Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ ճիշտը Ղարաբաղ ձևակերպումն է։
Լրագրողի հիշեցմանը, որ ժամանակին ինքը Աղդամը համարել է իր հայրենիքը, ԱԺ նախագահը կարճ պատասխանել է. «Բոլորս էլ սխալվում ենք, էլի հարցեր ունե՞ք», հայտնում է Auroranews.am-ը:
Հարցին՝ արդյոք վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ էր սխալվում, երբ ասում էր, որ «Արցախը Հայաստան է և վերջ», և այդ սխալը հանգեցրեց Արցախի կորստի ու 5 հազար զոհերի, Սիմոնյանը հակադարձել է՝ նշելով, որ զոհերը 4000-ից պակաս են։
«Ո՞վ ասաց, որ 5 հազար զոհ է, 4000-ից պակաս է։ Իսկ ինչո՞ւ, երբ թիվ եք ավելացնում, չեք ասում, որ Նիկոլ Փաշինյանի շնորհիվ 25 հազար մարդ շրջափակումից խուսափեց, որ 25 հազար մարդ հետ վերադարձավ իր ընտանիք։ Եթե այդպիսի մարդիկ կան, որ սիրում են թիվ ավելացնել, թող 25 հազարի փոխարեն ասեն 55 հազար։ Ինչ վերաբերում է սխալներին, վարչապետը դրա մասին ասել է՝ և մեր մտածելակերպի մեջ, մեր իրականության մեջ մենք բոլորս այլ պատկերացում ենք ունեցել, այդ թվում ես, և ինքը»:
Սիմոնյանն անդրադարձել է նաև Բաքվում Լեռնային Ղարաբաղի նախկին բարձրաստիճան ղեկավարության նկատմամբ կազմակերպված դատավարությանը` նշելով, որ արձագանքելու բան չկա։
Ընթերցեք նաև․ Սիմոնյանը՝ Բաքվում շինծու դատավարության մասին․ Հետևում ենք, տեսնում ենք՝ ինչ է կատարվում, բայց արձագանքելու բան չկա

21 Январь 2025 - 12:03 AMT
Председатель Национального Собрания Ален Симонян, общаясь с журналистами, заявил, что правильное определение — «Карабах».
На замечание журналиста о том, что он когда-то называл Агдам своей родиной, спикер коротко ответил: «Мы все ошибаемся. Еще вопросы есть?», сообщает Auroranews.am .
На вопрос, ошибся ли премьер-министр Никол Пашинян, когда говорил, что «Арцах — это Армения и точка», и привела ли эта ошибка к потере Арцаха и 5 тысячам жертв, Симонян ответил, что количество погибших меньше 4 тысяч.
«Кто сказал, что жертв 5 тысяч? Их меньше 4 тысяч. И почему, когда увеличивают цифру, не упоминают, что благодаря Николу Пашиняну 25 тысяч человек избежали окружения, что 25 тысяч человек вернулись к своим семьям? Если есть люди, которые любят увеличивать цифры, пусть говорят 55 тысяч вместо 25 тысяч. Что касается ошибок, премьер-министр говорил об этом: в нашем мышлении, в нашей реальности — у нас у всех было другое представление, включая меня и его».
Симонян также прокомментировал процесс, организованный в Баку против бывшего руководства Нагорного Карабаха, заявив, что «здесь нечего комментировать».