journalists that the draft peace treaty between Armenia and Azerbaijan does not include any clause related to constitutional changes in Armenia, and such discussions are not taking place. He clarified that no such demand has been raised.
"The peace treaty does not contain any provision related to the Constitution, and no such discussion exists. Regarding the two remaining points mentioned by Bayramov, discussions will continue. I believe it’s noteworthy that the opposing side acknowledges that only two issues remain for discussion," Simonyan said in response to Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov’s claim that amendments to Armenia’s Constitution were under consideration, Armenpress reports.
Simonyan added that following the events of November 9, 2020, new wars and escalations were expected, but efforts have managed to maintain control over the situation.
"In some way, we managed to handle the situation, reaching an agreement on more than ten provisions. In my view, this is a significant achievement for both sides. We have the first legal document signed between the two states, which is unprecedented in history. We have a delimited border and a shared understanding to continue the border-related process. Yes, I consider the process positive, and I welcome the statement that only two issues remain for further discussions," Simonyan said.
Addressing Azerbaijan’s demand to withdraw mutual lawsuits from international courts, Simonyan noted that the matter is under discussion and that both sides will evaluate whether such a step would benefit Armenia. He also reminded that there are lawsuits filed against Armenia.
Simonyan further clarified that it is currently not possible to include a clause on the return of prisoners in the peace treaty.
"This is a separate issue we are continually working on. We had over 150 prisoners; now, we have 23 confirmed prisoners, 11 of whom are members of Nagorno-Karabakh's former political-military leadership," he added.
Earlier, Azerbaijani President Ilham Aliyev had claimed that Armenia must engage in dialogue with the so-called 'Western Azerbaijan' community, which in Azerbaijani rhetoric encompasses nearly all of Armenia’s territory, including Yerevan. He also stated that Yerevan and Baku had not agreed on two points in the peace treaty: withdrawing mutual lawsuits from international courts and the presence of third-party forces on the border. Aliyev further asserted that Armenia must take two steps before signing the treaty: amend its Constitution and agree to dissolve the OSCE Minsk Group.